5p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Február 24-ig, tehát az Ukrajna elleni orosz támadás évfordulójáig el akarja fogadni az EU a tizedik szankciós csomagot Oroszországgal szemben. Ennek keretében többek között „megvonnák az orosz gazdaságtól a kritikus fontosságú technológiát és ipari javakat”, valamint Ukrajna újjáépítésére használnák majd fel az orosz jegybank EU-n belüli vagyonát. Felmerült a legnagyobb orosz magánbank szankcionálása, valamint az orosz gumi, aszfalt és bitumen kitiltása is. A végső szót az Európai Tanács mondja majd ki.

Az Európai Bizottság még a hétvégén tájékoztatta az uniós tagállamok EU-hoz rendelt nagyköveteit azokról az újabb büntetőintézkedésekről, amelyeket a tizedik uniós szankciós csomag keretében javasol Oroszországgal szemben az Ukrajna ellen indított háborúja miatt.

Megbénítanák Putyin hátországát

A javaslatokat a nagykövetek és a tagállami szakértők ma vitatták meg Brüsszelben, az Európai Bizottság elnöke pedig ma néhány részlettel is szolgált azokkal kapcsolatban. 

Ursula von der Leyen közleménye szerint a Bizottság egyrészt 11 milliárd euró értékű exportot fagyasztana be azzal a céllal, hogy „megvonja az orosz gazdaságtól a kritikus fontosságú technológiát és ipari javakat”.

Ezen belül elsősorban olyan ipari termékek kivitelét tiltaná meg, amelyeket Oroszország reményeik szerint nem tud más országokból pótolni. Példaként említette többek között azokat az építőipari termékeket, amelyeket Oroszország katonai célokra is használhat.

Ezzel párhuzamosan betiltanák azon elektronikus alkatrészek exportját is, amelyeket orosz drónokba, rakétákba és helikopterekbe is lehet használni, valamint minden olyan technológiai termékét, amelyek használhatók a csatatéren.

Ehhez kapcsolódóan – tette hozzá Von der Leyen – harmadik országokra is kiterjesztik a más (katonai) célokra is használható termékek exporttilalmát. A Bizottság elnöke szerint hét iráni cég termékei kerülnek fel erre a listára, és megemlítette, hogy az iráni Forradalmi Gárda Shahed típusú katonai drónokat szállít Oroszországnak. (Kérdés persze, hogyan tudja ezt a tiltást az EU érvényesíteni Irán esetében.)

Von der Leyen végül kitért arra is, hogy számba veszik majd az orosz jegybank EU-n belüli befagyasztott vagyonát, amit felhasználhatnak majd Ukrajna újjáépítésére.

Brüsszel újabb szankciós csomaggal gyengítené Oroszországot és állna ki Ukrajna mellett. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben 2023. február 9-én. Fotó: Európai Tanács
Brüsszel újabb szankciós csomaggal gyengítené Oroszországot és állna ki Ukrajna mellett. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben 2023. február 9-én. Fotó: Európai Tanács

Mi jöhet még?

A Politico korábban ennél részletesebben is megszellőztette, hogy milyen szankciókat szeretne Brüsszel:

- A pénzügyi büntetőintézkedéseket kiterjesztenék négy újabb orosz bankra, köztük az ország legnagyobb magánkézben lévő pénzintézetére, az Alfa bankra, amelyet Mikhail Fridman orosz-izraeli milliárdos alapított.

- Kitiltanák az EU-n belüli, kritikus fontosságú, infrastrukturális célokat szolgáló vállalatok (például gáz- és áramszolgáltatók) vezetőségéből az orosz állampolgárokat.    

- Újabb mintegy 130 orosz entitás és személy kerülne fel tiltólistára Lengyelország, a balti államok, Németország, Franciaország és más államok javaslatára. Közöttük vannak orosz katonai vezetők, az Oroszország által megszállt ukrajnai területeken kinevezett vezetők, olyan újságírók, akik orosz állami médiánál vagy az orosz állami propagandát támogató adóknál (például az EU-ból kitiltott Russia Todaynél) dolgoznak, valamint olyan cégek és magánszemélyek más országokban, amelyek kapcsolatban állnak az orosz hadigépezettel vagy a Wagner nevű orosz zsoldoscsoporttal. Utóbbi kitétel Malit és Iránt érintheti.

- Kibővítenék a tilalom alá tartozó import- és exporttermékek listáját.

Oroszországból tilos lenne behozni például gumit valamint olyan kőolajalapú termékeket, mint az aszfalt és bitumen (a finomított kőolajtermékekre már február 5-től szankció van érvényben).

Tilos lenne oda exportálni teherautókat és más teherszállító járműveket, építőipari gépeket, valamint olyan elektronikai komponenseket, amelyeket Oroszország fegyvergyártáshoz használhat fel.

- Tiltólistára kerülhet egy dubaji székhelyű hajózási társaság is, amely a gyanú szerint segít Oroszországnak kijátszani az olajexportra vonatkozó szankciókat (az EU tavaly decembertől tiltotta be az orosz kőolajbehozatalt a vezetéken szállított olaj kivételével). A cég állítólag megvásárolt számos orosz tankert, amelyek a szankciók miatt nem szállíthattak volna olajat, most viszont, mivel dubaji tulajdonban vannak, elvileg megtehetik ezt. Az érintett cég szankcionálását egy uniós ország javasolta, ugyanakkor néhány mediterrán ország fenntartásait fejezte ki.    

Egy év, tíz szankciós csomag

Ami az időzítést illeti, a Bizottság elnöke ma arra kérte a tagállamokat, hogy minél hamarabb fogadják el az újabb, tizedik szankciós csomagot.

A cél, hogy február 24-ig megszülessenek a büntetőintézkedések – a dátum szimbolikus, hiszen Oroszország pont egy évvel korábban indította meg a háborút Ukrajna ellen.

A tagállamokat tömörítő Európai Tanácsnak tehát bő egy hete van arra, hogy döntsön a bizottsági javaslatról, és véglegesítse a szankciók listáját.    

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG