Arról, hogy pontosan mi az a fiscal cliff, miért van rá szükség és miért okoz ekkora aggodalmat, itt olvashatnak>>> |
A japán befektetők többsége attól tart, hogy nem sikerül elkerülni a "fiscal cliff", vagyis a drámai mértékű amerikai államháztartási megszorítási program januárban esedékes életbe lépését - derül ki az egyik legnagyobb londoni pénzügyi szolgáltató csoport legújabb felméréséből.
A Barclays befektetési és elemzőrészlege rendszeresen méri a globális - és ezen belül az amerikai - adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi kötvénybefektetői kör hangulatát. Legfrissebb vizsgálata során a ház azt a kérdést is feltette a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy számítanak-e a sok piaci szereplő és elemző által recesszióveszélyesnek tartott "fiscal cliff" legalább időleges életbe lépésére. A megkérdezettek 50 százaléka azt válaszolta, hogy "igen, valamelyest", további 10 százalék pedig az "igen, nagyon is" válaszlehetőséget jelölte be.
A piaci zsargonban meghonosodott "fiscal cliff" - "költségvetési sziklaszirt" - félhivatalos elnevezés arra a széleskörű befektetői félelemre utal, hogy a kongresszus és a Fehér Ház közötti tavalyi adósságlimit-vita kompromisszumos megoldásának részeként kidolgozott radikális kiigazító csomag maradéktalan érvényesítése esetén az amerikai gazdaság e "sziklaszirt" széléről ismét a recesszió szakadékába zuhanhat. |
A meredek amerikai kiigazítás globális veszélyeire nagy londoni elemzőházak is felhívták a figyelmet.
A Fitch nemzetközi hitelminősítő előrejelzése szerint, ha az adóemelési és kiadáscsökkentő költségvetési intézkedéscsomag januárban változatlan formában életbe lép, az "szükségtelen és elkerülhető" recesszióba sodorná az amerikai gazdaságot, és ebben az esetben az amerikai munkanélküliség 2013-ban 10 százalék fölé emelkedne.
A Fitch londoni szakelemzői arra a következtetésre jutottak, hogy a konszolidációs program intézkedései - ha valóban jelenlegi formájukban lépnek életbe - a legjobb esetben is megfelezhetik a világgazdaság jövő évi növekedési ütemét a cég által 2013-ra alapesetben jósolt 2,6 százalékos globális GDP-bővüléshez képest, sőt - bár nem ez a Fitch központi forgatókönyve - recesszióba is sodorhatják az Egyesült Államokat és a világgazdaság egészét.