Míg az Apple-re a a Fair Labour Association munkajogi szervezet, addig a China Labor Watch nem-kormányzati szervezet most a Samsungra húzta rá a vizes lepedőt 122 oldalas jelentésében. Ebből kiderül, hogy a dél-koreai elektronikai óriás a végletekig dolgoztatja munkásait, akik gyakran a megengedett túlóra ötszörösét, vagyis 36 helyett majdnem 200 óra pluszmunkát is teljesítenek egy hónapban és nem engedélyezi számukra, hogy munka közben leüljenek.
A munkajogi szervezet a Samsung hat, beszállítóinak pedig további két gyárában vizsgálódott, és mindenhol talált visszaéléseket. A mobiltelefonokat, televíziókat és más háztartási eszközöket elő- és összeállító gyárakban dolgozóknak naponta 11-12 órát is állniuk kell, miközben éppen csak teljesíthető munkavégzési ütemet diktálnak nekik. A Samsung egyik tiencsini beszállítójánál öt másodpercük van egy-egy mobiltelefon-tartó összeszerelésére. A munkások bére pedig olyan alacsony, hogy kénytelenek túlórát vállalni, sokaknak emellett havonta mindössze egyetlen szabadnapjuk van. A gyárakban kiskorúak is dolgoznak, gyakran veszélyes körülmények között.
Mosakszik a Samsung
A vállalat vezetői azt mondták, hogy tisztában vannak a tanulmány állításaival és a jövőben újraértékelik kínai gyáraik munkagyakorlatát, és felülvizsgálják a dolgozók munkaidejét. A gyerekek foglalkoztatásával kapcsolatos vádakat a cég tagadta, mondván, zéró tolerancia van érvényben a kiskorúak foglalkoztatását illetően. Ha bármelyik beszállítónál ilyesmi kiderül, akkor azzal megszakítják az együttműködést. A Samsung már korábban megígérte, hogy év végéig felülvizsgálja 250 kínai vállalatánál és beszállítói hálózatának tagjainál a munkakörülményeket.
Az egyik 19, a másik meg egy híján 20
Februárban a Samsung legnagyobb riválisánál, az amerikai Apple-nél derült ki, hogy a tajvani Foxconn és kilenc másik beszállító a megengedettnél jóval hosszabb munkaidővel, fizetetlen túlórákkal, az egészségügyi és a biztonsági előírások be nem tartásával, valamint a szakszervezetek függetlenségének veszélyeztetésével megszegi a kínai munkajogi törvényeket, a béreket alacsonyan tartják, a fizetéseket sokszor önkényesen és tisztességtelenül számolják. A Foxconn három kínai gyárában mintegy 35 ezer dolgozóval készített interjúkból kiderül: a munkások több mint fele gyakran 11, vagy annál is több napot dolgozik egyhuzamban, pihenés nélkül. A Foxconn a vizsgálat eredményére válaszul azt ígérte: javítani fog a munkakörülményeken, több tízezer új munkást vesz majd fel, véget vet az illegális túlóráknak és a dolgozók lakhatási körülményeit is jobbá teszi majd.