5p

A Kreml gyorsított eljárásban ígér orosz állampolgárságot azon közép-ázsiai vendégmunkásoknak, akik hajlandók harcolni az ukrán fronton.  A vendégmunkások hazautalásai teszik ki a kirgiz GDP 31,3 százalékát.  Káncz Csaba jegyzete.

Az orosz-ukrán háború megdöbbentette a közép-ázsiai államokat.  Különösen azokat, amelyek a volt szovjet tagállamok részvételével alakult nemzetközi katonai szövetség, a „Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének” (CSTO) tagjai a régióban, így Tádzsikisztánt, Kirgizisztánt és Kazahsztánt.

A CSTO tagjaként ugyanis Belarusz már aktívan segíti az orosz inváziót, felkínálva területét és laktanyáit.  Lehetséges tehát, hogy a CSTO többi tagját is felkérheti Moszkva az invázió katonai támogatására – különösen, ha a harcok elhúzódnak.  Mindenesetre a friss hírek szerint a Kreml gyorsított eljárásban ígér orosz állampolgárságot azon közép-ázsiai vendégmunkásoknak, akik hajlandók harcolni az ukrán fronton. 

Bár Kazahsztán szolidaritását fejezte ki Oroszországgal, esze ágában sincsen katonákat küldeni Ukrajnába.  Sőt, tegnap az „Air Astana” és a „Quazaq Air” is leállította oroszországi járatait, így a két ország között megszűnt a polgári légiközlekedés.

Képünk illusztráció. Fotó: Pexels
Képünk illusztráció. Fotó: Pexels

Megrendült térségbeli gazdaságok

Eközben Közép-Ázsia devizapiacai is forronganak a rubel értékének összeomlása miatt.  

Egy kirgiz törvényhozó már úgy becsüli, hogy a rubel beomlása és az orosz gazdaság megrendülése miatt a kirgiz vendégmunkások 70 százaléka hazatérésre kényszerülhet.  Márpedig ez alapjaiban rázhatja meg a kirgiz gazdaságot. 

A Világbank becslése szerint a kirgiz vendégmunkások hazautalásainak 83 százaléka származott tavaly az év első háromnegyed évében Oroszországból.  Tádzsikisztán esetében ez az arány 58 százalék.  Amikor nyolc éve a Nyugat visszafogott szankciókat vetett ki Oroszországra a Krím-félsziget annexiója miatt, a tádzsik vendégmunkások hazautalásai megfeleződtek.

Elképesztő adat, hogy napjainkban a vendégmunkások hazautalásai teszik ki a kirgiz nemzeti össztermék 31,3 százalékát! Tádzsikisztán esetében ez az arány 26,7 százalék.

A térség legnépesebb államaként Üzbegisztán is több millió vendégmunkást küldött Oroszországba, de a nemzetgazdasága kevésbé kitett a hazautalásaiknak, amely 2020-ban a GDP 11,6 százalékát tette ki.  A Világbank most a hazautalások 21 százalékos beomlásával számol.  Az üzbegisztáni hazautalások mintegy 55 százaléka egyébként Oroszországból származik. 

A kazah vendégmunkások hazautalásai Oroszországból a várakozások szerint a közeljövőben 17 százalékkal fognak esni.  De ennek hatása az uránban és fosszilis energiahordozókban dúskáló ország számára szinte elhanyagolgató lesz, tekintve, hogy 2020-ben ez a GDP csupán 0,2 százalékát tette ki.

De ezzel Nur-Szultán még nem tudta kihúzni magát a bajból.  A Moszkva vezette Eurázsiai Gazdasági Uniónak (EEU) Kazahsztán is tagja, és a két ország közötti kereskedelmi forgalom tavaly elérte a 21 milliárd dollárt.  

Ráadásul több tízezer közép-ázsiai vendégmunkás dolgozott Ukrajnában is.  A kijevi tádzsik nagykövetség információi szerint 4000 főt tett ki az országban dolgozó tádzsik állampolgárok száma.  Becslések szerint ugyanilyen nagyságrendben dolgoztak üzbégek is a háború sújtotta országban.

A menekültek ügye

Közép-Ázsia egy rendkívül komplex régió, számos kockázati faktorral. Ide tartoznak: az Üzbegisztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán közötti megoldatlan határkérdések, a bonyolult etnikumközi kapcsolatok, a növekvő víz- és termőföld hiány, a vallási szélsőségek jelenléte, a kábítószer kereskedelem és a szociális ellátás rendkívül alacsony szintje. Nem véletlen, hogy Oroszország geopolitikailag a térséget saját „lágy altestének” tekinti.

Ráadásul a Talibán tavalyi hatalomátvétele miatt már több ezer menekült Tádzsikisztánba és Üzbegisztánba. Ez a tömeges exodus megterheli az egészségügyi és biztonsági személyzetet – különösen a COVID-járvány idején –, amely könnyen erőszakhoz vezethet egy olyan régióban, ahol egyébként is számos etnikum-közi és kulturális feszültséggócokat találunk. Komoly az aggodalom a régiós fővárosokban, hogy a Talibán militánsai menekültnek álcázva jutnak be Közép-Ázsiába és terjeszthetik a radikális ideológiát.  

Oroszország pontosan ezzel az érveléssel határolódott el afgán menekültek fogadásától.  Türkmenisztán pedig még a türkmén etnikumúakat sem fogadja Afganisztánból.  Kazahsztán több tízezer menekültet akart fogadni, de akkora volt a közfelháborodás, hogy a kormány gyorsan kifarolt eredeti terveiből.  

Az első Talibán kormány idején a mudzsahedin ideológiája gyorsan terjedt a térségben.  2001-es bukásuk után pedig az ujgur (East Turkestan Islamic Movement, ETIM), az üzbég (Islamic Movement of Uzbekistan, IMU) és a tádzsik (Islamic Movement of Tajikistan, IMT) iszlamisták a Talibánnal vállvetve harcoltak az NATO csapatok ellen. Többen szövetkeztek az iraki és szír radikálisokkal (Islamic State of Iraq and Syria, ISIS) és az Al-Kaidával is.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Modern korrupció: Nokiás doboz helyett MNB-s alapítványok – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. március 29. 14:51
Mi zajlott itt évekig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványainál és cégeinél, amelyek átláthatatlan és kontroll nélküli működésére a független sajtó után az Állami Számvevőszék jelentései újra rávilágítottak? Hova lett 500 milliárd forint közpénz? A Klasszis Podcast vendége Zeisler Judit, a Transparency International Magyarország szakpolitikai vezetője volt.
Makro / Külgazdaság Új esély zöld autóra: meghosszabbítják a céges e-autó támogatást
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 10:42
Áprilistól ismét lehet pályázni céges e-autó támogatásra a megmaradt keret erejéig.
Makro / Külgazdaság Brüsszel digitalizálja az EU-t
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 16:13
Az Európai Bizottság 1,3 milliárd eurót biztosít mesterséges intelligenciára, kiberbiztonságra és digitális készségek fejlesztésére.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály is összehúzza szemöldökét ettől az amerikai bejelentéstől
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 14:30
Meglehetősen borúlátó a Fed döntéshozója.
Makro / Külgazdaság Trump miatt drágulnak a tűzpiros autók is
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 13:51
10 százalékos áremelésre készül a Ferrari a vámok miatt.
Makro / Külgazdaság Van egy ruhaüzlet, ahol a felhalmozódott készlet a baj
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 13:24
A túl nagy árukészlet okozott gondot a H&M-nek.
Makro / Külgazdaság Felszisszen, aki szombaton óvatlanul behajt egy benzinkútra
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 12:33
Legalábbis akkor, ha tankolni szeretne.
Makro / Külgazdaság Az elemzőket is meglepte ez a német adat
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 10:52
Közeledik a hárommillióhoz a német munkanélküliek száma.
Makro / Külgazdaság Olyan számokat közölt a KSH, hogy a fal adja a másikat
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 08:46
A lényeg: több mint 5 ezerrel vagyunk kevesebben, 10 százalékkal még emelkedett is a „természetes fogyás”.
Makro / Külgazdaság Tessék: ennyien dolgoztak februárban Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. március 28. 08:33
Kijöttek a KSH friss adatai a foglalkoztatottságról. Az álláskeresők közel 37 százaléka már egy éve nem talál munkát, 41,5 százalékuk még három hónapja se keres.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG