5p
A jegybank tényleg nem gondolkodik a forintról, nemcsak azért, mert nincs árfolyamcélja: azt vizsgálják, hogy az inflációra milyen hatással bír.
Balog Ádám

Az árfolyamcsatorna egy jelentős csatorna: egy gyengébb árfolyam inflációt generál, egy erősebb árfolyam pedig ellentétes hatással bír, ezt ugyanakkor minden kamatdöntés előtt elemezzük – mondta  Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Gazdasági Rádiónak.

A magyar gazdaság jelenleg Európa egyik éllovasa – ezt az IMF is elismeri és egyre többen elismerik ezt a pénzügyi, elemzői világban is – mondta Balog Ádám. A hitelminősítőknél – ha a számokon múlik – idén összejöhet a felminősítés, azonban ennek még számos egyéb aspektusa van – bizonyos policy döntéseket is várnak még a hitelminősítők. A piac ugyanakkor már megelőlegezte a felminősítést és úgy kezeli az országot, márpedig fontos a hitelminősítők szava, de a piacé fontosabb – mondta Balog Ádám.

Balog elnyúló kamatcsökkentési ciklust lát

A hazai kamatkörnyezettel kapcsolatban Balog emlékeztetett: a Monetáris Tanács minden ülése előtt komoly értékelést kap a kamatdöntés előtt. A jelenlegi helyzetben még van tér a kamatcsökkentésre – mondta az MNB alelnöke, majd – szigorúan magánvéleményként megfogalmazva – azt mondta: „én egy kicsit messzebb látom a végét, tehát hónapokban mérhető csökkentési lehetőséget látok magunk előtt”, amely szavak nagy valószínűséggel a piacon elfogadott 1,5 százalékos kamatmélypontnál alacsonyabb jegybanki kamatra való utalás lehetett. A magyar gazdaság számára egyensúlyi kamatszint meghatározása több okból nem lehetséges: nincs vegytiszta egyensúlyi gazdasági állapot, s a régiós országokkal összevetve sem jutunk előrébb ezen az úton, hiszen Magyarországtól teljesen eltérő fejlettségű és helyzetű országokról beszélünk – ütötte el a fenti mondatoknál konkrétabb kamatszint meghatározást a jegybanki képviselő.

Nem kapkod az inflációs mutató nyomán az MNB

Hol tart az elszámolás?

A banki elszámolás rendkívül nagy és komplex folyamat, milliós számú elszámolásról és értesítésről beszélünk. A nagy számok törvénye alapján, hibák adódhatnak, de az MNB folyamatosan vizsgálja a piaci szereplőket és jelentős, rendszerszintű problémára nem akadtak. Ahol késés van az értesítéssel, ott is jellemzően napokat késnek csak a pénzügyi intézmények - mondta Balog Ádám. Az MNB alenökével készült interjú első részét itt olvashatja >>>

Az inflációs célkövetés rendszerének esetleges felvetése nem új, hiszen a válság óta időről-időre felmerül ez a kérdés, ugyanakkor a jegybankban valóban jó alternatívát nem láttak – mondta az alelnök, aki szerint ők továbbra is kitartanak az inflációs célkövetés mellett.

Ami magát az inflációt illeti: a legutolsó adat az MNB várakozásainál is kedvezőbb lett, de ez csak egy adat, ráadásul lényegében csak az üzemanyag áraknak rendkívül volatilis emelkedésének volt köszönhető. Az MNB ebből hosszú távú következtetést nem von le ebből, de továbbra is tartja magát ahhoz a véleményhez, hogy év végére, jövő év elejére pozitív tartományba kerül újra a pénzromlás mértéke.

Az ECB jót tett nekünk, s a „Fed-hatást” is tompítja

A nemzetközi gazdasági környezet hatásai közül egyértelműen az orosz-ukrán konfliktus okozhat gondot – ide 5 százalék körül volt a direkt exportunk, s indirekt exportunkkal akár 8 százalék is érkezhetett ezekre a piacokra. A visszaesés komoly, Oroszogszág tekintetében elérheti a 35 százalékot. Ugyanakkor szerencse, hogy a kimenő termékek – főleg az agrártermékek – megtalálták az új felvevő piacokat, ám hosszú távon ez a helyzet ennek ellenére is komoly gondokat hordoz.

Az ECB és a Fed várt intézkedéseivel kapcsolatban az MNB alelnöke emlékeztetett: míg az ECB minden lépése közvetlenül hat az európai piacokra és így az EU-hoz ezer szállal kötődő Magyarországra is, addig az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed lépései közvetetten, inkább a pénzpiacokon keresztül tud hatást gyakorolni a magyar pénzügyi rendszerre és gazdasági folyamatokra és itt nem is egyértelmű a kapcsolat. Az, hogy a Fed megváltoztatja a kamatpolitikáját, az természetesen átrendezheti a világ pénzügyi befektetési terképét, forrásokat vonhat el, ami természetesen Európára is hatással van. Az ECB mennyiségi lazítása ugyanakkor Balog szerint kellőképpen ellensúlyozza az amerikai kamatemelési várakozások okozta hatásokat. Ha megtörténik a Fed-kamatemelés, akkor is lassabb hatású lesz Magyarország esetében: nagyon megjavultak a mutatóink, sokkal biztonságosabb országgá váltunk, ezért nem lesz olyan a helyzet, mint 5-6 éve, amikor minden kicsi pénzpiaci jel azonnali pánikot okozott a hazai pénzpiacon. Hosszabb távon ugyanakkor, ha ez egy mélyreható változással jár majd a pénzügyi piacon, azt természetesen hazánk is megérzi majd.

MTI Fotó: Kovács Tamás

Az ECB lépése messze a legkomolyabb hatású intézkedés volt, aminek hatása már itt van: a zlotyval együtt a forint szinte azonnal 1-2-3 százalékkal erősödött és a kockázati felárunk is 5-10 bázisponttal jött le napokon belül – emlékeztetett Balog Ádám. Beindulóban van az európai gazdaság, a pénzpiacokon már egyértelműen látható ez a hatás – bár az még elhamarkodott nézet volna, hogy a GDP adatokban is visszaköszön.

A teljes interjút itt lehet meghallgatni >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG