6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A katonai szövetség feladta fennmaradó gátlásait a nyugati csapatok megnövekedett létszámával kapcsolatban oroszországi határán. A NATO főhadiszállását nagy stratégiai és háborús parancsnoksággá alakítják át, amelynek feladata a szövetség terveinek kidolgozása a szövetséges csapatok integrálására és bevetésére. Káncz Csaba jegyzete.

A New York Times hétfői jelentése szerint a NATO azt tervezi, hogy még több csapatot vonultat fel az orosz határhoz, annak érdekében, hogy „háborús szövetséggé” váljon. A tekintélyes lap beszámol arról, hogy „a NATO most többnemzetiségű csapatokból álló zászlóaljat telepített nyolc országba az orosz határ mentén. ”

Mik a tervek?

Részletesen leírja azt is, hogyan lehet bővíteni ezeket az erőket dandár erejéig a frontvonalbeli államokban. Egy zászlóalj legfeljebb 1000 katonát, míg egy dandár legfeljebb 5000 katonát tartalmazhat. A NATO potenciálisan ötszörösére, akár 40 ezerre növelheti a csapatok számát Oroszország határain. A lap arról számol be, hogy a NATO „háború esetén több ezer extra erőt bíz meg a gyors támogatásra, részletes mobilitási és logisztikai tervekkel, valamint szigorúbb készenléti követelményekkel”.

A Politico eközben még nagyobb számokat közölt.

Eszerint „a következő hónapokban a szövetség felgyorsítja erőfeszítéseit a szövetség keleti peremén felszerelések felhalmozására, és több tízezres haderőt jelöl ki, amelyek rövid időn belül a szövetségesek segítségére siethetnek… A számok nagyok lesznek, a tisztviselők akár 300 ezres NATO-haderőről szóló elképzelést lebegtetnek.”

„A NATO” – írja a New York Times – „teljeskörű erőfeszítést” indított, hogy felkészüljön a katonai műveletekre egész keleti szárnya mentén. Ahogy a vezető lap fogalmaz, ez „gyakorlatilag forradalmat jelent: több csapat állandóan az orosz határ mentén állomásozik”, ez azt is jelenti, hogy „az amerikai és a szövetséges haditervek jobban integrálódnak. Egyben több katonai kiadást és részletesebb követelményeket kell támasztani a szövetségesekkel szemben, hogy milyen erők és felszerelések harcoljanak, ha szükséges, az előre kijelölt helyeken.”

Az AMBER LYNX-23 kódnevű hadgyakorlat a lengyelországi Orzysznál 2023. április 6-án.  A gyakorlaton hat NATO-tagország vett részt. Fotó: EPA/Tomasz Waszczuk
Az AMBER LYNX-23 kódnevű hadgyakorlat a lengyelországi Orzysznál 2023. április 6-án. A gyakorlaton hat NATO-tagország vett részt. Fotó: EPA/Tomasz Waszczuk

Látható és elrettentő erő

A lap szerint a szövetség „feladta fennmaradó gátlásait a nyugati csapatok megnövekedett létszámával kapcsolatban a NATO oroszországi határán”. A cél az, hogy „a NATO erői ne csak robusztusabbak és erősebbek legyenek, hanem láthatóbbá is váljanak Oroszország számára”.

A NATO döntésének részeként további csapatokat rendelnek Christopher G. Cavoli tábornok, a szövetségesek európai főparancsnokának közvetlen fennhatósága alá, aki az amerikai haderőket is irányítja Európában. Cavoli tábornok a hidegháború óta először integrálja az amerikai és szövetséges háborús terveket. Az újság egy NATO-tisztviselőre hivatkozva azt írja: „Az amerikaiak ismét Európa védelmének középpontjában állnak… és a NATO-val együtt eldöntik, hogy Amerika pontosan hogyan fogja megvédeni Európát”.

Ez olyan szintű katonai fellépést von maga után, ami a katonai kiadások hatalmas növekedésével jár. „Most a követelmények szigorúbbak lesznek, hogy a szövetséget visszaállítsák az európai háborús képességbe, és hitelessé tegyék az elrettentést – biztosítva, hogy a NATO a háború első napjától kezdve nagy intenzitású háborút legyen képes vívni riválisa, Oroszország ellen konfliktus esetén” – írja a vezető amerikai lap.

Ahelyett, hogy teljesítenék a korábbi célt, miszerint a GDP 2 százalékát kell a katonaságra fordítani, a NATO-tagállamoktól várhatóan 2,5-3 százalékot fognak elvárni – szögezi le a lap.

A cikk talán legbaljóslatúbb részében a Times ezt írja: „Korábban a NATO nukleáris erőinek „Steadfast Noon” néven ismert éves gyakorlatait elhallgatták. De tavaly, Oroszország inváziója után, a gyakorlat nyíltan zajlott. Egy NATO-tisztviselő szerint fontos volt megmutatni Moszkvának, hogy a szövetséget nem riasztják el a nukleáris fenyegetések.”

A NATO főhadiszállását szintén „nagy stratégiai és háborús parancsnoksággá alakítják át, amelynek feladata a szövetség terveinek kidolgozása a szövetséges csapatok integrálására és bevetésére”.

Finnország NATO-csatlakozása, amely megduplázza a NATO Oroszországgal közös szárazföldi határának hosszát, kulcsfontosságú eleme lesz ezeknek a terveknek, és Oroszország teljes NATO-határa militarizált övezetté válik. Finnország néhány héttel a NATO-csatlakozása után megkezdte a kerítés építését az orosz határon, az első szakasz júniusban készül el.

Fokozatos eszkaláció

Múlt év júniusában a NATO stratégiai dokumentumot tett közzé, amelyben kijelenti, hogy a szövetségnek fel kell készülnie egy „nagy intenzitású, több területet felölelő háborúra az atomfegyverrel rendelkező versenytársak ellen”. A dokumentum kijelentette, hogy „az euro-atlanti térségben nincs béke”.

Januárban Rob Bauer, a NATO legfőbb katonai szóvivője kijelentette, hogy a NATO felkészült egy „közvetlen összecsapásra Oroszországgal”. A portugál RTP News kérdésére: „Nem hiszi, hogy ez csak Ukrajnáról szól?” Bauer így válaszolt: „Nem, ez a régi Szovjetunióhoz való visszatérésről szól.”

A riporter így folytatta: „Tehát az egész keleti szárny veszélyben van valahogy?” Bauer így válaszolt: Igen. Jött a kérdés: „Készek vagyunk egy közvetlen konfrontációra Oroszországgal?” Erre Bauer azt válaszolta: „Mi készen vagyunk”.

Ebben a feszült környezetben a NATO április 22-én megkezdi a „Defender 23”-at, a szövetség éves hadgyakorlatát. A gyakorlaton 9000 amerikai katona vesz részt, és 17 ezer katona 26 más NATO-tagországokból. A "csaknem két hónapos gyakorlat az amerikai erők stratégiai bevetésére, a hadsereg előre elhelyezett készleteinek alkalmazására, valamint az európai szövetségesekkel és partnerekkel való interoperabilitásra összpontosít" - mondta a Pentagon szóvivője.

Ezt követi az „Air Defender 2023”, amely a NATO legnagyobb légi gyakorlata 1949-es megalapítása óta.

Háborús dobverés

Ennek fényében Franciaország, Németország, az USA és Spanyolország korábbi vezető tisztségviselőinek egy csoportja cikket írt a Guardian Sunday-ben, amelyben a NATO-t közvetlenebb katonai beavatkozását bátorítja Oroszország ellen, kijelentve: „Minden támogatást bele kell adnunk” Ukrajnának.” Kijelentik, hogy „Ukrajnának harckocsik, nagyobb hatótávolságú rakéták és repülőgépek együttes erejére van szüksége ahhoz, hogy sikeres ellentámadást hajtson végre, előkészítve az utat Ukrajna győzelméhez”.

A sajtó tele van hasonló nyilatkozatokkal. David Ignatius a Washington Postban így érvelt: „Biden elnök nem akarja kirobbantani a harmadik világháborút, de sajnálattal fog visszatekinteni, ha az USA és szövetségesei a pálya szélén hagynának minden olyan fegyvert vagy lőszert, amely felelősséggel felhasználhatók ebben a konfliktusban.”

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG