A bikaviadalok kegyetlen gyakorlatát az EU által kifizetett eurómilliók tartják életben annak ellenére, hogy a képviselők megpróbálták betiltani az ilyen célú támogatásokat, állítják állatjogi aktivisták. A támogatásokat a bikát tenyésztő gazdaságok kapják az EU Közös Agrárpolitikája (KAP) révén, amely egy régóta működő támogatási rendszere az ágazatnak – hívja fel a figyelmet egy régóta húzódó problémára a The Guardian.
A spanyol Unión de Criadores de Toros de Lidia, amely 347 tenyésztő érdekeit képviseli, úgy becsüli, hogy a támogatások betiltása körülbelül évi 200 millió eurós gazdasági csapást jelentene az ágazat számára Európa-szerte.
A 2015-ben a bikaviadalokat „kegyetlen gyakorlatnak” minősítő állatjogi aktivisták üdvözölték, hogy a képviselők túlnyomó többségben a „halálos bikaviadalok finanszírozására” szánt mezőgazdasági alapok blokkolása mellett szavaztak. De több mint hat évvel később sem történt sok változás. Közben a bikaviadalok tilalmát hatályon kívül helyezték, ami az aggodalmak szerint módosítani fogja a KAP jogi rendelkezéseit is.
„Bár teljesen egyetértünk az EP-képviselőkkel erkölcsi felháborodásukban és azzal, amit tenni akarnak, ennek jogi módjai meglehetősen nehézkesek. Valójában szinte lehetetlenek” – mondja Joe Moran, az Eurogroup for Animals állatvédő szervezet képviseletében.
Azt is hozzátette, hogy a források teljes eltávolításához ugyanis az EU hivatalos hatáskörébe kellene tartoznia az állatjóléti kérdésnek, amelyhez egy olyan törvény is társulna, amely megtiltja a bikák ilyen célú tenyésztését, vagy teljesen tiltja a bikaviadalt.
Egy uniós tisztségviselő elmondta, hogy bár nincsenek kifejezetten harci célú tenyészbikák számára elkülönített források, „nem kizárt”, hogy a bikatenyésztők továbbra is kaphatnak közpénzt agrárfinanszírozásból.
Hiszen 2003 óta az uniós mezőgazdasági támogatásokat többnyire a megművelt földterület mennyiségére, nem pedig a kibocsátásra vagy a termékek végső rendeltetésére fordítják.
Amikor a zöld európai parlamenti képviselők beterjesztették a KAP 2020-as módosítását, akkor a támogatások letiltását követelték olyan állatok esetében, amelyek végső rendeltetési helye „a bikaviadalokhoz kapcsolódó tevékenységek értékesítése”. Ezt azonban elvetették.
Francisco Guerreiro portugál EP-képviselő úgy jellemezte az erre szánt pénzügyi alapokat, mint „egy oxigénballont, amely folyamatosan segíti ennek az iparágnak a talpon maradását”, amivel ugyan csökkent a bikák részvételével zajló fesztiválok száma, de nem eléggé.
Az európai bikaviadal-ipar több mint 150 millió eurós veszteséget halmozott fel a Covid-járvány idején, mivel olyan eseményeket töröltek, mint a pamplonai San Fermín fesztivál, ami miatt a bikákat egyenesen a vágóhídra küldték.
A járvány épp akkor sújtott le, amikor az ágazat egyébként is nehezen próbált kilábalni a spanyol gazdasági válságból, amelynek következtében a pénzszűkében lévő önkormányzatok leállították a bikák részvételével zajló fesztiválokat. 2007-ben – egy évvel a pénzügyi összeomlás előtt – 3651 bikát bemutató rendezvényt tartottak Spanyolország-szerte. Egy évtizeddel később az ilyen események száma 1553-ra zuhant.
A spanyolországi, franciaországi és portugáliai tenyésztőszövetségek azonban továbbra is védik azt a közel 1000 EU-s gazdaságot, melyek bikaviadalra tenyésztik az állatokat. Antonio Bañuelos, a spanyol Unión de Criadores de Toros elnöke így fogalmaz:
"Diszkriminatív az a felfogás, hogy ezeknek az állatoknak a sorsa összefügghet a pénzeszközök támogatásával. A gazdaságok többsége különféle termékeket állít elő, miközben bikákat is nevel, ami azt jelenti, hogy minden tilalom csorbítaná a többi uniós gazdálkodó hasonló finanszírozáshoz való jogát.”
A bikaviadalokat ellenző spanyol állatorvosok egyesülete szerint indokolatlan a bikáknak okozott szenvedés. Közölték a képviselőkkel, hogy a szöges nyíltól a 80 centiméteres kardig többféle eszközt is használnak a bikáknál a körülbelül 15 percig tartó bikaviadalok során, ami „mély sebeket, jelentős vérzést, heves szenvedést és fájdalmas halált okoz” nekik.
Bañuelos viszont azt állítja, hogy egy harci bika halála „gyorsabb és kevesebb szenvedéssel jár”, mint sok kereskedelmi céllal nevelt állaté.
„Több ezer állat pusztul el minden nap nagyon fájdalmas körülmények között. Itt a hangsúly azért van a bikaviadalon, mert ez a legkiszolgáltatottabb, ha nyilvánosságról van szó, és könnyű célpont” – teszi le a voksát a bikaviadalom mellett.
Spanyolországban régóta feszült vita zajlik a bikaviadalok megítéléséről, számtalan tüntetést tartanak az ellenzői, akik szerint kegyetlen kínzásnak tekinthető az esemény, míg a támogatói azzal érvelnek, hogy a bikaviadal művészet, az ország hagyományai közé tartozik és egyben szimbóluma is.