5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Fehér Ház bejelentette a globális vízbiztonságra vonatkozó cselekvési tervét, amely közvetlen kapcsolatot teremt a vízhiány és a nemzetbiztonság között, valamint első alkalommal emeli a vízbiztonságot a külpolitika alapvető prioritásává. Az ukrajnai háború magában foglalja a polgári vízrendszerek elleni támadásokat és a víz fegyverként való felhasználását. Káncz Csaba jegyzete.

Ma a Föld légköre 1,2 Celsius-fokkal melegebb, mint az ipari korszak előtt. Bár még nem értük el a Párizsi Megállapodásban meghatározott kritikus 1,5 Celsius-fokos határt, máris számos észrevehető változás történt. Az ENSZ éghajlatváltozással foglalkozó kormányközi testületének (IPCC) 2022-es jelentése arra figyelmeztet, hogy a környezet változásai gyorsabban mennek végbe, mint ahogy a kormányok, intézmények és az emberek képesek lennének alkalmazkodni.

A bolygónk változó ökoszisztémái olyan szélsőséges környezeti eseményeket okoznak, amelyek hatással vannak az élelmiszer-ellátási láncokra, az emberi életre, valamint a gazdaságra és a politikára is.

Ahogyan az ENSZ idei klímajelentése fogalmaz: „Az éghajlatváltozás már most is mindenki fizikai és mentális egészségét károsítja a Földön, az emberiség fele már most sebezhető a vízellátás bizonytalanságával szemben, és több milliárd embert fenyeget a szélsőséges hőség, a vektorok által terjesztett betegségek és a globális felmelegedéssel összefüggő éhezés.”

Washington új stratégiája

Kamala Harris alelnök múlt szerdán bejelentette a Fehér Ház globális vízbiztonságra vonatkozó cselekvési tervét, amely közvetlen kapcsolatot teremt a vízhiány és a nemzetbiztonság között, valamint első alkalommal emeli a vízbiztonságot a külpolitika alapvető prioritásává.

Kamala Harris. Fotó: MTI/EPA/Pool/Saul Loeb
Kamala Harris. Fotó: MTI/EPA/Pool/Saul Loeb

"A vízbiztonság bizonytalansága a világunkat is kevésbé biztonságossá teszi" - mondta. "Az országok vagy közösségek közötti, korlátozott vízkészletekkel kapcsolatos viták előreláthatólag és kiterjeszthetően idővel fegyveres konfliktust válthatnak ki."

A bemutató eseményen Harris megjegyezte, hogy a vízhiány lassítja a nők és lányok kibontakozását „Világszerte a nők és lányok napi 200 millió órát vízgyűjtéssel töltenek” – mondta az alelnök.

Vízrendszerek elleni támadások

A világ népességének növekedésével és az éghajlatváltozással párhuzamosan ugrásszerűen nő a szakértők szerint a vízzel kapcsolatos erőszakos események száma. Az elmúlt három évben több mint 200 ilyen konfliktus történt a Pacific Institute adatai szerint, amely nyomon követi a vízzel kapcsolatos erőszakot világszerte.

"Az Oroszország és Ukrajna közötti erőszak és háború magában foglalja a polgári vízrendszerek elleni támadásokat és a víz fegyverként való felhasználását"

szögezte le Peter Gleick, az intézet alapítója.

A Biden-adminisztráció cselekvési terve "egy, az egész kormányra kiterjedő megközelítés a globális vízbiztonság kezelésére" - mondta a kormány egyik magas rangú tisztviselője a VOA-nak.

Valóban, az Egyesült Államoknak már megvan a „teljes kormányra kiterjedő globális vízstratégiája”, amelynek célja egy vízbiztonságosabb világ megteremtése.  A stratégiát négyévente frissítik és adják ki.  A következő frissítés, amely az év végén esedékes, több mint 17 kormányzati ügynökség és osztály hozzájárulását fogja tükrözni.

Három oszlop

A globális vízbiztonsági cselekvési terv három pillérből áll: a vízhez és a higiéniához való egyetemes és méltányos hozzáférés biztosítása; a vízkészletekkel való fenntartható gazdálkodás előmozdítása; valamint a vízbiztonságot előmozdító többoldalú fellépés biztosítása.

Ez azt jelenti, hogy az amerikai diplomáciai erőfeszítések beépítik a vízbiztonságot a fejlesztési programozásba és az infrastrukturális kezdeményezésekbe, beleértve a nemzetközi partnerekkel folytatott kezdeményezéseket is.

Háborúk törhetnek ki érte. Fotó: Pixabay
Háborúk törhetnek ki érte. Fotó: Pixabay

A megfigyelők üdvözölték a kezdeményezést.

Aaron Salzberg, a Chapel Hill-i Észak-Karolinai Egyetem Vízügyi Intézetének igazgatója, az amerikai külügyminisztérium vízügyi különleges koordinátora elmondta:

az Egyesült Államok jobb helyzetben lesz ahhoz, hogy megbirkózzon a valódi vízügyi kihívásokkal, amelyek az embereket érintik a földön.

Salzberg azonban megjegyezte, hogy a kezdeményezés a meglévő programok "újracsomagolása", és nem javasol strukturális változtatásokat vagy új erőforrások hozzáadását ahhoz, amit az Egyesült Államok már csinál.

"Természetesen nem tűz ki új célokat" - mondta a VOA-nak.

Mindazonáltal, ha nagyobb hangsúlyt fektetnek az Egyesült Államok műszaki szakértelmének külföldre történő bevetésére és a partnerekkel való adatmegosztásra, az korszakváltást jelenthet a partner országok számára, tette hozzá.

A földi rendszerek megfigyelési technológiáinak gyors változásával az Egyesült Államok segíthet más országoknak abban, hogy könnyen befogadják és felhasználják az adatokat, lehetővé téve számukra, hogy jobban nyomon kövessék, modellezzék és előre jelezzék, mi történik a vizükkel – emelte ki Salzberg. "Ez az első kulcsfontosságú lépés minden olyan ország számára, amely a vízbiztonság elérésére és az éghajlatváltozás hatásainak kezelésére törekszik" – szögezte le.

 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG