A cseh közvélemény érdeklődését még a kormányváltás sem köti le annyira, mint a Bohemia Energy sztorija. A cseh energiapiac „fenegyereke” egy hónappal ezelőtt ment csődbe, 1 millió 230 ezer fogyasztót hagyva bizonytalanságban a tél előtt.
Hiába mondták és mondják folyamatosan az illetékesek, hogy senki nem marad villanyáram vagy földgáz nélkül, mert a hatályos szabályok szerint ellátásukat átveszi az úgynevezett utolsó állomás (Magyarországon végső menedékes szolgáltató ugyanennek a lehetőségnek az elnevezése), a pórul járt kisemberek nyugtalansága nem lett sokkal kisebb. Ennek fő oka, hogy Csehországban szabad verseny van az energiaszolgáltatók között és a Bohemia messze a legalacsonyabb árakat kínálta. Ezt rendkívül kockázatos üzletpolitikával érte el, amelynek lényege, hogy másokkal ellentétben nem kötött le előre nagy mennyiségű energia kontingenseket, hanem a turizmusból jól ismert „last minute” eljárást alkalmazta, vagyis, ha valami felesleg valahol megmaradt, arra kedvező árért lecsapott.
A cég kiszolgáltatottságát növelte, hogy mindezt nem valamilyen létező tőkét forgatva tette, hanem banki hitelből. A pénzintézetek pedig nem hasonlítanak a szerencsejátékosokhoz, ezért egyáltalán nem szeretik a nagy kockázatot, ami az európai energiaválság és az ehhez kapcsolódó szuper áremelkedések miatt, gigantikusra növekedett.
Ezt a válságot a magyarok is érzik, ha elmennek egy benzinkút mellett és látják az oszlopokra kiírt 500 forint körüli literenkénti árat. A sztori már csak azért is lett a cseh közvélemény első számú favoritja, mert a Bohemia csődjét majd minden háztartásban megérzik előbb-utóbb, hiába más a szolgáltatójuk. A „fenegyerek” vakmerő üzletpolitikája a szabad verseny törvényszerűségeinek megfelelően ugyanis a konkurenseket is arra kényszerítette, hogy csökkentsék áraikat és ezzel profitjukat. Most viszont szabad az út az áremelésekhez, ami nem lesz kicsi. A CTK cseh hírügynökség szerint a ČEZ energiaipari óriás a múlt héten már be is jelentette, januártól csaknem duplájára emelik az áram lakossági árát. Ez azért különösen fájó ott, mert Csehország az áramár tekintetében amúgy is az európai statisztikák élén áll.
A pontossághoz hozzátartozik, hogy a leírtak ellenére Csehországban lesznek olyanok, akiknek egy krajcárral sem kell majd többet fizetniük jövőre az energiáért. Az ottani szabad verseny ugyanis olyannyira fejlett, hogy lehet olyan fix áras szerződéseket kötni, ahol a szolgáltató átvállalja a piaci és az árfolyam kockázatokat. Talán nem sokan tudják, de amikor Magyarországon elindult a devizahitelezés, akkor több banknál lehetett kötni a hitel mellé árfolyam biztosítást is potom pénzért, amivel, ha éltek volna az érintettek tömegesen, akkor talán nem is lett volna devizahitel válság itthon.
Jiří Písařík sajtótájékoztatója:
Jiří Písařík alapító-tulajdonos most megtörte 1 hónapos hallgatását és kiállt a nyilvánosság elé. Sajtótájékoztatóján először is elnézést kért ügyfeleiktől, és megígérte, megtesz mindent, hogy cége után ne maradjanak tartozások, a túlfizetéseket visszaadja. A csőd fő oka szerinte az áram piaci árának hirtelen növekedése és a bankok erre adott reakciója. Písařík közölte, még azt is felajánlotta a bankoknak, hogy szálljanak be tulajdonosként a cégbe, de ezt ugyancsak elutasították. Ahogy fogalmazott, személy szerint a bankok árulásának tartja, ami történt. Bírálta az ügyfelek mentésében részt vevő vállalatokat is, amelyek szerinte túl magas árat szabnak.
A Bohemia Energy csoport (Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie CS, Europe Easy Energy és az X Energie) 2010-ben jött létre, élt 11 évet. Most a cseh Energetikai Szabályozó Hivatalhoz fordult azzal a kéréssel, hogy azonnali hatállyal szüntessék meg összes cégüknek az energiaszolgáltatói engedélyét.