Az izraeli–palesztin feszültség hétvégi kiújulása érződik a pénz- és tőkepiacokon is. Az Izraelben kitörő háború miatt negatív nyitásra lehetett számítani Európában, így a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) is hétfőn Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. Az Equilor hétfő reggeli hírlevelében ugyancsak pesszimista forgatókönyvet vázol fel. Mint írják, a sékel árfolyamának támogatása és a likviditás biztosítása érdekében az izraeli jegybank bejelentette, hogy nemzetközi tartalékaiból 30 milliárd dollárnyi eszközt értékesít, amit 15 milliárd dollár értékben swapokkal egészít ki. Az izraeli központi bank két év után avatkozik be újra a devizapiacon, és megalapítása óta most először fog dollárt eladni a piacon.
A zsidó állam devizája ennek ellenére gyengül. A sékel euróval szembeni kurzusa a támadás előtti 4,03-ról hétfő délelőttre 4,13-ra, míg a dollárral szemben 3,84-ről 3,93-ra gyengült.
További árfolyamokért kattintson lapunk árfolyamfigyelőjére! >>
A befektetési szolgáltató hírlevele azt is aláhúzza, a Hamasz Izrael elleni támadása miatt az olaj hordónkénti ára 89 dollárnál is járt. Az árfolyam a közel-keleti régióban kialakult bizonytalanság és az Iránból származó olajra vonatkozó szankciók várható szigorúbb betartása miatt emelkedett. A konfliktus emellett megnehezítheti a Biden-adminisztráció Izrael és Szaúd-Arábia viszonyának normalizálását célzó törekvéseit is, amivel szeretnék elérni, hogy a királyság növelje az olajkitermelését – emlékeztet az Equilor.
A földgáz árán szintúgy érződik a Hamász támadása által okozott bizonytalanság. A rotterdami árutőzsdén a pénteki 38,2 eurós megawattóránkénti novemberi határidős jegyzési árat követően a hétfői piacnyitás után nem sokkal már több mint 8 százalékos pluszban, 41,3 euróért adták az energiahordozó egységét.
Az MTI arról ír, több nemzetközi légitársaság is felfüggesztette Tel-Avivba induló járatait a Hamász fegyveres támadása során kialakult biztonsági helyzetre hivatkozva.
A United Airlines és a Delta amerikai légitársaság a francia Air France-hoz hasonlóan vasárnap bejelentette a Tel-Avivba induló közvetlen járatai felfüggesztését. A közvetlen járatok olyan nagyobb városokból indulnak, mint New York, Chicago, Washington és Miami. A United közleménye szerint múlt szombat este és vasárnap reggel két közvetlen járatot is indítottak Izraelbe, de a légiforgalmat a körülmények megváltozásáig leállították. A Delta képviselete is a járatok törléséről számolt be erre a hétre vonatkozóan.
A Kína és Izrael közötti légiforgalom egyedüli üzemeltetője, a Hainan Airlines hétfőn felfüggesztette a Sanghaj és Tel-Aviv között közlekedő járatait az izraeli biztonsági helyzetre hivatkozva.
A hongkongi Cathay Pacific szintén felfüggesztette a Hongkong és Tel-Aviv közötti járatait, és további információkat ígért a menetrend szerinti következő, csütörtöki járatáról.
A dél-koreai Korean Air is törölte az Incshon és Tel-Aviv közötti hétfői járatát, továbbá közölte, hogy a járatok a jövőben rendhagyó módon fognak közlekedni.