Kevin Stitt oklahomai kormányzó pénteken bejelentette, hogy szövetségi államának nemzeti gárdáját Texas segítségére küldi az amerikai–mexikói határ mentén a határellenőrzési problémák megoldására. „Texasban 28 belépési pont van, és már szövetségi törvény is előírja, hogy ezeken a pontokon kívül illegális belépni” – mondta Stitt a Fox Newsnak adott interjújában.
Trump kampánya
A lépés azt követően történt, hogy Donald Trump volt elnök csütörtökön felszólította a republikánusok által vezetett államokat, hogy fogjanak össze a déli határ mentén az illegális bevándorlás problémája elleni küzdelem érdekében, amelyet a republikánusok szerint Joe Biden elnök nem kezel megfelelően. „Arra bátorítunk minden készséges államot, küldjék ki őreiket Texasba, hogy megakadályozzák az illegális bevándorlók belépését, és vigyék őket vissza a határon túlra” – mondta Trump az Egyesült Államokba érkező migránsok „inváziójára” hivatkozva.
Trump segítségkérése után 25 állam (az 50 állam fele) republikánus kormányzója ígérte meg támogatását Texasnak. „Szolidárisak vagyunk kormányzó kollégánkkal, Greg Abbott-tal és Texas állammal, akik minden eszközt és stratégiát felhasználnak, beleértve a szögesdrót kerítést is, a határ biztosítására” – áll a Republikánus Kormányzók Szövetségének közleményében. – „Részben azért tesszük ezt, mert a Biden-kormányzat nem hajlandó érvényt szerezni a már meglévő bevándorlási törvényeknek, és törvénytelenül engedélyezi az országunkba illegálisan belépett migránsok tömeges szabadon bocsátását Amerikában.”
Greg Abbott texasi kormányzó kijelentette, hogy államának önvédelemhez való joga felülírja „az ezzel ellentétes szövetségi törvényeket”. A Lone Star hadműveletnek nevezett texasi határbiztonsági erőfeszítések eddig közel félmillió illegális bevándorló elfogásához és több mint 38 700 bűnügyi letartóztatáshoz vezettek – közölte Abbott hivatala pénteken. A hadművelet folytatja a Biden-kormányzat által a határ biztosításának elutasítása miatt keletkezett hiányosságok pótlását – áll a közleményben.
Átlépve a Rubicont
Mivel Trump és republikánus kormányzótársai gyakorlatilag kemény határvonalat húztak meg a Biden-kormányzattal való szembenállásban, sok konzervatív szerint ez akár egy polgárháború előszele lehet.
Stitt utalt erre a felvetésre, miszerint „puskaporos hordónyi feszültség” van a texasi határkérdésekkel kapcsolatban. „És így annak, hogy a szövetségi kormány, Biden, elvágja a szögesdrótot, egyszerűen semmi értelme” – mondta az oklahomai kormányzó. – „Tehát igen, jogunk van megvédeni az országunkat az invázióval szemben. És mi másnak neveznénk azt, ha 6 millió ember illegálisan jön át?”
Stitt korábban az oklahomai nemzeti gárdát küldte ki, hogy segítsen a texasi illegális bevándorlási problémák kezelésében. A virginiai nemzeti gárdát tavaly szintén Texasba küldték, hogy segítsen a határválság kezelésében.
Egér és macska játéka
Trump felhívása, hogy a republikánus vezetésű államok Texasnak esküdjenek hűséget, annak az államnak a demokrata vezetőitől érkező felhívások közepette hangzott el. Ebben a Biden-kormányt arra kérték, hogy a texasi nemzeti gárdát föderalizálják, hogy megakadályozzák további szögesdrót kerítések telepítését.
A Legfelsőbb Bíróság egy hete úgy döntött, hogy a szövetségi kormány alkotmányos jogköre felülírja a szövetségi államnak a déli határ mentén húzódó szögesdrót eltávolítására vonatkozó hatáskörét.
Ez a macska–egér játék tovább folytatódott, miután az Igazságügyi Minisztérium beperelte Texast a bevándorlók illegális beutazásának megakadályozására irányuló taktikái miatt, beleértve az úszó folyami gátak használatát és a szögesdrót barikádok felállítását.
Annak ellenére, hogy az amerikai határőrség utasítást kapott a szögesdrót lebontására, a texasi nemzeti gárda folytatja a szögesdrót telepítését. „Az amerikai alkotmány szerzői világossá tették, hogy ilyen időkben az államoknak joguk van az önvédelemhez” – közölte a Republikánus Kormányzók Szövetsége. – „Mivel a Biden-kormányzat lemondott az alkotmányos szerződéses kötelezettségeiről az államok felé, Texasnak minden jogi alapja megvan arra, hogy megvédje államaink és nemzetünk szuverenitását.”
A szakadék szélén táncolva
A politikai polarizáció továbbra is minden idők legmagasabb szintjén van az Egyesült Államokban, amit talán a legjobban a 2021. január 6-i, az amerikai Capitolium épületénél történt zavargások miatti vita mutat. Mivel a szövetségi és állami hatóságok vitatott szerepéről továbbra is vita van Texasban, megfigyelők attól tartanak, hogy a feszültségek erőszakos eseménybe torkollhatnak, különösen, ha a szövetségi és állami csapatoknak össze kell(ene) fogniuk.
Texast gyakran tekintik az Egyesült Államok legfüggetlenebb gondolkodású államának, amely korábban, 1836-tól 1846-ig önálló köztársaságként létezett. Texasi politikusok időnként felvetik az Egyesült Államoktól való elszakadás lehetőségét.
Moszkva láthatatlan keze
2015 tavaszán Nathan Smith, a Texas Nationalist Movement (TNM) nevű szeparatista mozgalom „kabinetfőnöke” részt vett Szentpétervárott egy nagy antiglobalista konferencián, ahol cowboy-kalapban sürgött-forgott a látványtól elhűlt résztvevők között. Smith akkor egy orosz lapnak adott interjúban az USA-t diktatúrának nevezte, és kifejezte örömét, hogy a konferencián azonos értékrendű csoportokkal találkozhat.
Putyin a krími válság idején, 2014 decemberében nyíltan megkérdőjelezte Texas XIX. századi leszakítását Mexikótól, azt „unfair”-nek nevezve.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)