Fotó: EPA/Tannen Maury |
A napokban az amerikai profi futball mérkőzésein számos sportoló ahelyett, hogy a kezét a szívére helyezte volna, ahogy a himnusz hallgatásakor szokás, letérdelt vagy összefont karokkal állt, tiltakozásul. Olyan is volt, aki a kispadon ülve maradt. Nem egy, nem kettő tiltakozott így legutóbb, hanem vagy 200, sőt egyes csapatok csak a himnusz után jöttek ki az öltözőből – írta például a német Bild.de.
Edzők és más sportfunkcionáriusok is részt vettek az akciókban, és vonakodnak a tiltakozó sportolókat megbüntetni. Olyan is volt, aki lemondta látogatását a Fehér Házba. A tiltakozások ugyanis Donald Trump rasszista kijelentéseinek és társadalmi igazságtalanságoknak, a rendőri erőszaknak szólnak, és az alapvető amerikai szabadságjogokért szállnak síkra.
Megosztó személyiség
A társadalom megosztása ellen is felszólalnak. „Ahányszor ez az ember kinyitja a száját, megosztja ezt az országot, és nem összefogja” – mondta a New Orleans Saints edzője, Sean Payton.
Trump nemrég trágár szavakkal illette a tiltakozó sportolókat, és az elbocsátásukat szorgalmazta. A tiltakozások kezdenek átterjedni más sportágakra, mint a kosárlabda, az egykori NBA-szupersztár Michael Jordan is melléjük állt.
Elért a Szenátusig
A német Frankfurter Rundschau szerint valami megváltozott az USA-ban, a Donald Trump megválasztását követő fásultságból, bénultságból mintha sokan felébrednének, a civil társadalom erőre kapna. Eddig főleg a média jelentős része tiltakozott Donald Trump ellen, illetve a bíróságok, amelyek korábban megtorpedózták a muszlimok beutazási tilalmát.
Nemrég az egészségügyi reformot republikánus szenátorok, Trump párttársai torpedózták meg. Ám valószínűleg azért, mert számos beteg, mozgássérült, rokkant olyan vehemensen tiltakozott ellene, ami a Szenátus folyosóiig is elért – írja a lap. A migránsellenes intézkedéseket a gazdasági elit szereplői, csúcsvállalati menedzserek is fúrták, és a migránsokat védő jogsegély-szervezetekhez óriási összegű adományok folynak be.
Összefognak a nők
Óriási szervezkedés folyik Trump ellen internetes platformokon. A demokraták a választási vereség után még keresik önmagukat és karizmatikus vezetőjüket. A rendszeresen demonstráló nőszervezetek október végén egy nagy találkozót tartanak majd, 5000 résztvevővel, hogy a női felvonulásokat koordinálják.
Az interneten számos Trump-ellenes szervezetet találunk, mint az „Indivisible” („megoszthatatlan”), a TRM (Trump Resistance Movement), a Stop Trump Facebook-csoport. Az Antifa nevű antifasiszta szervezet Trump megválasztása óta jelentős részben ellene küzd. Az Anti-Trump Army nevű Facebook-oldalt 1,4 millió ember kedveli, a TRM-et 265 ezer.
Szörnyen népszerűtlen elnök
Donald Trump népszerűségi mutatói pocsékak. A brit Telegraph szerint januárban még a lakosság 45,4 százaléka volt mellette és 45,5 százaléka ellene. A mélypont körül, augusztusban 36,6 százaléknyi támogatója maradt csak, 57,6 százalék nem fogadta el. Azóta valamelyest javult az arány, 38,9 kontra 55,3 százalékra.
Ezzel együtt is Trump valószínűleg rekordot döntött abban, hogy januári beiktatása után már nyolc nappal többen utálták, mint kedvelték. (Gallup, január 28, 51 százalék utasította el.) Más amerikai elnököknek ezt jellemzően több száz napjukba került elérni – írják.
Lehet, hogy nem tölti ki
Fogadóirodáknál 11/10-es odds-al (47,6 százalék) lehet arra fogadni, hogy Trumpot leváltják vagy lemond elnökségének 2020-as vége előtt, és 8/11 az odds (57,9 százalék), hogy kitölti idejét. Vagyis nem sokkal kisebb esélyt ad a „piac” annak, hogy idő előtt távozik, mint annak, hogy végig elnök marad – legalábbis a Ladbrokes fogadóirodára hivatkozó Telegraph adatai alapján.