4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Rekordösszegű, az egy évvel korábbinál csaknem 3 milliárd euróval több finanszírozást nyújtott a működési térségéhez tartozó felzárkózó gazdaságoknak tavaly az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD). A folyósítások több mint tíz százalékát Ukrajna kapta.

 A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának finanszírozására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet csütörtökön ismertetett éves kimutatásában közölte, hogy 2022-ben az Ukrajna elleni orosz invázió teremtette szélsőségesen nehéz világgazdasági környezet ellenére is 13,1 milliárd eurót juttatott hitelek és befektetések formájában a tevékenységi területéhez tartozó 38 gazdaságnak.

Ez az eddigi legmagasabb éves finanszírozási érték a bank több mint három évtizedes történetében. Az EBRD egy évvel korábban 10,4 milliárd euró finanszírozással támogatta működési régióját. A tavalyi közvetlen EBRD-folyósításokból 1,7 milliárd eurót kapott Ukrajna.

A londoni pénzintézet ugyancsak rekordösszeget, 2,1 milliárd eurót mozgósított tavaly adományozói forrásokból. Ebből az összegből - amelyben fedezetlen garanciavállalások is szerepelnek - több mint egymilliárd euró jutott Ukrajnának és más olyan országoknak, amelyek a leginkább megérzik az ukrajnai háború átgyűrűző hatásait.

Az adományozóktól származó tavalyi finanszírozások felét az Európai Unió adta, de sok más ország, köztük az Egyesült Államok és Norvégia is jelentősen hozzájárult ehhez a forráshoz. Az EBRD közölte: az 1,7 milliárd euró saját finanszírozás mellett 200 millió euró értékű további támogatást is felhajtott banki partnereitől az ukrán reálgazdaság számára, elsősorban az alapvető fontosságú infrastrukturális létesítmények működtetésére, az energia- és élelmiszerellátási biztonság fenntartására, a kereskedelem és a magánszektor megsegítését szolgáló beruházásokra.

Több mint 13 milliárd eurót.  Fotó: Strategeast
Több mint 13 milliárd eurót. Fotó: Strategeast

Az EBRD csütörtöki beszámolója felidézi, hogy a bank az Ukrajna elleni orosz invázióra reagálva 2023 végéig 3 milliárd euró értékű külön befektetési programra vállalt kötelezettséget Ukrajna számára. Ehhez kivételes mértékű támogatást nyújtottak az EBRD részvényesei és az adományozók, akik így osztoznak az EBRD által vállalt befektetési kockázatban - fogalmaz csütörtöki ismertetésében a londoni pénzintézet.

A bank tájékoztatása szerint a 3 milliárd eurós ukrajnai különprogramból - amely szintén sikeresen mozgósított további külföldi adományokat - más szektorok mellett már tavaly egyenként 150 millió euró rendkívüli likviditási juttatásban részesült az ukrajnai vasúti hálózat és az áramellátó rendszer. Az ősszel ehhez további 370 millió eurós csomag járult az ukrajnai elektromos hálózatban szükségessé vált sürgősségi helyreállítási munkák finanszírozására, miután Oroszország a polgári infrastruktúrára is csapásokat mért.

Az EBRD a csütörtöki tájékoztatás szerint a Naftohaz ukrán gázipari vállalatnak is összeállított egy csaknem 500 millió eurós finanszírozási csomagot az orosz invázió okozta földgázellátási kiesés pótlására. Ebből 300 millió eurót az EBRD saját forrásból nyújt részleges amerikai, kanadai, német és francia kockázatmegosztással, 190 millió eurót pedig Norvégia ad.

A bank a működési térség egészében tavaly 431 egyedi programhoz nyújtott finanszírozást az egy évvel korábbi 413 után. A teljes finanszírozásból rekordösszeg, csaknem 10 milliárd euró jutott a magánszektoroknak a tevékenységi terület gazdaságaiban, azzal együtt is, hogy a magánszektorban végrehajtott EBRD-befektetések aránya két százalékponttal 74 százalékra csökkent. Ennek oka éppen az volt, hogy a bank tavaly Ukrajna és más, a háború miatt energia- és élelmiszerválsággal küszködő EBRD-országok támogatására összpontosította tevékenységét - hangsúlyozza csütörtöki beszámolójában a londoni pénzintézet. (MTI)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG