Hans-Georg Maassen a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban elmondta, hogy a BfV-nél ugyan kezdettől fogva lehetőségként számoltak azzal, hogy az IÁ megpróbálhat a menekültek között dzsihadistákat bejuttatni az Európai Unióba, de úgy vélték, hogy ez a hosszú vándorút viszontagságai miatt túlságosan kockázatos vállalkozás, ezért nem tartották nagyon valószínűnek.
Mégis megtették
Az IÁ azonban mégiscsak felhasználta a menekülthullámot. "Nem szorult rá arra, hogy embereit a menekültek közé rejtse, mégis megtette. Szerintem ez erődemonstráció, az IÁ világosan jelezni akarta, hogy erre is képes" - mondta Hans-Georg Maassen. "Most már tudjuk, hogy ami az IÁ-t illeti, van még mit tanulnunk" - tette hozzá.
Hans-Georg Maassen. Kép forrása: EPA |
Úgy vélte, hogy az IÁ esetében a terror nem megfelelő kifejezés, mert elbagatellizálja, a valósnál kevésbé veszélyesként tüntet fel egy jelenséget. Akár a szélsőbaloldali Vörös Hadsereg Frakciót (RAF), akár a szélsőjobboldali Nemzetiszocialista Illegalitást (NSU) vizsgálva látható, hogy a németországi terrorizmus "dimenziója sokkal kisebb". Ezek a szervezetek politikai okokból bizonyos személyek - döntéshozók vagy a lakosság valamely csoportjának tagjai - ellen hajtottak végre merényleteket, az IÁ-nak viszont az számít, hogy minél több embert öljön meg, "lehetőleg kamerák előtt", hogy az egész világ értesüljön tevékenységéről. Ez pedig már nem terror, hanem "háborús összeütközés".
Egyre csak erősödik
A német belső elhárítás vezetője kiemelte: nem tűnik érvényesnek az a feltételezett összefüggés, hogy minél inkább szorult helyzetbe kerül katonailag az IÁ, annál nagyobb a németországi terrortámadás veszélye, és nem érdemes csak Szíriára és Irakra szűkítve vizsgálni a szervezet működését, hiszen továbbra is aktív a Sínai-félszigeten, Maliban, Csecsenföldön, vagy éppen Nigériában, Líbiában pedig jelentős területeket vont ellenőrzése alá. Így mindent egybevetve az IÁ nem visszaszorulóban van, hanem tör előre.
Brüsszel helyett Párizs A belga főügyészség vasárnap azt közölte, hogy a brüsszeli robbantásokat elkövető dzsihadista csoport Párizsban akart újabb merényleteket elkövetni, de mivel egyre közelebb kerültek hozzájuk a nyomozók, úgy döntöttek, hogy nem várnak tovább, hanem a belga fővárosban követnek el öngyilkos merényleteket. Részeltek >>>> |
Az IÁ stratégiája messze túlmutat Szíria térségén, és fontos részét alkotják a világ számos térségében elkövetett merényletek. Ezek a megfélemlítést és az új hívek toborzását szolgálják - mondta a BfV elnöke. Megjegyezte: a párizsi vagy a brüsszeli támadások után megfigyelhető volt, hogy az IÁ követői a közösségi portálokon sikerként ünnepelték a merényleteket és fogadkoztak, hogy az elkövetők nyomába lépnek.
Konkrét támadásról nem tudnak
Elmondta, hogy Németországban változatlanul nagy a terrorveszély, de konkrét támadás előkészületeiről nincsenek információk. Az "iszlamista-terrorista potenciál" - a muzulmán vallás valamely szélsőséges irányzatának eszméi által indíttatva terrorcselekmény elkövetésére hajlamosnak tartott emberek csoportja - 1100 főt tesz ki. E csoport mellett még 8650 szalafistát - az iszlám Németországban legnépszerűbb szélsőséges irányzatának követőjét - is nyilvántartanak.
"Ez a szám gyakorlatilag naponta növekszik" - emelte ki Hans-Georg Maassen.