A magyar munkaerőpiac szempontjából elsősorban Románia sárga és Ukrajna piros besorolásának van érezhető hatása, mivel Magyarország és Románia között mindkét irányban sok munkavállaló ingázik, és az új szabályok szerint a magyar és a nem magyar állampolgároknak is karanténba kell vonulniuk az országba való belépés után – mondta a Világgazdaságnak Juhász Csongor, a Prohuman ügyvezető igazgatója.
Ez munkáltatói és munkavállalói oldalon fokozott alkalmazkodást követel meg. Ukrajnából a járvány előtt sokan érkeztek az itteni munkaerőhiány miatt, de a járvány következtében mostanra országszerte megnőtt a regisztrált álláskeresők száma.
A felvételnél első körben a hazaiakat részesítjük előnyben, de azt tapasztaljuk, hogy az ország egyes, főleg nyugati régióiban nem jelentkeztek elegen, így továbbra is szükség volt és van külföldi munkaerőre is, főleg Ukrajna felől. A toborzásukat azonban átmenetileg felfüggesztettük, mert piros besorolású országból nem magyar állampolgárok nem léphetnek be az országba
– közölte Juhász Csongor. Ez több munkáltatónak okozhat átmeneti nehézségeket, akár termeléskiesést is, de a járványveszély minimalizálása érdekében szükség volt erre az intézkedésre.
Sámson Dorottya munkaerőpiaci szakértő szerint pedig az egyik legfőbb nehézséget az okozza, hogy nem mindig egyértelműek az iránymutatások, és a gyors változások miatt nagy a bizonytalanság. Például egy brazil munkavállalókat foglalkoztató cég nagyon nehezen tudta visszahozni a dolgozóit, az itt maradókban pedig feszültséget okoz, hogy nem tudják, ha hazautaznának, milyen feltételekkel jöhetnének vissza - írta a Világgazdaság.