Ő pedig nem más, mint Friedrich Merz, akit múlt pénteken – egyelőre nem hivatalosan – megválasztottak a Kereszténydemokrata Néppárt (CDU) új elnökének.
A szavazáson, amelyen a 400 ezer párttag mintegy kétharmada adta le voksát, 62,1 százalékot kapott Merz, jóval megelőzve Norbert Röttgent (25,8 százalék) és Helge Braunt (12,1 százalék). Az eredményt a jövő januári pártnapon még meg kell erősítenie a mintegy ezer delegáltnak, ez azonban már csak formalitás.
A CDU-ban hatalmi vákum van azóta, hogy a jobbközép pártcsaládot csaknem két évtizedekig domináló Angela Merkel 2018 decemberében vette a kalapját (az idei év végén pedig a kancellári poszttól is elköszönt.)
Helyének betöltése eddig nem sikerült: az utána következő elnökök, Annegret Kramp-Karrenbauer és Armin Laschet epizódszereplőknek bizonyultak.
A karakteres vezető hiányának nagy szerepe volt abban, hogy a CDU-CSU-szövetség 24,1 százalékkal története leggyengébb eredményét érte el az idei szeptemberi parlamenti választásokon.
Merz persze korántsem ismeretlen figura a német jobboldalon. A jogász végzettségű politikus 1989 és 1994 között az Európai Parlament, 1994 és 2009 között pedig a Bundestag képviselője volt: a német törvényhozás alsóházában 2000 és 2002 között az akkor ellenzékben lévő CDU/CSU-frakcióját vezette. 2019 óta pedig tiszteletbeli elnöke a CDU Gazdasági Tanácsa nevű, valójában pártfüggetlen gazdasági érdekvédelmi szervezetnek. Korábban kétszer pályázott a CDU elnöki posztjára, azok a kísérletek azonban még nem jártak sikerrel.
Ami politikáját illeti,
atlantista, egyértelműen a CDU klasszikus konzervatív szárnyához tartozik, politikailag jobbra áll Angela Merkeltől
-mondta lapunknak korábban Kiss J. László Németország-szakértő. Azt hangoztatta például, hogy a menekülteket, bevándorlókat már az EU határán meg kell állítani, és helyben kell nekik segítséget nyújtani. Ellenzi tehát, hogy a korábbi évekhez hasonlóan kvázi automatikusan bebocsátást nyerjenek Németországba.
Gazdasági kapcsolatai erősek, lobbistaként is ismert – 2016 és 2020 között például a világ egyik legnagyobb alapkezelőjének, az amerikai BlackRocknak a németországi lobbistája volt –, és őt támogatják a középvállalkozók, valamint összességében a német cégek is.
Merz mostani győzelmét saját bevallása szerint egy csendes "váó"-val fogadta. Mint mondta, a hangos ünneplés távol áll tőle.
A Merkel-korszak mérlegével ebben a videóban foglalkoztunk: