Komoly politikai erők felvonulásával gördült ki hétfő hajnalban a hódmezővásárhelyi állomásról Lázár János nagy álma, a város és Szeged között közlekedő tram-train. Egyelőre azonban december 31-ig még a beüzemelési szakasz zajlik majd. A végleges menetrendet március közepére alakítják ki, ehhez várják az utasok véleményét is, akik április közepéig ingyenesen használhatják a járatot.
A hétfői átadás és elindulás ellenére azonban úgy tűnik, hogy még nem teljes a tram-trainhez kapcsolódó infrastruktúra. A közbeszerzési értesítőben megjelent egyik hirdetmény szerint ugyanis csak november elején jött létre a szerződés a nyertes ajánlattevővel, mely a Hódmezővásárhelyen megvalósuló kocsiszín tervezésére vonatkozik.
A közbeszerzési eljárást még tavasszal, április 6-án írta ki a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. és csak most, november 3-án sikerült aláírni a szerződést. A feladatra három cég jelentkezett:
- a budapesti Treneco Tanácsadó Kft. nettó 168,2 milliós ajánlatot adott,
- a szombathelyi Hydro-Ép Kft. nettó 207,4 milliósat,
- illetve a szegedi RZB Invest Kft., melynek ajánlatát érvénytelennek minősítették.
A nyertes nem meglepő módon a legkedvezőbb ár/érték arányú ajánlat lett, vagyis a Trenecon Kft.-é. A cég fő feladata
egy 8 darab tram-train jármű befogadására alkalmas kocsiszín megtervezése.
Ehhez kapcsolódóan szükség lehet még szervízutak megtervezésére, térvilágítás kialakítására is. Biztosítani kell a kocsiszínben a járműtakarításhoz szükséges infrastruktúrát, gondoskodni kell tűzvédelmi, vagyonvédelmi rendszerek kialakításáról is. Emellett el kell helyezni a takarító és felügyelő személyzet tartózkodó és szociális helyiségeit, és raktárhelyiségre is szükség lesz a tisztítóeszközöknek. Mint az a hirdetményből kiderült,
"a MÁV-Start Zrt. jelenlegi ismeretei alapján ez (szerk.: takarító és felügyelő személyzet) 2-3 főt jelent."
Egy irodára is szükség lesz "egy fő tisztítást felügyelő személyzet részére", ahol internetet és külön mellékhelyiséget kell kialakítani.
A Trenecon Kft. egy 50 millió forintos jegyzett tőkével rendelkező cég és jelenleg négy magánszemély tulajdonában van a cégkivonat szerint:
- Perjés Tamás,
- Dócsné Balogh Zsuzsanna,
- Badalai Endre
- és Lehoczki Zsuzsanna.
A társaság gazdálkodására sem lehet panaszuk a tulajdonosoknak. Tavaly már 2,2 milliárd forintos árbevételre tettek szert, melyből közel 269 millió forint tiszta nyereség maradt. A cég egyébként egyáltalán nem ismeretlen a vasúti projektek területén, hiszen például ők készítik el nettó 750 millió forintért a Budapest-Kolozsvár nagy sebességű vasútvonal részletes megvalósíthatósági tanulmányát. De a Trenecon nevéhez fűződik a Szegedet Szabadkával összekötő vasútvonal megvalósíthatósági tanulmánya is.