4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Számos jel mutat arra, hogy hamarosan újra megszólalnak a tűzjelzők a világ tőzsdéin. Azok a gazdaságok, amelyek a 2008 szeptemberi Wall Street-i megrendülés után a globális növekedésbe még életet tudtak lehelni – Kína, Brazília, Oroszország, Törökország és Dél Afrika – már hónapok óta súlyos deflációs örvényben vergődnek.

A jegybankok felelőssége

A 2008-as válság kitörése után a recesszió legkisebb jelére a világ vezető jegybankjai elképesztő mértékű készpénz-kibocsátással reagáltak (QE).  Ez természetesen masszív spekulációs buborékok kialakulásához vezetett, amely önálló életre kelve egyre jobban elszakadt a reálgazdasági folyamatoktól és csak növelte a társadalmi különbségeket. Az amerikai jegybank tulajdonában lévő pénzügyi eszközök nagysága a 2008-as 870 milliárd dollárról mostanra 4.5 ezermilliárd dollárra nőtt és ezzel meghaladja már a világ harmadik legnagyobb gazdasága, azaz Németország éves nemzeti össztermékét.

A jelenlegi brutális eladósodottsági szintekről viszont már nagyon nehéz lesz kemény földetérés (crash-landing) nélkül leszállni.  A monetáris kártyavár már egy ideje omlik, magával rántva a globális keresletet és ezzel a nyersanyag-árakat. A nyersanyag-termelő perifériák valutái masszív leértékelődési nyomás alá kerültek.

Álomból rémálomba

Brazília – a világ hetedik legnagyobb gazdasága – példának szolgálhat, hogy megértsük a kibontakozó vihar erejét. Dél-Amerika legnagyobb gazdasága és nyersanyagtermelő nagyhatalma az elmúlt évtized feltörekvő piaci csillagából egy pénzügyi rémálommá vált. Valutája, a reál minden idők legalacsonyabb kurzusán vergődik, az elmúlt öt évben értékének felét vesztette el az európai valutákkal szemben.  Az ország tőzsdeindexe, a Bovespa 2010 áprilisa óta megfeleződött, de a bányászati cégek egyenesen töredékükre estek.

A Dél-afrikai Köztársaságban hasonló a helyzet mind a valuta-árfolyamot, mind pedig a bányászati cégek árfolyamait tekintve. Olyan prominens bánya-óriások, mint az Aquarius Platinum, Arcelor Mittal South Africa és a Harmony Gold töredék-árakon forognak a johannesburgi tőzsdén. Szaúd-Arábia az elmúlt hónapban több milliárd dollárnyi befektetést vont ki különböző nyugati alapkezelőktől, miután szüksége van a pénzre a költségvetési kiadások fenntartása, illetve a devizapiaci intervenció miatt. Az elmúlt hat hónapot tekintve már 50-70 milliárd dollárnál jár ez az összeg.India és Törökország esetében masszív folyó-fizetési mérleg hiányokat látunk és a centrum-országokba visszatérő pénzek miatt itt is durván feleződtek valutáik értéke (a svájci frankhoz képest 2010 óta 55 százalékkal leértékelődve).

Indiában az elképesztő bürokrácia, Törökország esetében pedig a politikai válság járul még hozzá ezen gazdaságok sérülékenységéhez.

Ázsia is szenved már

Kazahsztán és Vietnam valutái is bedőltek az elmúlt pár hónapban, miután a jegybankjaik felhagytak a valuta-kötés védelmével és szabadon kezdték azt lebegtetni. A nagy olaj- és gáztermelő Malajzia valutája tegnap olyan szinten forgott a dollárral szemben, mint utoljára az 1998-as ázsiai pénzügyi válság idején. Az óriási széntermelő Indonézia valutája 17 éves mélyponton bóklászik.

Központilag hamisított makro-adataival Kína legföljebb már csak pár gyanútlan befektetőt tud megtéveszteni. Az ázsiai óriás agyaglábai megreccsentek és a globális nyersanyagár-esés fagyos szele elérte az ország munkaerőpiacát. Múlt pénteken Észak-kelet Kína legnagyobb szénbányája, a Heilongjiang Longmay Mining Holding Group jelentette be, hogy 100 000 (!) állást szüntet meg. Ez csupán az első lépésnek tekinthető Kína szénbányászati szektorában, amely az elmúlt években képzetlen munkások millióinak biztosított munkát. Közben többnyire súlyosan eladósodtak a bányavállalatok, a helyi önkormányzatok készséges politikai támogatásával.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG