4p
Sorge egyszerre volt tagja a Szovjet Kommunista Pártnak, a német náci pártnak, szolgált legbelsőségesebb tanácsadójaként a német nagykövetnek Tokióban, miközben annak felesége a szeretője volt. Az a mai, KGB-sektől uralt orosz politikai vezetésnek köszönhető, hogy a sztálini terrort teljesen kivették az iskolák tananyagából. Káncz Csaba jegyzete.

100 éve ezen a napon megbukott a magyar Tanácsköztársaság, a tanácskormány lemondott. Augusztus 2-án hajnalban pedig a kommün terrorszervezetének vezetője, Szamuely Tibor - a „pannon Robespierre” - öngyilkos lett egy burgenlandi rendőrörsön. Ausztria nem adott számára menedéket, ami érthető is volt, hiszen a Lenin-fiúkkal terrorizálta az országot, az áldozatok számát 500-600-ra becsülik. Szamuely még a Monarchia katonájaként orosz hadifogságban lett kommunista, mi több, a leglelkesebbek közé tartozva Lenin egyik bizalmasának számított.

Sorge elképesztő pályája

Mindeközben az összeomlott Német Birodalomban egy, a keleti frontot többször megjárt katona, kiábrándulva a nemzetek közötti vérgőzös háborúkból, szintén 1919-ben csatlakozott Németország Kommunista Pártjához. Az orosz anyától és német apától a felső középosztályba született Richard Sorgét aztán 1929-ben szervezi be a szovjet katonai hírszerzés és válik Sanghajban és azt követően Tokióban a világtörténelem egyik legnagyobb hírszerzőjévé.

Owen Matthews történész most egy 435 oldalas könyvet publikált (’An Impeccable Spy’, Bloomsburry Publishing) Sorge elképesztő pályájáról, intellektusáról, lelki vívódásairól, átütő sikereiről és végül végzetes elárultatásáról Sztálin inkompetens és brutális hatalmi gépezete által. A leváltári kutatásokra épülő, fényképekkel gazdagon illusztrált műből eddig ismeretlen részletességgel bontakozik ki az 1920-as évek Németországának társadalmi szétesése és az 1930-as évek Japán szoldateszkájának belső viszonyai. Sorge hihetetlen módon egyszerre volt tagja a Szovjet Kommunista Pártnak, a német nemzetiszocialista pártnak, szolgált legbelsőségesebb tanácsadójaként a német nagykövetnek Tokióban, miközben annak felesége a szeretője volt.

Sorge stratégiai fontosságú, szigorúan titkos információi a német és japán haditervekről azonban jórészt elkallódtak, vagy lesajnálásra kerültek Moszkvában a Kreml gyilkos belharcai közepette. Bár Sztálin végül elhitte Sorge jelentését, hogy a japánok nem fogják megtámadni Szibériát – és így onnan még időben csapatokat tudott átdobni Moszkva védelmére -, a legfontosabb információt, azaz, hogy Hitler megtámadni készül a Szovjetuniót, a Kreml ura dezinformációnak tartotta.

A véreskezű diktátor

Sztálin 1937-38-as Nagy Terrorja végzetes lett volna Sorge számára is, de volt annyi esze, hogy megtagadta a parancsot és nem utazott vissza Moszkvába. A könyv elképesztő részletekkel szolgál Sztálin paranoiás, tömeggyilkos őrületéről - amelyet a német titkosszolgálat is segített hamis dokumentumok gyártásával. A szovjet politikai rendőrség (NKVD) 1937 és 1938 során letartóztatott 1 548 366 állampolgárt, akik közül 681 692-t kivégeztek.

Az 5 szovjet marsall közül hármat, a Vörös Hadsereg tábornoki karának 90 százalékát, az ezredesek 80 százalékát és az alacsonyabb rangú tisztek közük 30 000-t letartóztattak az NKVD pribékjei. A szovjet katonai hírszerzésnek 6 különböző vezetője volt 1937 és 1939 között, akik közül ötöt kivégeztek, a hatodikat pedig 15 éves Gulag száműzetésbe küldtek. Az ilyen szintű őrület láttán érthetőbbé válik, hogy a Szovjetunió alig pár évvel később miért vesztett 27 millió (!) embert a második világháborúban.

Sztálin újra népszerű az oroszok körében

Káncz Csaba

Sorgét és kémhálózatát 1941-ben a japánok végül lebuktatták. Moszkva azonban a füle botját sem mozdította kiemelkedő hírszerzője kiváltásáért, így végül 1944-ben Sorgét Tokióban felakasztották. Sztálin halála után a szovjet vezetők csak egy francia-német filmből döbbentek rá arra, hogy micsoda kvalitású kémük volt és Sorge 1964-ben poszthumusz a Szovjetunió Hőse kitüntetést kapta. Ahogyan Matthews fogalmaz a könyv zárómondatában: Sorge tragédiája az volt, hogy a fönőkei gyáva, rongy alakok voltak, akik a karrierjüket azon ország érdekei elé helyezték, amelyért a világ egyik legnagyszerűbb hírszerzője az életét áldozta.

Az pedig mi tesszük hozzá, hogy a mai, KGB-sektől uralt orosz politikai vezetésnek köszönhetően a sztálini terrort jórészt teljesen kivették az orosz iskolák tananyagából. A Kreml újra élteti a nagy vezért és a propaganda hatására mára az oroszok 70 százaléka nyilatkozik elismerően arról a véreskezű diktátorról, aki igazoltan felelős több millió ártatlan orosz haláláért.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Több mint 251 billió forintot költöttek egymásra a cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 15:31
Hosszas stagnálás után meredeken emelkedett a globális vállalati szektor által bejelentett kiugró értékű egyesülési és felvásárlási ügyletek (M&A) összértéke az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Putyin kinyitotta a kiskaput
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 11:33
Oroszország lehetetlenné tette annak az ellenőrző testületnek a működését, amely rajta tartotta a szemét Észak-Koreán. Phenjan így nagyobb esélyt kapott sötét húzásai lebonyolítására.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi van most a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 10:40
Erősödést ért el a forint a hétfőhöz képest, de azért még van mit ledolgozni. 
Makro / Külgazdaság Németország viheti rosszba a magyar gazdaságot, kritikát kapott a kormány
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 09:29
Utólag úgy látszik, nem volt okos döntés az elmúlt másfél évtizedben az Orbán-kormányok részéről, hogy teljesen kiszolgálták a Magyarországon megtelepedett német autógyártókat.
Makro / Külgazdaság Magyarország kétségbeejtő helyzetbe kerülhet hamarosan az orosz energiafüggősége miatt?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:09
Az év második felében keményebbé válhat az Oroszországgal szembeni uniós szankciópolitika, mivel akkor már csak Magyarország lesz kiszolgáltatott az orosz energiahordozóknak  – véli Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő.
Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG