1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az euró 280-310 forintba kerülhet az idén, lesz IMF-megállapodás, de csak a harmadik negyedévben. A magyar tíz éves állampapírokat emiatt 8,5 százalék körüli hozam mellett jó üzlet megvásárolni. Az idén recesszió valószínű, magas marad a kamatszint és az infláció, így jó választás az inflációkövető államkötvény – mondták el az Equilor sajtóreggelijén.

Az utóbbi napokban szinte óránként jöttek az újabb szalagcímek Görögországgal kapcsolatban, amióta a választási eredmény ismertté vált. Jó a brókercégeknek a görög sztori, az eddigi gyér forgalom után megélénkültek a piacok, ismét lehet ügyfeleket felhívni, nekik befektetési tanácsokat adni - mondták el az Equilor sajtóbeszélgetésén.

Kiürülhet Görögország

Mindkét félnek érdeke, hogy Görögország az eurozónán belül maradjon. Jelenleg az Equilor szerint egyik görög politikai mozgalom sem vállalná a szakítást az euroövezettel. Az EU döntéshozói is a maradásban érdekeltek. A lehetséges hatások sem ismertek még, számos kérdés nyitott, így rázós átmenet, két számjegyű recesszió jöhet, a lakosság, a gazdasági elit elvándorolhat az országból - mondta Kuti Ákos vezető elemző.

A bevezetendő drachma leértékelődésével az euróhitelesek súlyos helyzetbe kerülnének, a megkötött gazdasági szerződések körül bizonytalanság alakulna ki. Pozitív hatás lenne, hogy az export és a turizmus versenyképessége javulna. Sorra dőlnek a dogmák, a közös európai kötvény kibocsátásának valószínűsége most nagyon megnőtt – mondta Kuti Ákos.

Nem mertünk alacsonyabbat mondani...

Itthon az Equilor abból indul ki, hogy meglesz az IMF-megállapodás, de csak a harmadik negyedévben – mondta Kuti. A Széll Kálmán-terv 2.0 intézkedései elegendőek voltak ahhoz, hogy megszüntessék a bizalmatlanságot a magyar gazdasággal szemben, és idén talán már újabb kiigazításokra nem lesz szükség, hacsak Európában nem történik nagy visszaesés. A kohéziós alapól származó 495 millió forint is felszabadulhat számunkra.

Az Equilor szerint az idén legalább 0,2 százalékkal csökkenhet a GDP, jövőre pedig 1,4 százalékkal nőhet (nem mertünk alacsonyabbat mondani – tették hozzá félig komolyan). A legutóbbi rossz adat fényében még jöhetnek kellemetlen meglepetések is. Továbbra is Európa köldökzsinórján csüngünk, bár a Mercedes-gyár termelése javít valamelyest a képen. Tartós maradhat az öt százalék feletti infláció és a hét százalékos alapkamat.

Történelmi mélyponton vonzó lehet a Telekom

Magyar Telekom-részvény részlete.

A magyar piacon a brókercégnél két sztorit látnak, az egyik a Mol, a másik pedig a Magyar Telekom, amely szerdán is újabb mélypontokra esett a kereskedésben. A Richter is ígéretes, olyan potenciállal kecsegtetnek a gyógyszerkutatások, amelyet még csak részben árazott be a piac.

Ami a külföldi részvénypiacot illeti, háttérbe szorultak az egyéni kockázati tényezők, együtt mozognak a papírok, pedig nagy különbség van szektorok és cégek között. A technológiai szektorban például úgy érzik, nem az Apple lesz a jövő sztorija, hanem olyan részvények, amelyekkel kapcsolatban nagyon pesszimista most a piac, mint a Nokia. Az osztalékpapírok pedig az alacsony külföldi kamatkörnyezetben még mindig felülteljesítők.

Inflációra szedjen inflációkövető kötvényt

Az Equilor modellportfóliói szerint a magánbefektetőknek érdemes tőkéjük mintegy 40 százalékát is inflációkövető magyar államkötvényben tartaniuk (leginkább az 2015/J-ben, öt százalékpont kamatprémiummal), 10-20 százalékot Magyar Telekomban, 10-20 százalékot Mol-részvényekben, kockázatvállalási készség szerint pedig valamennyit egy éves diszkont kincstárjegyben és lengyel, cseh részvényekben.

Az euró/forint árfolyam Szántó András devizaüzletág-vezető szerint 280-310 forint között lehet az idén, jellemzően inkább valamivel 300 forint alatt, de sávozásra számítanak ebben a tartományban. Gyenge a bizalom Magyarországon, alacsony a hitelezési aktivitás az adózási környezet miatt. A kormánynak a költségvetési problémák miatt anticiklikus politikára nemigen van tere, nem látszik, hogy a középtávú gazdasági növekedést mi alapozná meg.

A legjobb lenne lehívni az olcsó IMF-hitelt

Ha elérkezünk egy valódi IMF-megállapodáshoz, akkor azonban tovább eshet a kamatfelárunk. Valójában a kamatköltségek csökkentése miatt a legtöbbet az segíthetne a piacnak és az országnak, ha ténylegesen is élnénk az IMF-hitellel és lehívnánk azt. Az is ehet, hogy titokban, szépen csendben efelé tendálunk, legfeljebb majd azt mondják a politikusok, az IMF ragaszkodott hozzá – mondta Szántó András.

Az adósság eltüntetésének egyik közkeletű módja az elinflálás, amikor a hozamok alacsonyabbak az inflációnál. Magyarország ma azon kevés helyek egyike, ahol komoly reálkamatot fizetünk, amit nehéz kitermelni és nagyon le kellene csökkennie. A rövidebb távú kamatokon keresztül ezt elő lehetne segíteni, ha a piaci helyzet ezt lehetővé teszi, idén év végén vagy a jövő év elején.

Normális ember görög bankban nem tart pénzt

Ami az óceán két partját illeti, Amerika és Európa után komoly különbségek vannak. Az USA folyamatosan növeli államadósságát, elsősorban monetáris stimulussal próbálja a recesszióból kirángatni az országot, és jobban sikerül neki, mint Európának. Európában sok sebből vérzik az euró, az igen erős, Merkel által képviselt restriktív politika nehezíti a recesszióból való kilábalást. Az exporton keresztül növekedő országoknak, mint Magyarországnak a növekedés lehetővé tenné adósságai kinövését. Recesszió esetén azonban nehéz lesz exportpiacokat találnunk. Az egy év múlva esedékes német választásokig talán Európa is megpróbál a növekedés, a monetáris lazítás irányába haladni, ami egy sokkal inkább bizalomgerjesztő állapot.

A mostani 1,27-es euró/dollár szint egy túl lendületes dollárerősödés eredménye, lehet egy kis visszapattanás, 1,3 környékére, sőt 2,35-ig is, de hosszabb távon nagyobb esélyt látnak a dollárerősödésre, mint az euróéra. A második félévben csökkenést várnak egészen 1,20 alá. Ami a svájci frankot illeti, egyelőre erősödni nem tud, a gyengülés irányába sem látszik elmozdulás. Normális ember görög bankban nem tart pénzt, a svájci frankra ilyen irányból is irányul kereslet. Egy idő után a svájci jegybank tovább gyengítheti a frankot, de nem valószínű, hogy ez a következő pár hónapban bekövetkezik.

Jó üzlet a 8,5 százalékos államkötvény-hozam

A török líra érdekes történet, látható volt nála egy jelentős gyengülés, pedig GDP-jét tekintve jobb helyzetben van, mint a kelet-európai országok. Bár a kamatszintje már a magyar alatt van, erősödést valószínűsítenek ennél a devizánál. Az ausztrál dollárban még mindig lehet esési potenciál, mert az ország ezer szállal kapcsolódik Kínához, és a kínai növekedés nemigen fog fellendülni a közeljövőben. A szakember szerint biztosan lesz IMF-megállapodás, így 8,5 százalékos hozammal tíz éves magyar állampapírt venni nem rossz dolog.

Érdemes lenne a lengyelországi privatizációs tapasztalatokat itthon is hasznosítani, vannak még tőzsdére vihető itthoni vállalatok, mint például az MVM vagy a Takarékbank. Az Equilor olyan cégeket látna szívesen a tőzsdén, amelyek jelentős piaci szereplővé válhatnak, és mindenképpen tőkeemelést javasol nekik.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG