illusztráció |
Múlt szerdán a német ügyészség Berlinben, Baden-Württenbergben, Bajorországban, valamint Brüsszelben is átkutatott lakásokat és irodákat, amelyek két lobbistához, valamint egy német diplomatához köthetők. Ez utóbbi három évtizeden keresztül több országban tevékenykedett EU-nagykövetként. A fő gyanúsított – akit nem vettek még őrizetbe – 2017-ben hagyta ott a diplomata pályát, és egy lobbicégnek kezdett dolgozni. A hatóságok szerint ekkor kezdett kémkedni a kínaiaknak, s ő szervezte be a két lobbistát is.
Példás karrier
A fő gyanúsított, Gerhard Sabathil német-magyar állampolgár, kezdetben az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságnál dolgozott, majd az iparpolitikai ügyekért felelős bizottsági alelnök kabinetjében, a költségvetési főigazgató kabinetfőnökeként, a Nyugat-Balkánért felelős osztály vezetőjeként, végül pedig a külpolitikai stratégiáért és együttműködésért felelős igazgatóként tevékenykedett.
Káncz Csaba |
Az Európai Külügyi Szolgálatnál 2011-től főfelügyelőként, valamint 2015-ig a Kelet-Ázsiáért és a Csendes-óceáni térségért felelős igazgatóként működött. Nagykövetként Sabathil az EU norvégiai, izlandi, németországi és koreai képviseletét vezette, valamint Prágában, Pozsonyban és az EBESZ-nél volt követségi ügyvivő. Ebben a minőségében európai biztonságpolitikával is foglalkozott.
A lényegről nem ír a német sajtó
Sabathil 2017-ben kezdett el dolgozni az EUTOP nevű lobbicégnek, amelynek Münchenben, Berlinben és Brüsszelben is vannak irodái. 2017 szeptembere óta az EUTOP Berlin GmbH ügyvezető igazgatója, és ezen felül 2019 októbere óta az EUTOP Brussels SPRL ügyvezető igazgatójaként dolgozott. Az ügyre rálátó német forrásunk szerint rendkívül feltűnő, hogy a vezető német médiumok (Süddeutsche Zeitung, Focus, Spiegel) egyike sem számol be azokról a cégekről, amelyek számára Sabathil és két társa lobbizott.
Márpedig forrásunk szerint ebben az ügyben kevésbé fontos aspektus az EU-ból származó politikai titkok ügye és jóval fontosabb a nagy német- és európai cégek kereskedelmi- és ipari titkainak átjátszása. Az ipari kémkedés az elmúlt négy évtizedben Kína gazdaságpolitikájának az alapja volt és az utóbbi években ennek a szerepe csak növekedett. Az angolszász világ már zéró toleranciával tekint Peking hírszerző kampányára és Washington tavaly havi rendszerességgel jelentette be kínai kémek őrizetbe vételét.
Érzékeny időszak
Forrásunk szerint Sabathilnak az 5G kiépítése körüli viharokban is lehetett szerepe. Napjainkban ugyanis két tűz közé került az EU, hiszen miközben az USA azt követeli, hogy Brüsszel zárja ki az 5G infrastruktúra építéséből a kínai Huawei-t - amely kérést esetleg egy európai termékekkel szembeni büntetővámmal is "megtámogathat"-, Peking azzal zsarolja elsősorban Berlint, hogy ebben az esetben nehézségekbe fog ütközni a német autók értékesítése Kínában.
Márpedig mind Berlin, mind London az elkövetkező hetekben fog dönteni arról, hogy a Huaweit beengedi-e az 5G kiépítésébe. Nos, egy Sabathil pozíciójú kém sokat segíthetett a kínaiaknak az európai pozíció feltérképezésében és megdolgozásában ebben a kényes helyzetben.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)