Azonnal eláll visszamenőlegesen a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) azoknak a folyamatban lévő uniós projekteknek a kifizetésétől, ahol a kedvezményezettek nem nyújtanak be határidőre átláthatósági nyilatkozatot, vagy nem felelnek meg az alkotmányban rögzített átláthatósági követelményeknek - mondta Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Az államtitkár, aki kormánybiztosként irányítja az NFÜ-t, megerősítette: az ügynökség a nyertes cégektől átláthatósági nyilatkozatot kér be az augusztus elsejétől bevezetett szabályok értelmében. Ha a cég nem válaszol, vagy nem felel meg a feltételeknek, az ügynökség azonnal eláll a kifizetéstől. Tájékoztatása szerint az elmúlt hét évben Magyarországon 60 ezren nyertek el uniós támogatást, jelenleg 44 ezer cég felülvizsgálata zajlik.
A politikus korábban az MTI-vel közölte: az érintetteknek a réginél részletesebb kérdőívet kell kitölteniük. Szeptember elejétől az uniós támogatásra pályázó szervezetnek nyilatkoznia kell, hogy mely körülmény, tény, adat az, amely miatt a szervezet megfelel az átláthatóság jogszabályi feltételeinek. A gazdasági társaságoknak nyilatkozniuk kell név szerint például a tulajdonosi körről és struktúráról, a több mint 25 százalékos tulajdonnal, befolyással vagy szavazati joggal bíró tagjaikról, és azok adóilletőségéről is - mondta.
A munkán múlik minden
Az Európai Bizottsággal az uniós támogatásokról hétfőn megkötött megállapodásról Lázár János kiemelte: a kormány jól képviselte az ország érdekeit, néhány szomszédos ország az elmúlt hetekben 25 százalékos korrekciót kapott az Európai Bizottságtól. Pontosan tudni kell, hogy a 2006-óta érvényben lévő gyakorlat miatt büntetnek minket - fogalmazott.
Magyarország elfogadja az Európai Bizottság javaslatát az uniós támogatások öt százalékos korrekciójára tíz olyan operatív programnál, amelyek a mérnökkamarai regisztrációt és a magyar nyelvtudás követelményét érintik. Lázár János 230-250 millió euróra (69-75 milliárd forintra) becsülte a korrekció összegét, a megállapodással pedig szerinte kétmilliárd euró "mozdul meg Magyarországon". Részletek>> |
Az államtitkár hangsúlyozta: a projektek kifizetésének gyorsításáért több lépésre is szükség van. "Ez most a magyar kormányon múlik, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségen, a fejlesztési minisztériumon, és a beruházások kivitelezésével-felügyeletével foglakozó kollégákon és vállalkozókon. Nagy a felelősségünk, hogy a következő két hónapban képesek leszünk-e Brüsszel számára annyi számlát és programot bemutatni, amire a kifizetések megtörténhetnek - mondta és hozzátette: ha a következő két hónapban jól dolgoznak a kollégáink, akkor Magyarország 2013-ban 1300-1400 milliárd forint uniós forrást fog kifizetni, és minimális lesz a veszteség."
Az államtitkár korábban 10-es skálán 8-asra értékelte a brüsszeli megállapodást. Azt ígérte, új beszállítói programot és önerő-alapot indít a kormány, támogatással és szigorral, de minden forrást megpróbálunk lehívni.