Maga az elnevezés az angol “prepping” szóból ered, magyarul talán a “felkészülő” szó illik a legjobban rá. De mire is készülnek fel? Leginkább gazdasági vagy politikai összeomlásra, természeti és egyéb katasztrófákra, járványokra meg úgy minden olyan rendkívüli eseményre, aminek a következménye az, hogy leállnak a közművek, veszélyessé válnak a városok és magukra lesznek utalva, hogy biztosítsák a saját és a családjuk túlélését és boldogulását. A prepperkedés radikálisai már nemcsak egy-két napra készülnek, hanem hosszabb, kaotikus időszakra, szélsőséges esetben mondjuk egy polgárháborúra - ennek megfelelően a felszerelés is túlmutat a babkonzerven és a hordozható mobiltöltőn.
Vége a démonizálásnak
A prepper jelenség az 1970-es éveken az Egyesült Államokból indult, amikor egy baloldali forradalomtól tartva a radikális jobboldal fegyverkezni kezdett. A prepperek a mai napig kritikusak a kormányokkal szemben, nem bíznak benne, hogy valami váratlan esemény esetén bízhatnának az állami segítségben. Ma már a soraikban ott találunk különböző környezetvédő csoportokat is.
A főáramlatú média évtizedeken keresztül maró gúnnyal tekintett ezekre az emberekre, nyíltan démonizálta őket, hisz ők azok, akik összeesküvés elméletekben hisznek, és ki akarják vonni magukat a központilag meghatározott irány alól. Egy hatalomnak sem jó, ha az emberek tömegesen belekezdenek valami olyasmibe, ami alulról építkezik, és nem kormányszintű tervek, célok irányába mozgatja a társadalmi tudatot. Próbálták tehát a felkészülők mozgalmának tagjait paranoid, bogaras embereknek beállítani, akik nincsenek tisztába a világ valós dolgaival.
Népszerű blogok
Márpedig a vészhelyzetekre való felkészülés napjainkban egyre népszerűbb, és itt a 2001. szeptember 11-i New York-i támadás fordulópontot jelentett. Az azóta eltelt csaknem két évtizedben a madárinfluenza, a klímaváltozás egyre látványosabb hatásai, a 2004-es indiai-óceáni cunami, a Katrina hurrikán, a 2008-as gazdasági világválság, a H1N1-, jelenleg pedig a koronavírus-járvány mind-mind hozzájárult, hogy a főáramlat (mainstream) közeledik prepperek világlátása felé.
Nem véletlen, hogy az erre specializálódott blogok, a nagy példányszámban eladott könyvek és a tévé- illetve rádióműsorok már kitermelték a téma neves szerzőit és szakértőit. A prepperek pápája James Wesley Rawles egykori hírszerző tiszt és konzervatív keresztény, akinek a könyveit több százezer példányban adják ki.
Kanadában ez természetes
A Covid-19 koronavírus okozta pandémia hatására napjainkban már számos írás születik arról, hogy felkészülőnek lenni manapság korántsem periferikus dolog. A Wired egyik cikkének szerzője egyenesen úgy fogalmaz, hogy felkészültnek lenni az Egyesült Államokban nemzeti hobbivá vált.
A preppereknek azonban csak kis része az, aki valamilyen világégéstől tart, jóval nagyobb hányaduk csupán természetesnek veszi és betartja a világon számos katasztrófavédelmi szerv által ajánlott elővigyázatossági intézkedéseket – avagy egyszerűen csak nagyszüleink és a földműves társadalmak mélyen kódolt tartalék-gazdálkodását. Kanadában a prepperség már régóta a normális életvitel része, sok polgár egyszerűen nem szeretne egy hétig behavazva ülni otthon élelem, víz, konzervnyitó, elemlámpa, rádió és elsősegélydoboz nélkül.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)