5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína tavaly az elmúlt fél évszázad egyik leggyengébb gazdasági növekedését volt csupán képes elérni, de a rövidebb távú adatok azt mutatják, hogy a dolgok a vártnál hamarabb javulhatnak. Az ország erőltetett menetben folytatja a zéró-Covid politikából való kilépést, a fertőzési hullám pedig az egész országban elérhette a csúcspontját.

A világ legnépesebb országának gazdasága 3 százalékkal bővült 2022-ben, ami a második legalacsonyabb növekedési ütem 1976 óta. Csupán 2020-ban a koronavírus-lezárások idején – amikor szinte valamennyi ország visszaesést könyvelt el – volt ennél is alacsonyabb, 2,2 százalékos e ráta. A tavalyi eredmény különösen a célként kitűzött 5,5 százalékos növekedési ütemhez viszonyítva tekinthető szerénynek.

Az utolsó negyedévi és havi kínai gazdasági adatok mind jelentősen felülmúlták a várakozásokat. Fotó: Depositphotos
Az utolsó negyedévi és havi kínai gazdasági adatok mind jelentősen felülmúlták a várakozásokat. Fotó: Depositphotos

Az utolsó negyedévi és havi gazdasági adatok azonban mind jelentősen felülmúlták a várakozásokat – annak ellenére is, hogy a befektetők egyre inkább aggódnak a fertőzések országszerte tapasztalható megugrása miatt, miután Kína a gazdaság újbóli megnyitása érdekében – részben az országosra duzzadt demonstrációk hatására – váratlanul visszavonta a legszigorúbb Covid-korlátozásokat.

Az egészségügyi aggályok már nem jelentenek akadályt

A korlátozások feloldásának lehet az eredménye, hogy a decemberi kiskereskedelmi forgalom mindössze 1,8 százalékkal esett vissza az előző évhez képest, szemben az elemzői konszenzusban szereplő 8,6 százalékos csökkenésről szóló várakozással. Erőteljes volt az éves növekedés decemberben az élelmiszerek (10,5), az italok (5,5) és a gyógyszerek (39,8 százalék) esetében, de volt 4,9 százalék növekedés az autók eladásánál is. A fogyasztás fellendülése mellett az aktivitás fokozódását jelzik a járatszámok és mobilitási adatok is.

Az ipari termelés 1,3 százalékkal nőtt az előző évhez képest, főként a berendezésgyártás és a vegyipar bővülésének köszönhetően. Ez még úgy is jelentős gyarapodás, hogy a vegyszerek olyan gyógyszerek gyártásához köthetők, amelyekre a jelenlegi Covid-hullám miatt nagy a kereslet.

Mivel decemberben a kiskereskedelmi mutatók a Covid-esetek nagy kiugrása ellenére is ilyen erősek voltak, az elemzők többsége úgy gondolja, hogy a kiskereskedelmi forgalom még erősebb lesz 2023 első negyedévében. Akár ugrásszerű növekedés is bekövetkezhet – vélekedik Iris Pang, az ING Kína-szakértő vezető közgazdásza. A gyártásban nem valószínű, hogy további logisztikai fennakadások lesznek, és újabb leállásokra sem kell számítani, emellett valószínű, hogy a helyi kormányzatok több költségvetési forrást fordítanak majd az infrastrukturális beruházásokra.

Csaoping Zhu, a JPMorgan globális piaci stratégája szintén úgy gondolja, a kínai gazdaság túljutott a mélyponton, 2023-ban pedig tartós gazdasági fellendülés jöhet, miután Peking hangsúlyosan a gazdaságot helyezte előtérbe a zéró-Covid politikával szemben. Zhu szerint a kereslet élénkülése első körben a szolgáltatási és fogyasztási javak iparának kedvez majd:

„a felgyülemlett kereslet felszabadulásakor a szolgáltatási ágazatoknak kell a legkorábbi haszonélvezőknek lenniük, majd a fogyasztási cikkek értékesítése is fellendülhet a javuló bizalom és a folyamatos kormányzati támogatás miatt”.

Jating Kszu, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza szerint az erőteljes csökkenésre vonatkozó várakozásokhoz képest valóban meglepően erős teljesítménynek számít a negyedik negyedévi nulla növekedés negyedéves alapon. Kszu a második negyedévtől vár erőteljes gazdasági felpattanást. Úgy látja, hogy az egészségügyi aggályok – mint például az idősek átoltottsága és a tesztkészletek elérhetősége – már nem jelentenek akadályt az újraindulás számára, mivel a jelentések szerint a legtöbb régió túljutott a fertőzések csúcspontján, és természetes úton immunizálódott. A zéró-Covid politika december eleji feloldása óta Kína a fertőzéshullám ellenére is kitartott a megkezdett nyitás mellett, de a kormány egyre inkább növekedéspárti álláspontja és a 2023-ra várható gazdasági fellendülés is csökkenti a járványpolitika megfordításának valószínűségét.

Amióta a kínai kormány megszüntette a legszigorúbb Covid-intézkedéseit, a jüan több mint 6 százalékkal erősödött, és péntek délután 6,78 dolláron állt az amerikai dollárral szemben.

A dollár/jüan keresztárfolyam alakulása. Forrás: Tradingeconomics
A dollár/jüan keresztárfolyam alakulása. Forrás: Tradingeconomics

Javulnak a gazdasági kilátások

A nyitás következtében a vártnál erősebb év vége és az erősödő kiskereskedelmi forgalom fényében az ING elemzői felfelé módosították a 2023-as GDP-növekedési kilátásokat a korábbi becslésekhez képest. Felhívják azonban a figyelmet, hogy Kína továbbra is jelentős ellenszélben halad, az Egyesült Államok és Európa felől idén várható gyengébb kereslet miatt. Éves alapon a következő negyedévekben 4,5; 5,2; 5,7; 4,5 százalék GDP-növekedést várnak, míg 2023 egészére vonatkozóan öt százalék körüli bővülést valószínűsítenek.

Mit mond Doktor Réz?

Az építőipar számára fontos vasérc, de az építőipar mellett a feldolgozóipar számára is nélkülözhetetlen ipari fém, a réz iránti kereslet is erős növekedésnek indult, ami a gazdasági aktivitás fokozódásának az első jele, mindez pedig az árakban is megmutatkozik.

A vasérc határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics
A vasérc határidős árának alakulása. (dollár/tonna) Forrás: Tradingeconomics

A vasérc tonnánkénti ára 127 dollár fölé emelkedett 2023 elején, ami közel 50 százalékkal felette van a november eleji mélypontnak.

A világ legnagyobb fémimportőrének éledezését jelzi az is, hogy a londoni fémtőzsde (LME) három hónapos rézpiaca a múlt héten június óta először tört vissza a tonnánkénti 9 ezer dolláros szintre. Jelenleg 9287 dollár körül forog a réz ára, közel 10 százalékot emelkedve január eleje óta.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
Makro / Külgazdaság Üzenet a kormánytól: a magyar gazdagok most végre tényleg a pénztárcájukba nyúlnak?
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 12:21
A Privátbankár Árkosár legfrissebb eredményei alapján a nem túl fényes inflációs kilátások is szóba kerültek a Trend FM reggeli műsorában hétfőn, ahol Gáspár András, a Klasszis Média lepigazgatója volt a vendég. A beszélgetés második felében pedig azt járták körül: vajon számíthatunk-e komolyabb adakozási, jótékonysági hullámra a választásokig?
Makro / Külgazdaság Bajban van az európai autóipar, három nagyhatalom kér segítséget
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 09:26
Ursula von der Leyenhez fordulnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG