6p

Masszív növekedés előtt áll a magyar gazdaság, amelynek a következő időszakban az ipar lehet a motorja, vélik a Takarékbank elemzői. A pénzintézet szerdai sajtótájékoztatóján arról is szó volt, hogy jelen pillanatban az infláció jelenti a legnagyobb kockázatot.

A világjárvány második és harmadik hulláma ellen hozott korlátozó intézkedések a tavaly tavaszihoz képest jóval enyhébb visszaesést okoztak, sőt, egyes országokban a várakozásokat meghaladó mértékben folytatódott a kilábalás, döntően az iparnak, és a világkereskedelem fellenüléséből profitáló exportnak köszönhetően. Az egyes ágazatokat és országokat továbbra is különböző mértékű felpattanás jellemzi. Az ipari termelés többé-kevésbé mindenhol helyreállt 2020 végére, a kilátások pedig igencsak kedvezőek, amit egyes cikkek (pl. a chipek) gyártása, valamint a tengeri szállítás kapacitáskorlátai árnyékolnak be, mondta el egy szerdai sajtóeseményen Suppán Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.

A tavalyi évben a szakértő szerint meghatározó volt, hogy melyik országban mekkora részarányt tesz ki a gazdaságban a turizmus. Magyarország a középmezőnyben van a visszaesést tekintve, azok az államok estek vissza legerősebben, ahol az idegenforgalom kiemelt jelentőségű. Tetézte a bajt a dél-európai országoknál, hogy több egyébként is komoly strukturális problémákkal küzdött.

Biztatóan alakulhat a magyar gazdasági növekedés

Ami a hazai GDP-t illeti, az komoly meglepetést okozva csupán 3,6 százalékkal csökkent a negyedik negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, ami érdemi javulás a harmadik negyedéves 4,6 százalékos visszaesés után. A tavalyi évben így összességében 5 százalékkal esett vissza a bruttó hazai termék. A GDP október–decemberben az előző negyedévhez képest 1,4 százalékkal bővült, így nem következett be a várt újabb visszaesés. A növekedést az ipar és az információ, kommunikáció ágazatok húzták, és meredeken javult az építőipar teljesítménye is a harmadik negyedévhez képest.

Az idei évre három forgatókönyvet készítettek a Takarékbank elemzői. Az első forgatókönyv szerint 6,6 százalékos lehet a növekedés, így az idei év vége felé (3-4. negyedév) a magyar gazdaság ledolgozhatja a korábbi visszaesést. A másik két, kevésbé optimista forgatókönyv szerint csak a jövő évben haladná meg a GDP a járvány előtti szintet.

Nagy a szórás a várakozásokban (Forrás: Takarékbank)
Nagy a szórás a várakozásokban (Forrás: Takarékbank)

Az is elhangzott, hogy részben a bázishatások miatt, illetve a beruházások növekedése miatt jelentős bővülést várnak az elemzők. A következő negyedévekben a beruházások és a nettó export húzhatja a gazdaságot. A Takarékbank szakértői szerint a fogyasztás csak lassabban fog növekedni, ha ez is megugrana, akkor 7 százalék feletti is lehet a bővülés. Erre utal egyébként a kiskereskedelem februári visszaesése is. A nem létfontosságú üzletek boltzárja márciusban tovább húzhatja vissza.

Az ipar a bázishatás miatt rendkívül erősen felszúrhat, a tavalyi nagy szakadás után idén ledolgozza a magyar termelés a visszaesést. A következő időszakban ugyanakkor nagyon sok új beruházás (akkumulátor gyárak) fordulnak termelőre. Az ipar a második-harmadik negyedévben már jócskán meghaladja a járvány előtti szintet, összességében a gazdaság egésze is ennek köszönhetően fog a válság előtti szintre visszatérni.

Az inflációra érdemes figyelni

A Takarékbank elemzői szerint ez a terület jelenti a legnagyobb kockázatot. Áprilisban és májusban kiugró mértékű lesz, 5,2 illetve 5 százalék lehet az áremelkedés mértéke. Ez arra vezethető vissza, hogy a tavalyi nagyon alacsony bázist követően idén megugrottak az üzemanyagárak. Csak ez ugyanis 3 pontot adhat áprilisban és májusban az inflációhoz. (A súlya egyébként is elég nagy, hiszen 6 százalékot tesz ki az inflációs kosárban).

Az inflációra nézve felfelé mutató kockázatot jelent az olaj-, nyersanyag-, mezőgazdasági árak megugrása, a nemzetközi szállítási költségek elszállása csakúgy, mint a nyitás után várhatóan meredeken felfutó kereslet, ami alacsonyabb kínálati kapacitás mellett szintén jelentős áremelkedéshez vezethet. Így idén 3,9-4 százalékos átlagos inflációra számítanak az elemzők a tavalyi 3,3 százalék után. Ugyanakkor az inflációra felfelé mutató kockázatok miatt nem zárható ki, hogy az év hátralevő részében sem kerül vissza a toleranciasávba. Az inflációs kockázatok jelentős növekedése miatt az év második felében pedig kisebb szigorításra kerülhet sor. Ugyanakkor az elemzők szerint könnyen lehet, hogy ez csupán annyiban fog kimerülni, hogy a jegybanki alapkamatot, és a piaci szintre jelentősen ható kéthetes betétek szintjét harmonizálják.

Jelentős felfele mutató kockázatok láthatók az inflációban (Forrás: Takarékbank)
Jelentős felfele mutató kockázatok láthatók az inflációban (Forrás: Takarékbank)

Jól alakult a külkereskedelmi egyenleg

A koronavírus-járvány felülírta az államháztartás számait is, egyfelől az egészségügyi és gazdasági védekezés költségei, másfelől a gazdaság zsugorodása miatt visszaeső adóbevételek miatt. Az idei első három hónapban 1144 milliárd forint deficit keletkezett a központi költségvetésben. Az uniós bevételek és kiadások nélkül számolva azonban a hiány ennél lényegesen kisebb, 679 milliárd forint lett volna. 2020-ban a kifejezetten magas finanszírozási igény, és a tartalékok feltöltése miatt az Eximbank beszámításával az államadósság a GDP 80,4 százalékára emelkedett az egy évvel korábbi 65,5 százalékról. Az államadósság-ráta a mérséklődő finanszírozási igény, az előfinanszírozás, valamint az érdemben megugró nominális növekedés hatására az idei évtől ismét csökkenő pályára állhat, 2021-ben 77,2 százalékra, 2022-ben 73 százalék közelébe süllyedhet.

Az első két hónapban az export euróértéke 2,2 százalékkal, az importé 3,5 százalékkal zsugorodott, így 187 millió euróval 1711 millió euróra nőtt a külkereskedelmi mérleg többlete. Az idei év első felében tovább javulhat a külkereskedelmi többlet, egyrészt a gyenge fogyasztás miatt viszonylag gyenge belső kereslet, másrészt a második negyedévben jelentkező bázishatások miatt. A második félévben azonban a beruházások és a fogyasztás várható élénkülésével már némileg csökkenhet a külkereskedelem többlete, azonban idén összességében tovább emelkedhet, így elérheti a 6,5 milliárd eurót a tavalyi 5,8 milliárd után.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG