4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Forrong mindkét nagy párt, a republikánusok hasadását már nem lehet kizárni. Groteszk módon éppen egy hölgy szabhatja át másik oldalon a demokrata pártot egy folyamatos katonai beavatkozásokat támogató politikai alakulattá.

Európában már évek óta érezzük az 1930-as évek politikai dinamikájára hajazó folyamatokat Nem kellett sokat várni, és már az Egyesült Államok sem tudja letagadni a kezdődő Weimarizáció diszkrét báját. A washingtoni politikai osztály többségében lefáradt és elszakadt a valóságtól. A frusztrált ország alsóbb néprétegei radikális változásokat akarnak látni, az eddig olyan jól működő két-pártrendszer világában hirtelen anarchikus politikai áramlatok erősödtek meg.

Napjainkra mind kevesebb és kevesebb amerikai azonosítja magát demokrataként vagy republikánusként, és mindkét párt mélypontokat üt meg a támogatottsági szintjeiket tekintve. Fogyatkozik a középréteg, a demokrácia tartópillére és eközben sokan egyre inkább a politikai szélhez igazodnak. Figyelmeztető jel, hogy a 2008-as pénzügyi válság máig ható következményeként az alacsony-keresetűek társadalmi mobilitása leállt és a béreik nyomott szinten ragadtak.

Trump győzelme véget vethet annak a Republikánus Pártnak, amelyet az elmúlt évtizedekben megismerhettünk, sőt a széthasadás sem zárható már ki. A megzavarodott és frakciókra esett párt vezetése már se lenyelni, se kiköpni nem tudja az alpári stílusú, pökhendi néptribunt – aki inkább a gazdasági és biztonságpolitikai elzárkózás felé kormányozná pártját és országát. Ezzel ellentétben a demokratákat éppen egy hölgy, Hillary Clinton szabhatja át a permanens intervenciókat és háborúkat támogató politikai alakulattá. Hillary, aki már szenátorként és külügyminiszterként is lelkesen támogatott minden fegyver-rendszert és minden egyes háborús beavatkozást.

A hagyományos Republikánus Párt vége?

A fehér munkásosztály lázadása a washingtoni politikai kaszt globalizációs és bevándorlási politikája ellen váratlanul érte a republikánus párt moguljait. A hullám által felemelt Trump véget akar vetni a véres katonai intervencióknak és a felszabadult forrásokat a lepukkant hazai infrastruktúra és oktatási rendszer fejlesztésére fordítaná. „The Donald” tulajdonképpen ki akar lépni a Washington-vezette liberális rendszerből és megszabadítaná Amerikát a nemzetközi biztonságpolitikai elkötelezettségeitől.

A párt vezetése rettegve figyeli Trump pikírt és ízléstelen beszólásait, amelyekkel már sikerült vérig sértenie a hispánokat, a muszlimokat, a nőket, a fogyatékosokat és mindazokat, akik eddig kritizálták a kampányát. Trumpot már a pártban is sokan gyűlölik és akár Clintonra is előbb szavaznának – ezzel pedig már a republikánusok szétesése is reális alternatíva lett.

Káncz Csaba

Trump ráadásul semmibe veszi George W. Bush-korszak pártjának vonalvezetését, amely szerinte csak bukott katonai intervenciókat és pénzügyi válságot hozott. A keményvonalas neokonzervatív platform ezt elfogadhatatlannak tartja és egyik megmondó-emberük, Robert Kagan a napokban már Clinton támogatására szólított föl. Kagan azt állítja, hogy Trump tulajdonképpen egy olyan démon, amelyet a Republikánus Párt hívott életre, és mostanra olyan erős lett, hogy a pártot is képes elpusztítani.

A háborús demokraták felemelkedése?

Clintonék úgy kalkulálnak, hogy minél szélsőségesebb republikánus jelölttel kerül szembe novemberben az elnökválasztáson, annál könnyebb lesz majd meggyőzni a választókat, hogy a kiegyensúlyozott, külpolitikában jártas politikusra szavazzanak. Szerintük bár Trump, a milliárdos elnökjelölt-aspiráns egyre népszerűbb, de közben óriási választói csoportokat idegenít el a párttól, ami hatalmas bukáshoz vezethet 2016 őszén – mind az elnök-, mind a kongresszusi választáson.

A volt külügyminiszter támogatta az iraki és líbiai intervenciót, ez viszont elképesztő ballasztot jelent nagy választói csoportoknál. Nem véletlen, hogy Clinton elnökké választása esetén támogatná a védelmi költségvetés emelését. Többek szerint Clintont túlságosan is fogva tartják a pénzügyi érdekkörök is, kampánya eddig tizenötmillió dollárt kapott a Wall Street nagybankjaitól. Markáns baloldali vélemények szerint Hillary megválasztása csak garantálná Washington további háborúit külföldön és az oligarchák uralmát belföldön.

Egyre többen csalódnak a demokrata párt bázisában ezért abban bíznak, hogy a Bernie Sanders mögött álló fiatalok ereje hasonlatos lehet George McGovern, az 1972-es progresszív és háború-ellenes elnökjelölt mögött álló egykori mozgalomhoz. McGovern végül elbukta a választást, de eszméi azt követően megújították a demokratákat.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG