A gázai egészségügyi hatóságok szerint az izraeli erők csütörtökön több mint 100 palesztint lőttek agyon, miközben a segélyszállítmányra vártak, de Izrael a segélyszállító teherautókat körülvevő tömeget okolta a halálesetekért, mondván, hogy az áldozatokat taposták vagy elgázolták - jelentette a Reuters hírügynökség. Legkevesebb 112-en meghaltak és több mint 280-an megsebesültek a gázai város melletti incidensben – közölték palesztin egészségügyi tisztviselők. A civilek áldozatainak száma hetek óta most volt a legnagyobb. A palesztin egészségügyi hatóságok szerint a gázai orvosok arról számoltak be, hogy nem tudnak megbirkózni a súlyos sérültek áradatával. A háború közel öt hónapja során a halálos áldozatok száma meghaladta a 30 ezret.
A Hamász szerint az incidens veszélyeztetheti a tűzszünet elérését és az általa fogva tartott izraeli túszok szabadon bocsátását célzó katari tárgyalásokat. Arra a kérdésre, hogy a friss tragédia bonyolítani fogja-e a tárgyalásokat, Joe Biden amerikai elnök röviden így válaszolt: „Tudom, hogy így lesz".
„Visszafogott válaszlépés”
Az izraeli hadsereg azt közölte, hogy a teherautókat az elmúlt négy éjszaka magánvállalkozók üzemeltették egy segélyakció részeként. Egy izraeli tisztviselő szerint két baleset is történt, egymástól több száz méterre egymástól. Az elsőben több tucatnyian haltak vagy megsérültek meg, amikor megpróbálták a segélycsomagokat a teherautókról leszedni, és eközben eltaposták vagy elgázolták őket. Hozzátette, hogy volt egy második eset, később is, amikor a teherautók elindultak. A tömegből néhányan odamentek a katonákhoz, akik fenyegetve érezték magukat, és ezért tüzet nyitottak, és a „visszafogott válaszlépésben" megöltek néhány személyt.
Egy későbbi eligazításon az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője, Daniel Hagari ellentengernagy azt is elmondta, hogy több tucatnyi személyt gázoltak halálra vagy sebesítettek meg a teherautóknál a segélycsomagokért vívott harcban. Elmondása szerint a teherautókat kísérő tankok ezt követően figyelmeztető lövéseket adtak le, hogy feloszlassák a tömeget. Azonban visszahúzódtak, amikor az események kezdtek kicsúszni a kezükből. „Az IDF nem támadta meg a segélykonvojt" - állította.
„Az izraeli hadsereg humanitárius műveletet végzett, hogy biztosítsa a humanitárius folyosót, és lehetővé tegye, hogy a segélyszállítmány elérje a kijelölt elosztási pontot."
A Hamasz vérfürdőt lát
A Hamász közleményt adott ki, amelyben visszautasította az izraeli beszámolókat.
A Hamász szerint az egészségügyi minisztérium „tagadhatatlan” bizonyítékokat mutatott be a „civileket ért direkt tűzről, beleértve a gyilkos szándékú célzott fejlövéseket, továbbá olyan tanúk vallomásait ídézte, akik megerősítették, hogy közvetlen lövéssel célozták meg őket anélkül, hogy ők a megszálló hadsereget fenyegették volna”.
Mahmúd Abbász palesztin elnök szerint az eset „borzalmas mészárlás" volt Izrael részéről.
A politikusok további információkat kérnek
Az Egyesült Államok Külügyminisztériuma közölte, hogy sürgősen információkat kér az incidensről, csakúgy, mint a francia külügyminisztérium. A Fehér Ház tájékoztatása szerint Biden megvitatta Egyiptom és Katar vezetőivel a „tragikus és riasztó incidenst", valamint az izraeli túszok szabadon bocsátásának és a hathetes tűzszünet biztosításának lehetőségeit. A francia külügyminisztérium szóvivője, Christophe Lemoine pedig aláhúzta, hogy a nemzetközi jog szerint Izrael felelős a polgári lakosságnak juttatott segélyek védelméért.
A Pentagon aggodalmának adott hangot, de nem volt hajlandó senkit sem hibáztatni. „Ezek emberek, akik próbálnak élelemhez jutni” - mondta Patrick Ryder, a légierő vezérőrnagya, a Pentagon szóvivője egy sajtótájékoztatón. „Mindannyian megdöbbentünk a látványtól, és azt kérdezzük: Mi történt itt?”