(Fotó: ENSZ, UNHCR) |
A menekültek 13 százaléka, azaz minden nyolcadik menekült egyszerűen eltűnik, nem érkezik meg a neki kijelölt befogadóállomásra – írja a bajorországi közszolgálati média honlapja. A megérkező menekülteket először egy „Easy” nevű számítógépes programban regisztrálják.
Ez eldönti, hogy a menekültnek Németország mely területén kell jelentkeznie, ahol szállást kap és beadhatja menekültkérelmét. A kijelölt helyre való utazás közben azonban eltűnnek, nem érkeznek meg – hivatkoznak a Belügyminisztérium által képviselői kérdésre közöltekre.
Dupla regisztrációk
Az okok egyike, hogy sokakat duplán regisztrálnak, két adatfelvétel is létezik róluk a rendszerben, de csak az egyik alapján jelentkeznek a befogadóállomáson. Egy másik gyakori eset, hogy a menekült a már Németországban élő rokonokhoz megy, így nem is akar jelentkezni a felvevőhelyen. Sokan pedig külföldre utaznak tovább, így kikerülnek a német hatóságok látóköréből.
Végül olyanok is vannak, akik Németországon belül illegalitásba vonulnak, de azt gyanítják, hogy csak nagyon kevesen, mert így nem jogosultak szociális és egészségügyi ellátásokra. Ezt pedig nemigen akarja szinte senki.
Jön a menekültigazolvány
Mit lehet tenni? Egyrészt nemrég döntés született arról, hogy „menekültigazolványokat”, hivatalos megnevezéssel „érkezési igazolásokat” vezetnek be. Ez tartalmazza majd a menekültek fényképét és nevét, így a dupla regisztráció a múlté lesz. Egy másik új szabály, amelyet tegnap vezetett be a német parlament (Bundestag) a „Menekültcsomag II.” (Asylpaket II.) részeként, hogy szociális ellátásokat csak a nekik kijelölt helyen vehetnek igénybe a menekültek.
E két tényező várhatóan nagy mértékben csökkenti majd a problémát – állítják a hivatalos szervek. Az ellenzék ebben kételkedik, és azt mondja, csak akkor lesz igazán vonzó a menekültek számára a kijelölt helyen tartózkodás, ha a szociális ellátás mellé a munkaerőpiacra való beilleszkedéshez szükséges továbbképzést is kapnak.
Pontrendszer lesz a szakiknak
A német munkaügyi miniszter szerint a külföldi szakemberek bevándorlásának irányítására új rendszert készülnek kipróbálni – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ennek során az integrációs képességet 100 pont összegyűjtésével kell majd igazolni, amelyek nyelvtudás és más kritériumok alapján jöhetnek össze.
Németországnak nagy szüksége van képzett szakemberekre, és ez a rendszer Kanadában már jól bevált – közölte a minisztérium. Ez azonban a menekülteket nem érinti, nem akarják összekeverni a humanitárius és a gazdasági célokat összekeverni. (Alighanem a kelet-európai, köztük magyar bevándorlókat sem, hiszen a szabad mozgás elve alapján ők jelenleg is vállalhatnak munkát az országban.)
Kék kártya csak keveseknek
Eddig is volt „kék kártyának” nevezett engedély Németországban, de azt szinte csak akadémikusok kaphatták meg, azok is csak akkor, ha már volt munkaszerződésük és abban megfelelően magas fizetésük. Más dolgozók csak akkor kaptak munkavállalási engedélyt, ha kimondottan hiányszakmában helyezkedtek el.