Az export és az import februári növekedése, illetve a külkereskedelmi többlet is meghaladta a várakozásokat az elemzők szerint.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közölt adatai szerint, amelyről mi is beszámoltunk, a kivitel euróban számolt értéke februárban 8,0 százalékkal nőtt a januári 0,9 százalékos emelkedés után, az import is megélénkült, 7,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a januári 3,9 százalékos emelkedés után; a kereskedelmi aktívum 979 millió euró volt, 112 millió euróval több a tavaly februárinál.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője kommentárjában kiemelte, az export növekedése kissé kedvezőbb a vártnál, az import növekedése viszont jóval meghaladja a várakozásokat, és igen élénk belső keresletre utal.
A szakértő szerint az ipari termelés feltehető élénkülésével az export növekedése tartósan magas maradhat a következő hónapokban, így a külkereskedelmi többlet is újra növekedést mutathat. A kommentárban kifejtette, a kivitelre kockázatot jelenthet a kínai és más feltörekvő gazdaságok lassulása, ezt azonban ellensúlyozhatja a Magyarország számára lényegesebb európai gazdaságok némi élénkülése, amit az európai autóeladások, kétszámjegyű, dinamikus növekedése is alátámaszt.
Borús jövő
A tavalyi növekedéshez képest azonban az ipari termelés kilátásaival összhangban lassulásra lehet számítani - jelezte az elemző. A beruházások uniós források visszaesése miatt várható csökkenését ellensúlyozhatja az élénkülő fogyasztás, így a belső kereslet növekedése stabil maradhat - hangsúlyozta.
Suppan Gergely szerint idén a tavalyinál is lényegesen alacsonyabb olajárak miatt a külkereskedelmi többlet 8,8 milliárd euró közelébe emelkedhet, de ha az olajárak tartósan a jelenlegi szinten maradnak, a többlet jóval meghaladhatja a 9 milliárd eurót is.
A külkereskedelem rekord mértékű többlete a nemzetgazdaság külső finanszírozási képességének masszív többletét is támogatja, így a nettó külső adósság a következő években eltűnhet; nem kizárt, hogy az évtized végére az ország nettó külső hitelezővé válik. Ennek hatására a külső sérülékenység szignifikánsan csökkenni fog, ami a pénzügyi stabilitás megszilárdulásához, végső soron pedig a hitelminősítések további javulásához vezethet - írja kommentárjában az elemző.
Örülhetünk az alacsony olajárnak
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője kommentárban kiemelte, a 979 millió eurós többlet meghaladja a várakozásokat, a piac 945 millió euróval számolt. Az exportdinamika kedvező, erős külkereskedelemre utal. Az elemző szerint a februári többletben szerepe volt az alacsony energiaáraknak, azon belül is az alacsony üzemanyagáraknak.
Tavaly jelentős, 8,1 milliárd eurós többlettel zárt a magyar külkereskedelem, és várhatóan az idén is erős pluszban marad az egyenleg - közölte.