Az utóbbi napokban szinte óránként jöttek az újabb szalagcímek Görögországgal kapcsolatban, amióta a választási eredmény ismertté vált. Jó a brókercégeknek a görög sztori, az eddigi gyér forgalom után megélénkültek a piacok, ismét lehet ügyfeleket felhívni, nekik befektetési tanácsokat adni - mondták el az Equilor sajtóbeszélgetésén.
Kiürülhet Görögország
A bevezetendő drachma leértékelődésével az euróhitelesek súlyos helyzetbe kerülnének, a megkötött gazdasági szerződések körül bizonytalanság alakulna ki. Pozitív hatás lenne, hogy az export és a turizmus versenyképessége javulna. Sorra dőlnek a dogmák, a közös európai kötvény kibocsátásának valószínűsége most nagyon megnőtt – mondta Kuti Ákos.
Nem mertünk alacsonyabbat mondani...
Az Equilor szerint az idén legalább 0,2 százalékkal csökkenhet a GDP, jövőre pedig 1,4 százalékkal nőhet (nem mertünk alacsonyabbat mondani – tették hozzá félig komolyan). A legutóbbi rossz adat fényében még jöhetnek kellemetlen meglepetések is. Továbbra is Európa köldökzsinórján csüngünk, bár a Mercedes-gyár termelése javít valamelyest a képen. Tartós maradhat az öt százalék feletti infláció és a hét százalékos alapkamat.
Történelmi mélyponton vonzó lehet a Telekom
![]() |
Magyar Telekom-részvény részlete. |
A magyar piacon a brókercégnél két sztorit látnak, az egyik a Mol, a másik pedig a Magyar Telekom, amely szerdán is újabb mélypontokra esett a kereskedésben. A Richter is ígéretes, olyan potenciállal kecsegtetnek a gyógyszerkutatások, amelyet még csak részben árazott be a piac.
Ami a külföldi részvénypiacot illeti, háttérbe szorultak az egyéni kockázati tényezők, együtt mozognak a papírok, pedig nagy különbség van szektorok és cégek között. A technológiai szektorban például úgy érzik, nem az Apple lesz a jövő sztorija, hanem olyan részvények, amelyekkel kapcsolatban nagyon pesszimista most a piac, mint a Nokia. Az osztalékpapírok pedig az alacsony külföldi kamatkörnyezetben még mindig felülteljesítők.
Inflációra szedjen inflációkövető kötvényt
Az Equilor modellportfóliói szerint a magánbefektetőknek érdemes tőkéjük mintegy 40 százalékát is inflációkövető magyar államkötvényben tartaniuk (leginkább az 2015/J-ben, öt százalékpont kamatprémiummal), 10-20 százalékot Magyar Telekomban, 10-20 százalékot Mol-részvényekben, kockázatvállalási készség szerint pedig valamennyit egy éves diszkont kincstárjegyben és lengyel, cseh részvényekben.
Az euró/forint árfolyam Szántó András devizaüzletág-vezető szerint 280-310 forint között lehet az idén, jellemzően inkább valamivel 300 forint alatt, de sávozásra számítanak ebben a tartományban. Gyenge a bizalom Magyarországon, alacsony a hitelezési aktivitás az adózási környezet miatt. A kormánynak a költségvetési problémák miatt anticiklikus politikára nemigen van tere, nem látszik, hogy a középtávú gazdasági növekedést mi alapozná meg.
A legjobb lenne lehívni az olcsó IMF-hitelt
Az adósság eltüntetésének egyik közkeletű módja az elinflálás, amikor a hozamok alacsonyabbak az inflációnál. Magyarország ma azon kevés helyek egyike, ahol komoly reálkamatot fizetünk, amit nehéz kitermelni és nagyon le kellene csökkennie. A rövidebb távú kamatokon keresztül ezt elő lehetne segíteni, ha a piaci helyzet ezt lehetővé teszi, idén év végén vagy a jövő év elején.
Normális ember görög bankban nem tart pénzt
Ami az óceán két partját illeti, Amerika és Európa után komoly különbségek vannak. Az USA folyamatosan növeli államadósságát, elsősorban monetáris stimulussal próbálja a recesszióból kirángatni az országot, és jobban sikerül neki, mint Európának. Európában sok sebből vérzik az euró, az igen erős, Merkel által képviselt restriktív politika nehezíti a recesszióból való kilábalást. Az exporton keresztül növekedő országoknak, mint Magyarországnak a növekedés lehetővé tenné adósságai kinövését. Recesszió esetén azonban nehéz lesz exportpiacokat találnunk. Az egy év múlva esedékes német választásokig talán Európa is megpróbál a növekedés, a monetáris lazítás irányába haladni, ami egy sokkal inkább bizalomgerjesztő állapot.
Jó üzlet a 8,5 százalékos államkötvény-hozam
A török líra érdekes történet, látható volt nála egy jelentős gyengülés, pedig GDP-jét tekintve jobb helyzetben van, mint a kelet-európai országok. Bár a kamatszintje már a magyar alatt van, erősödést valószínűsítenek ennél a devizánál. Az ausztrál dollárban még mindig lehet esési potenciál, mert az ország ezer szállal kapcsolódik Kínához, és a kínai növekedés nemigen fog fellendülni a közeljövőben. A szakember szerint biztosan lesz IMF-megállapodás, így 8,5 százalékos hozammal tíz éves magyar állampapírt venni nem rossz dolog.
Érdemes lenne a lengyelországi privatizációs tapasztalatokat itthon is hasznosítani, vannak még tőzsdére vihető itthoni vállalatok, mint például az MVM vagy a Takarékbank. Az Equilor olyan cégeket látna szívesen a tőzsdén, amelyek jelentős piaci szereplővé válhatnak, és mindenképpen tőkeemelést javasol nekik.