A brit kormányfő több tucat "hasonmása" kreatív módon tiltakozott pénteken a brit kormányfő hivatala, a Downing Street 10 előtt. A partiról most újabb felvétel került elő:
A demonstrálók a dübörgő zene ütemére azt skandálják:
Boris vagyok, és szeretek partizni.
A The Daily Telegraph konzervatív brit napilap tárta fel a héten, hogy tavaly két partit is rendeztek az uralkodó néhai férje, Fülöp edinburghi herceg temetésének előestéjén. 2021. április 16-án hajnalba nyúló, alkoholfogyasztással egybekötött búcsúbulit tartottak a Downing Streeten, az egyiket James Slack, a miniszterelnöki hivatal kommunikációs igazgatójának távozása, a másikat Johnson egyik személyi fotósának utolsó munkanapja alkalmából.
A lap nem cáfolt értesülése szerint
a két parti "egybeolvadt", és az egyik jelenlévő az est folyamán bőrönddel ment egy közeli szupermarketbe, hogy bort vásároljon a rendezvényre.
Boris Johnson nem volt jelen a partikon, de a Downing Street szóvivője pénteki nyilatkozatában
"mélységesen sajnálatosnak" nevezte, hogy a királynő férjének halála utáni nemzeti gyász idején ilyesmi történt a kormányfői hivatalban. A szóvivő utalt arra, hogy a bocsánatkérést kormányzati illetékesek tolmácsolták az uralkodónak.
Fülöp herceg, aki csaknem 74 évig élt házasságban II. Erzsébet királynővel, tavaly április 9-én, századik születésnapja előtt néhány héttel hunyt el a windsori királyi rezidencián.
Az edinburghi hercegtől április 17-én, a Downing Street-i partik másnapján vettek végső búcsút, és a királynő a koronavírus-járvány miatt akkoriban érvényben volt távolságtartási szabályokat betartva egyedül ült a windsori kastély Szent György-kápolnájában, a gyászszertartás helyszínén.
A férjét magányosan gyászoló uralkodó fotója annak idején bejárta a világsajtót, és a brit lapok az elmúlt napokban ismét gyakran közölték, miután az utóbbi időszakban napvilágot látott értesülések szerint
a Downing Streeten több más partit és összejövetelt is tartottak a járvány megfékezését célzó tilalmak időszakaiban.
Boris Johnson miniszterelnök a héten, a londoni alsóházban személyesen is elnézést kért az egyik olyan kerti partiért, amelyet a 2020 tavaszán elrendelt országos zárlat idején rendeztek a kormányfői hivatalban.
Néhány héten belül három ilyen botrány robbant ki Johnson körül, emlékeztet az MTI. Decemberben nyilvánosságra került egybehangzó sajtóértesülések szerint 2020 karácsonyán, a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt akkori újabb szigorú korlátozások megsértésével is rendeztek egy partit a Downing Streeten.
A nemzeti gyász és a még érvényben lévő korlátozások idején tartott tavaly áprilisi összejövetel botrányának pénteki kipattanása után
Sir Keir Starmer, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője közleményben szólította fel Johnsont arra, hogy távozzon a miniszterelnöki tisztségből.
Hasonló felhívások az előző ügyek ismertté válása óta is rendre elhangzanak még a kormányfő saját politikai hátországa, a kormányzó Konzervatív Párt soraiból is, és legalább egy konzervatív alsóházi képviselőről tudható, hogy hivatalosan bizalmi szavazást kezdeményezett Johnson ellen a tory frakción belül.
A legfrissebb felmérés szerint
a britek egyértelmű többsége - köztük a Johnson vezette Konzervatív Párt szavazóinak egyharmada is - a miniszterelnök lemondását szeretné.
A legnagyobb brit közvéleménykutató cég, a YouGov e héten ismertetett vizsgálata szerint a brit választók 56 százaléka pártolná Johnson távozását, és csak 27 százalék marasztalná hivatalában a kormányfőt.
A teljes mintán belül a Munkáspárt szavazóinak 82 százaléka, a Konzervatív Párt támogatóinak 33 százaléka szorgalmazta Boris Johnson lemondását.
A YouGov új felmérése azt is kimutatta, hogy
a Labour 10 százalékpontos - kilenc éve nem mért - támogatottsági előnyben van a konzervatívokkal szemben: a Munkáspártra a választók 38 százaléka voksolna, a Konzervatív Pártra viszont csak 28 százalék adná a szavazatát egy mostani parlamenti választáson.
A konzervatívok támogatottsága egy hónap alatt 5 százalékponttal esett.