5p

A pekingi pártlap szerint a világ a háború vagy béke válaszútjához érkezett. Berlin öt vendégország állam- és kormányfőjét hívta meg Elmauba, hogy a G7 oldalára állítsa őket a Moszkva elleni hatalmi harcban. Káncz Csaba jegyzete.

A G7-csoport idei német elnöksége által szervezett csúcstalálkozóra június 26. és 28. között kerül sor a bajorországi Schloss Elmauban. A csúcstalálkozó hét munkaülésén a résztvevők fajsúlyos témákat fognak megtárgyalni: globális gazdaság, a fejlődő országokkal kialakított partnerségek, kül- és biztonságpolitika, fenntarthatóság, élelmezésbiztonság, multilateralizmus és digitális átállás.

Peking fenyeget

A kínai kommunista párt szócsöve pénteki szerkesztőségi állásfoglalásában méltatta az aznap véget ért BRICS csúcsot, egyben éles kritikával illette a ma kezdődő G7 csúcstalálkozót. A lap szerint: „Az Egyesült Államok és a Nyugat kis köröket alkot, falakat épít és hierarchikus táborokat hoz létre, míg a feltörekvő és fejlődő országok aktívan szorgalmazzák a valódi multilateralizmus, a nyitottság és befogadás gyakorlatát, valamint az együttműködést és a mindenki számára előnyös eredményeket.”

A befolyásos lap cikke drámai felütéssel zárul: „A világ ismét válaszúthoz érkezett. Béke vagy háború? Reméljük, hogy a közelgő G7- és NATO-csúcs nem riasztja el a világot.”

Olaf Scholz német kancellár és Joe Biden amerikai elnök megbeszélést folytat a Garmisch-Partenkirchen közelében lévő Elmau-kastélyban a világ hét iparilag legfejlettebb államát tömörítő G7-csoport kétnapos csúcstalálkozóján. Fotó: MTI/EPA/Getty Images/pool/Sean Gallup
Olaf Scholz német kancellár és Joe Biden amerikai elnök megbeszélést folytat a Garmisch-Partenkirchen közelében lévő Elmau-kastélyban a világ hét iparilag legfejlettebb államát tömörítő G7-csoport kétnapos csúcstalálkozóján. Fotó: MTI/EPA/Getty Images/pool/Sean Gallup

A gazdasági NATO

A G7-államok közös gazdasági intézkedéseiről szóló vita kiemelt prioritást élvez a csúcstalálkozón. Liz Truss brit külügyminiszter a közelmúltban „gazdasági NATO-nak” nevezte az egyesülést, amelynek „együtt meg kell védenie jólétünket”. Ezt szem előtt tartva a hét állam- és kormányfő kiemelten foglalkozik az energiaellátással, amely az Oroszország elleni nyugati gazdasági háború következtében most súlyos kihívásokkal küzd.

Európa komoly földgázhiánnyal nézhet szembe, ami károsíthatja többek között a német ipart. Az Egyesült Államokban rekordszinten vannak a benzinárak, ami tovább rontja a kormányzó demokrata amúgy is borús kilátásait a novemberi félidős választásokon. Washington attól tart, hogy az EU legutóbbi szankciós csomagja, amely megtiltja az orosz olajszállítmányok biztosítását, hamarosan még magasabbra tolhatják az árakat. Ezért a G7-csúcstalálkozót alternatívák előmozdítására kívánják a résztvevők felhasználni.

Az orosz olaj legmagasabb áráról vagy behozatali vámjáról már előzetesen vita folyt. A javaslatok ellentmondásosak, nem utolsósorban azért, mert nem világos, hogyan fognak működni, vagy ténylegesen árcsökkentést eredményeznek-e.

A vendégek más úton járnak

Berlin öt vendégország állam- és kormányfőjét hívta meg Elmauba, hogy szilárdabban a G7 oldalára állítsa őket a Moszkva elleni hatalmi harcban. Meghívást kapott például India, amely a háború kezdete óta masszívan növelte (diszkontált árú) olajimportját Oroszországból, és célja az indiai-orosz gazdasági kapcsolatok elmélyítése.

A nyugati hatalmak átütő erőfeszítései, hogy megakadályozzák Új-Delhit ebben, eddig kudarcot vallottak. Berlin Dél-Afrikát és Szenegált is felkérte, hogy jöjjenek el Elmauba. Olaf Scholz kancellár május végén Dakarban tett látogatása során Szenegál elnöke, Macky Sall bejelentette, hogy az Afrikai Unió vezetőjeként Oroszország elszigetelése helyett Szocsiba utazik, ahol kollégájával, Vlagyimir Putyinnal tárgyal.

Útban Oroszország felé

A tárgyalások után Sall a nyugati szankciók feloldását szorgalmazta ahelyett, hogy csatlakozott volna hozzájuk, mivel szerinte azok akadályozzák az orosz gabona és orosz műtrágya exportját, és ezzel veszélyeztetik a globális élelmiszerellátást. Indonézia, a negyedik G7 vendégország Elmauban, időközben szintén csatlakozott ehhez a vonalhoz, és most szintén a büntetőintézkedések enyhítését szorgalmazza.

Az egyelőre bizonytalan, hogy Joko Widodo indonéz elnök hivatalosan is felhívja-e ezek eltörlésére vagy legalább enyhítésére a G7 vezetőit a csúcstalálkozón. Az viszont biztos, hogy a találkozó után Oroszországba utazik, és ott tárgyal Putyin elnökkel. Az elmúlt hetekben és hónapokban a G20 jelenlegi elnökeként a G7-ek hatalmas nyomást gyakoroltak rá, hogy vonja vissza Oroszország meghívását a novemberben, Bali szigetén tartandó G20-csúcstalálkozóra. Eddig sikertelenül.

Az új Globális Dél

Argentína, az ötödik ország, amelyet Berlin meghívott Elmauba, jelenleg nem annyira az euroatlanti térségben látja a saját jövőjét, hanem az ázsiai-csendes-óceáni térségben.

Argentína májusban részt vett a „BRICS Plusz” nevű találkozón, amelyet külügyminiszteri szinten tartottak, és amelyre számos más állam is meghívást kapott a BRICS kapcsolati háló további bővítése érdekében. Argentína mellett a jelenlegi G7-vendég Szenegál és Indonézia is képviseltette magát, továbbá Nigéria és Egyiptom, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, Kazahsztán és Thaiföld.  A BRICS-országok a világ népességének bő kétötödét és eközben a világgazdasági teljesítmény negyedét képviselik; lassan, de folyamatosan közelednek a G7 gazdasági teljesítményéhez.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG