A kormány gazdaságvédelmi akciótervének keretében árplafont vezet be a kormány az áramra. Gulyás Gergely elmondása szerint tavaly nagyon magas árkörnyezetben kötöttek rögzített áras szerződéseket a vállalkozások, ennek hatásait enyhítené, hogy július 1-jétől ezekre 200 euró/megawattos nettó árplafont vezetnek be a feldolgozóiparban, szálláshelyszolgáltatásban, illetve a raktározásban és szállításban működő vállalkozások részére.
Ez automatikusan fog megtörténni, és a kormány számításai szerint mintegy 5 ezer vállalkozást érinthet, cserébe azt várja a kormány, hogy ne emeljék tovább az áraikat.
Az akcióterv második pontja értelmében a SZÉP-kártyák augusztus 1-jétől az év végéig hideg élelmiszer vásárlására is felhasználhatók lesznek, a munkáltatók pedig az eddigi 450 ezer forintos keretet 200 ezer forinttal bővíthetik.
A harmadik pont arról szól, hogy a gyógyszeforgalmazók extraprofitadójának felét, azaz a 40-ből 20 százalékot, amennyiben ezt bizonyíthatóan beruházásokra, illetve kutatás-fejlesztésre fordítják. A gyógyszergyárak esetében az adót megfelezik, és ez jövőre újra megfelezhető lesz, amennyiben e cégek is beruházásokra, kutatás-fejlesztésre fordítják az így náluk maradó összeget. (Összességében tehát a jelenlegei 40-ről 10 százalékra csökkenhet számukra ez az adóteher.)
Brüsszel, Kijev, jegybanki veszteségek
Sok szó esett a kormány által "elfogadhatatlannak" tartott új európai migránskvóta bevezetésének tervéről, illetve a pedagógusok státusztörvényéről is. Utóbbiról Gulyás Gergely elmondta, nem terveznek már érdemben változtatni a törvényen, amelyre szerinte az Európai Bizottság is áldását adta. A pedagógusok évi 10 százalékos béremeléséhez nem kellenek uniós források, azok beérkezésével azonban gyorsabb ütemű lehetne a béremelés. Az erre szánt uniós pénzek idei kifizetésésre egyébként 50 százalék esélyt adott a miniszter.
Érdekes részletek derültek ki a Magyarországra Oroszországból érkezett 11 "magyar kötődésű" hadifogolyról is, akik Gulyás Gergely tájékoztatása szerint nem minősültek hadifogolynak, így érkezésükről nem is kellett előzetesen egyeztetni az ukrán kormánnyal. Ők most szabad emberek, így a magyar állam nem is követi mozgásukat. Voltak köztük magyar állampolgárok, de többségük menekültstátuszt kért. Az akcióról a magyar kormány tudott előzetesen, de az az orosz ortodox egyház és a Máltai Szeretetszolgálat egyeztetésével zajlott le.
Laptársunk, az Mfor kérdéseire Gulyás Gergely elmondta, hogy az MNB-vel és a Költségvetési Tanáccsal közösen keresnek "alternatív megoldásokat" arra, hogy a jegybank idei hatalmas veszteségei kisebb terhet jelentsenek a költségvetés számára, valamint hogy az építőipar lassulása ellenére is tarthatónak látja a tervezett 4 százalékos gazdasági növekedést.
Részletes tudósításunk az Mfor oldalán olvasható.