Hiába nyertek a gyenge forinton, ha ezermilliárd fölött van kamatveszteség
A megelőző évi 57,1 milliárd forint után tavaly 402 milliárd forintos veszteséggel zárt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) – derült ki az éves jelentésből, amelyet az index.hu cikke mutatott be. A jegybank mérlegfőösszege 6,7 százalékkal 28 061 milliárd forintra nőtt az elmúlt év során.
A nemzeti bank értékelése szerint a kibővült mérlegben a folytatódó kamatemelések hatására a bankrendszer többletlikviditásának lekötése a kamatráfordítások jelentős növekedésével járt. Ezért a kamat- és kamatjellegű veszteség az év során gyorsuló ütemben emelkedett - egészen 1062,3 milliárd forintig.
Korábban több évben is (2014, 2019, 2020) rendkívül büszke volt a jegybank arra, hogy mekkora nyeresége van – miközben a számok azt mutatták, hogy az MNB profitja jórészt a forint gyengülésének volt köszönhető: azon nyert nagyot, hogy a korábban sokkal kedvezőbb árfolyamon beszerzett devizát tudta forintra váltani. Idén azonban hiába nőtt ismét a forint árfolyamának gyengülése miatt a devizaváltásból származó nyereség, a 797,7 milliárdos árfolyameredmény csak szépségtapasz tudott lenni a kamateredmény durva romlásához képest.
Komoly kockázatokat jelent a veszteség - főleg ami idén jön
A jegybank legutóbb 2007–2008-ban volt két egymást követő évben veszteséges, ám akkor a két esztendő együttes mínusza alig haladta meg a 22 milliárd forintot. Már a tavalyi 51,7 milliárdos mínusz is rekordnak számított, a mostani 402 milliárd forintos masszív veszteség pedig már nagyon komoly kockázatokat rejt - írja az index.hu cikke. A veszteségnek betudhatóan a bank saját tőkéje egyetlen év alatt harmadára, 799 milliárd forintról 255,9 milliárdra zuhant.
Ráadásul idén ennél egy nagyságrenddel nagyobb veszteség jöhet: a piaci elemzések a 2023-as veszteséget 1800-2000 milliárd forint körülire teszik. Emiatt a jegybank saját tőkéje a jegyzett tőke alá esik - a költségvetésnek ezt 5 éven keresztül kell visszapótolnia egyenlő részletekben, amíg a saját tőke újra a jegyzett tőke fölé nem emelkedik. A számok alapján 2024-től a költségvetésnek évi 310-350 milliárd forintos tartós kiadása keletkezik majd a jegybank gazdálkodása miatt.