1p
A Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken nyilvánosságra hozta a Magyar Növekedési Tervet, melynek célja, hogy a kormány aktív gazdaságpolitikával már rövid távon is növelni tudja a gazdaság teljesítményét. A terv szerint a magyar gazdaság hosszú távú egyensúlyi helyzete csak a foglalkoztatottság és a növekedés együttes fokozásával biztosítható. A tervvel kapcsolatban az NGM várja az észrevételeket.

Matolcsy György korábban bejelentette, hogy a kormányfő egy növekedési terv megalkotására kérte fel, amelynek "sikerétől sok minden függ", ahogy Orbán egy rádióinterjúban fogalmazott. A gazdasági miniszter nem is tétlenkedett, a végül névadó nélkül maradt "Magyar Növekedési Terv" 177 oldalas konzultációs anyagát sikerült is összeállítani, péntek délután óta elérhető a szaktárca honlapján.

Ajánljuk is olvasóink figyelmébe, hiszen az NGM várja az észrevételeket , mert mind írják "Magyarország Kormánya nagy hangsúlyt fektet a civil és üzleti szektorral való minél hatékonyabb és kiterjedtebb párbeszédre". A konzultáció tehát interneten zajlik, de nézzük miről is fog pontosan szólni.

Az NGM szerint a válság hatására a gazdaságpolitikában és a gazdaságfejlesztésben is új megközelítések hódítottak teret. Az egyes gazdasági szektorok jelentősége átrendeződött, és újra középpontba kerültek a termelő szektorok. Ezek a gazdaság motorjaivá léptek elő, és egyre csökken a pénzügyi szolgáltatásokhoz kötődő tevékenységek gazdaságban betöltött szerepe.

Újraiparosítás és a földrajzi kapcsolatok diverzifikálása

A terv jelentős hangsúlyt fektet az újraiparosításra, valamint az ország regionális helyzetéből fakadó előnyök fokozottabb kihasználására. A növekedés elősegítésében a terv szerint növekvő igény mutatkozik az állami szerepvállalás növelése iránt.

A Terv Magyarország földrajzi kapcsolatainak diverzifikálását négy irányban vázolja fel: erőteljes keleti nyitás,  erős rácsatlakozás a nagy európai exportőrökre, Kárpát-medencei Gazdasági Együttműködés, valamint Visegrádi és Nyugat-Balkáni együttműködés irányát határozza meg.

A kormány szerint addicionális források nélkül a növekedés az Új Széchenyi Terv forrásainak hatékonyabb felhasználásából és a hazai gazdaság nettó exportjának maximalizálásából származhat. A Magyar Növekedési Terv a gazdaság nettó exportjának maximalizálást tűzi ki célként maga elé amelynek eléréséhez importkiváltó gazdaságpolitika szükséges a termelésben és a felhasználásban, valamint az exportpiacokon jelenlévő magyar tulajdonú vállalkozások további terjeszkedésének elősegítése is elengedhetetlen.

Az Új Széchenyi Terv kitörési pontjait azok az iparágak jelentik, melyek képesek a gazdaság dinamizálására. Ilyen kitörési pontként értelmezi a kormány az egészségipart, a zöld gazdaságfejlesztést, a lakásprogramot, a vállalkozásfejlesztést, a tudomány és innováció fejlesztését, foglalkoztatás bővítését és a tranzitgazdaságot.

A terv szerint több lehetőség is kínálkozik Magyarország újraiparosítására, ennek többek között eleme a high-tech iparok, mint húzóágazatok fejlesztése, a munkaerő-intenzív ágazatok támogatása, a komparatív előnyök kihasználásán alapuló gazdaságélénkítés, melynek körébe tartozik az élelmiszeripar, a turizmus.

Bővülő állami szerepvállalás

A kormány mindezek mellett úgy véli, hogy állami beavatkozásra is szükség van, elsősorban a kedvező üzleti környezet kialakítása területén, mint például a vállalatokat terhelő adminisztratív költségek csökkentése esetében. Az állami beavatkozás egy másik terülten a KKV-k esetében is fontos szerephez jut, támogatásuk a kormány szerint indirekt és direkt módon is szükséges. Kiemelt állami feladat mindezek mellett az infrastruktúra fejlesztése, az oktatási rendszer átalakítása a piaci keresletnek megfelelően, továbbá a kutatás-fejlesztés ösztönzése.

A Magyar Növekedési Terv mindezek mellett tartalmazza a Külgazdasági Stratégiát, melynek célja a magyar export földrajzi és termékszerkezeti koncentrációjának enyhítése, az exportteljesítmény növekedésének elősegítése. A földrajzi diverzifikáció elsődleges célja, hogy a magyar gazdaság kevésbé függjön egy-egy ország, vagy országcsoport konjunkturális helyzetétől.

A földrajzi diverzifikáció tartalmazza az erőteljes nyitást kelet felé, erős rácsatlakozást a nagy európai exportőrökre, Kárpát-medencei Gazdasági Együttműködést és a Visegrádi és Nyugat-Balkáni együttműködést.

Jön a Kecskeméti Program és a Rombauer Terv

A növekedési tervben kulcsszerephez jutnak a centrumhelyzetben lévő funkcionális várostérségek. Fontos szerepet kap Győr, ahol fontos fejlesztéseket kívánnak végrehajtani, ösztönözni kívánja a kormány a befektetéseket és az újrabefektetéseket. A helyi kkv-k mobilizálása és együttműködési hajlandóságuk növelése, a humán erőforrás fejlesztése az Audi Tudásprogram segítségével,  kkv-k fejlesztése az Audi Dinamizmus Program segítségével, valamint településfejlesztési akciók támogatása az Audi Térség Programmal valósulna meg.

Kiemelt szerephez jutna a Kecskeméti Program, mely szerint megkezdődött Kecskemét, a kormány és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft., közös jövőképalkotása, első lépésként az oktatásban történő szorosabb együttműködés kialakításával.  A terv szerint a Kecskeméti Főiskola 2012 szeptemberében fogja elindítani duális képzését.

A Rombauer Terv az Ózdi kistérség középtávú cselekvési programja, melynek célja a térség felzárkóztatása a megyei és regionális foglalkoztatási és jövedelmi mutatóihoz. A terv 19 kistérségi projektet tartalmaz, ezek közül az egyik elem az Ipari Örökségvédelmi Program. A barnamezős beruházás Ózd volt vasgyára épületének, infrastruktúrájának és területének utóhasznosítását és funkcióváltását célozza

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG