"Örömmel üdvözöljük, hogy számos, a vállalkozások versenyképességét szolgáló korábbi MGYOSZ-javaslat is szerepel a bejelentett intézkedések között. Fontosnak tartjuk, hogy a program több, Szövetségünk által is szorgalmazott lépést ígér, melyek a gazdaság aktív szereplőinek terheit mérsékelhetik" - áll a közlemény bevezetőjében.
"Megítélésünk szerint azonban szükséges továbbgondolni a Miniszterelnök Úr javaslatait, és megvizsgálni a jövedelmek adóztatásának érzékelhető csökkentését, továbbá az egész program megvalósíthatóságának feltételéül szolgáló, a központi költségvetés és az önkormányzatok kiadásainak csökkentésére irányuló elképzeléseket."
Jó az irány, de hol vannak a szilárd alapok?
"Hosszútávon előremutató, de rövidtávon kockázatos megoldásnak tartjuk, hogy a javaslat az adócsökkentések alapját a gazdaság fehérítéséből kívánja megteremteni. Támogatjuk a munkaadók járulék- és adóterheinek csökkentését, valamint az adózás, és az állami bürokrácia egyszerűsítésével kapcsolatos változtatásokat. Ugyanakkor ezekben a kérdésekben is úgy gondoljuk, hogy a Miniszterelnök Úr javaslatai a jó irányba tett első lépéseknek tekinthetők, amelyeket továbbiaknak kell követnie" - fogalmazta meg a Szövetség aggályait a tervekkel kapcsolatban.
A Magyar Köztársaság végleg elszámol |
A politikai konszenzus is fontos
"Fontosnak tartjuk, hogy a tervezetben szereplő gazdasági és társadalmi intézkedések mielőbb valósuljanak meg, hogy a programban szereplő lépések gazdaságélénkítő hatása is mielőbb érezhető legyen. Javasoljuk, hogy a szükséges intézkedéseket 2009. január 1-i hatállyal vezessék be. Ugyancsak szorgalmazzuk a tervezett tehercsökkentések évenkénti ütemezését.
A most bejelentett javaslatok, illetve a további, a versenyképességet javító szükséges intézkedések megvalósításához nemcsak a gazdaság, de a politika szereplőinek egyetértése is szükséges. Bizakodásra ad okot, hogy lényeges kérdésekben - az állami újraelosztás csökkentése, a vállalkozások terheinek érzékelhető mérséklése, az állami és önkormányzati bürokrácia visszaszorítása, az oktatás-képzés racionalizálása, a segélyezés helyett munkahelyteremtés, és a hazai vállalkozások erősítése ügyében – a gazdaság szereplőivel többé-kevésbé megegyező álláspontot képviselnek a meghatározó parlamenti pártok."
Két kérdés: színvallást kérnek az SZDSZ-től
Már szinte senkit nem érdekel a politika
Az SZDSZ-nek nem esett nehezére nemet mondani
Az SZDSZ buktatja meg Gyurcsányt?
Privátbankár
Privátbankár