Az orosz utasszállító repülőgép Sínai-félszigeti tragédiáját vizsgáló nyomozók egyelőre nem találtak bizonyítékot arra, hogy robbanás okozta a katasztrófát - közölte a polgári repülésért felelős egyiptomi miniszter.
Az érintett légitársaság egyik gépe. Fotó: Wikimedia Commons |
Hosszam Kamál közleményében úgy fogalmazott, hogy egyelőre nincs semmilyen bizonyíték vagy adat, amely ezt a feltételezést támasztaná alá.
A politikus Philip Hammond brit külügyminiszter szerda esti nyilatkozatára reagált, miszerint nagy a valószínűsége annak, hogy robbanószerkezet okozhatta az Egyiptomban lezuhant orosz utasszállító repülőgép hétvégi katasztrófáját. Továbbá arra is reagált, hogy a brit kormány teljesen leállította a légi forgalmat Nagy-Britannia és Sarm-es-Sejk repülőtere között, majd példáját követte Hollandia is.
A CNN pedig azt írta, az amerikai hírszerzésnek arról is van információja, hogy a sarm-es-sejki repülőtéren valaki segíthetett a bomba fedélzetre juttatásában.
Várjuk ki a végét!
A brit lépéssel kapcsolatban az éppen Londonban tartózkodó egyiptomi külügyminiszter, Számeh Sukri is azt mondta, azt reméltük, hogy megvárják a vizsgálatok eredményeit, és nem vetítik előre az eseményeket.
Eközben a tárca Kairóban is közleményt adott ki, amely szerint a londoni döntést előzetes konzultáció nélkül hozták, ráadásul annak ellenére, hogy a két ország között órákkal előtte magas szintű párbeszédet folytattak.
Megfigyelők szerint mind Kairó, mind pedig Moszkva számára komoly következményekkel járna, amennyiben igaznak bizonyulna az Iszlám Állam (IÁ) egyiptomi ágának állítása, hogy a dzsihadista szervezet által végrehajtott merénylet okozta a szerencsétlenséget.
Sokat veszíthet Egyiptom
Egyiptom gyengélkedő gazdasága jelentősen függ az országba irányuló idegenforgalomtól, amelynek egyik legfőbb célpontja a Vörös-tenger partján fekvő Sarm-es-Sejk. Moszkva ugyanakkor vehemensen tagadja, hogy bármifajta összefüggés lehet a 224 halálos áldozattal járó katasztrófa és az IÁ szíriai állásai ellen másfél hónapja zajló orosz légi hadjárat között.
Az orosz elnöki szóvivő, Dmitrij Peszkov a BBC-nek csütörtöki adott nyilatkozatában leszögezte, hogy kizárólag a Sínai-félszigeti légi katasztrófát vizsgáló szakemberek állapíthatják meg a tragédia okát, minden más feltételezés csupán találgatás vagy ellenőrizetlen információ. Hangsúlyozta, hogy a történtek okaival kapcsolatos feltételezésekkel csak a nyomozást végző szakemberek állhatnak elő (megalapozottan), márpedig egyelőre Moszkva nem tud semmilyen, általuk tett bejelentésről.
Még nagyobb területen folyik a vizsgálat
Orosz hírügynökségek közben arról számoltak be, hogy 40 négyzetkilométerre szélesítették ki a kutatási területet a gép roncsait és az áldozatok holttesteit kereső szakemberek.
Kirúgták vagy előlépetették az igazgatót?
Tovább szították az eset biztonsági vonatkozásai körüli spekulációkat azon jelentések, amelyek szerint a terrortámadás lehetősége által kiváltott, növekvő nemzetközi aggodalmak miatt leváltották a sarm-es-sejki repülőtér igazgatóját.
Az al-Jóm asz-Szábe című napilap honlapján ezzel szemben illetékes forrásokra hivatkozva azt írta, Abdel-Vaháb Alit nem leváltották, hanem előléptették, és mostantól a nemzetközi repülőtér üzemeltetéséért felelős műveleti vezető közvetlen munkatársaként fog dolgozni.