A világ dermedten figyeli az amerikai társadalom forrongását és nagypolitikájának végletes megosztottságát. Közel 50 szövetségi állam több mint 200 városában olyan frusztráció szabadult fel az elmúlt két hétben, amelyet az USA utoljára az 1960-as évek végén, a vietnámi háború csúcspontján élt meg. Egyesek szerint viszont a politikai polarizáció az 1860-as évek polgárháborúja óta nem ért el ilyen szintet, mint napjainkban.
Megjelentek a felfegyverzett szélsőséges csoportok
David Kilcullen egykori katonát és diplomatát – a felkelés elleni hadviselés világszerte elismert szakértőjét - a hazájában zajló jelenlegi folyamatok Kolumbiára, Libanonra és Kambodzsára emlékeztetik. A szakértő aggodalommal figyeli a politikai vezetés csődjét, a gazdasági válságot, és a felfegyverzett szélsőséges csoportok megjelenését országszerte. Mindezt egy olyan országban, ahol több mint 300 millió fegyver van közkézen, több száz milliárd lőszerrel és 3 millió veteránnal, akik Afganisztánból és Irakból hazavitték a városi hadviselés készségeit. A szakértő szerint hamarosan teljes sebességre kapcsolhatnak azok az orosz, kínai és iráni „troll-farmok”, amelyek elárasztják a közösségi médiát dezinformációval és összeesküvés-elméletekkel, hogy mélyítsék a megosztottságot, és káoszt idézzenek elő.
A Neue Zürcher Zeitung amerikai tudósítója szerint a fegyverek ilyen szintű elterjedtsége is természetesen hozzájárul ahhoz, hogy az amerikai rendőrök agresszívek - először lőnek és csak utána kérdeznek. Amikor tehát a demokrata körökben a rendőrség leépítését követelik fennhangon, akkor égbekiáltó ostobaságot követnek el. Reformokra szükség van, hiszen a túlzott erőszakot sorozatosan elkövető rendőrök aktája nem nyilvános, mint ahogyan az is elfogadhatatlan, hogy a rendőröket széleskörű immunitás illeti meg az igazságszolgáltatástól („qualified immunity”). A tudósító leszólja a demokraták rendőrségi reform-csomagját, amelyet üres frázisok gyűjteményének tart.
A republikánus stratéga örvendezik
Nem véletlen, hogy a republikánusok egyik fő ideológusa, Pat Buchanan ugrál örömében, hogy Minneapolis városi tanácsának 9 tagja – amely elegendő többséget biztosít – a városi rendőrség feloszlatása mellett szavazott. A republikánus stratéga ugyanilyen elégedettséggel nyugtázza, hogy Eric Garcetti, Los Angeles polgármestere 150 millió dollárt fog elvonni a városi rendőrségtől, és azt szociális programokra irányítja át. Ahogyan Bill de Blasio, New York polgármestere is, aki 1 milliárd dollárt csatornáz át ifjúsági programokra és szociális programokra.
Buchanan szerint a demokraták kampánya oda vezet, hogy a rendőrök nem lesznek hajlandók konfrontálódni az erőszakos bűnözőkkel. Belső híradások szerint ráadásul a New York-i rendőrségtől a napokban több százan akarnak leszerelni. Azt már mi tesszük hozzá, hogy a populáción belüli részarányukhoz képest a statisztikák szerint magasabb az afro-amerikaiak aránya a bűncselekmények elkövetői között, ami szintén társadalmi problémákra utal (bár az USA lakosságának csupán 13 százalékát teszik ki az, ők felelősek a rablások 54 százalékáért és a gyilkosságok 53 százalékáért).
Buchanan szerint Joe Biden demokrata elnökjelölt most pácba került, hiszen neki kell megmondania a párt szélsőbalos szárnyának, hogy a rendőrségek feloszlatása képtelen ötlet. Hétfőn Biden már lépést is tett ez ügyben. Nem kis meglepetést okozva bejelentette, hogy ő személy szerint nem támogatja a költségvetési elvonásokat a rendőrségtől.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)