A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatai szerint a bruttó keresetek 5,7, a nettó 7,2 százalékkal voltak magasabbak idén októberben mint egy évvel korábban. A rekordalacsony 0,9 százalékos októberi inflációval számolva a reálbérek 6,2 százalékkal nőttek 2012 októberéhez képest - részletek >>
Bérek -> foglalkoztatás -> infláció -> kamatvágás -> forint
![]() |
Oszlay András egy korábbi sajtóbeszélgetésen |
Oszlay András, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. elemzője elmondta: a bruttó bérek októberi növekedési üteme felülmúlta a várakozásaikat. Oszlay szerint az év hátralévő két hónapjában nem várható lassulás, így éves átlagban komoly, 3,5 százalékot is meghaladó, de 4 százalék alatti reálbér-növekedés valósulhat meg. Ez segítheti a háztartások vásárlóerejének erősödését támogatva a kiskereskedelmi eladásokat és a lakossági fogyasztás erősödését, bár 2013 egészében ennek növekedési üteme még így is enyhén negatív marad - mondta.
Hosszú idő után először a magánszektor foglalkoztatása is emelkedett éves összehasonlításban a KSH adatai szerint, de a 0,2 százalékos ütem még meglehetősen gyenge.
A szakértő a magasnak nevezhető reálbér-növekedés ellenére nem számít arra, hogy rövid távon az inflációs célokat veszélyeztető módon növekedne a kereslet oldali inflációs nyomás, így a jegybanki enyhítés a külső finanszírozási környezet alakulásának függvényében még folytatódhat.
Kitért arra is, hogy a Fed szerdai lépése, hogy 10 milliárddal csökkentették az eszközvásárlások havi mértékét részben új helyzetet teremt, de mivel a forint minden valószínűség szerint nem az érzékenyebben reagáló valuták közé tartozik, maradhat tér jövőre a lassított ütemű kamatvágásokra. Ez szerinte a határidős kamatlábak alakulásában is tükröződik, amelyek nem rezdültek meg a Fed szerdai bejelentése óta, és három hónapos időtávban 20 bázispontnyi csökkentést áraznak.
Belülről is táplálkozhat a növekedés
![]() |
Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője |
Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője szerint a frissen közölt adatokból lényeges javulás látható a szeptemberihez képest, folytatódott a kedvező tendencia. A foglalkoztatottak számának alakulása nem mutat egyértelműen kedvező képet, a költségvetési szférában csökkent a dolgozók létszáma - mondta.
A keresetek emelkedése a lakossági fogyasztás élénkülését vetíti előre; a kiskereskedelmi forgalom októberben 2,5 százalékkal bővült éves szinten, és ez a tendencia várakozásaik szerint év végén, jövőre folytatódni fog, ami egyre nagyobb mértékben járulhat hozzá a magyar gazdaság növekedéséhez - vélekedett a szakértő.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében azt emelte ki: sorozatban tizedik hónapja tart a bérek vásárlóértékének emelkedése. "A korábban megjelent, várakozásokon felüli ipari és építőipari adatokat látva elérhetőnek tűnik a kormány célja, hogy a magyar gazdaságot tartós növekedési pályára állítsa." - írta az NGM.