Az EU pénteken közölte, hogy további büntetőintézkedéseket foganatosít, bár azt is hozzátette, hogy a korábbi szankciókat felfüggesztheti, ha Moszkva visszavonja csapatait Ukrajnából és tiszteletben tartja a kelet-ukrajnai tűzszünetről pénteken megkötött megállapodást.
Az orosz külügyminisztérium szombati közleményében kiemelte: amennyiben újabb uniós gazdasági szankciókkal sújtják az országot, akkor ezt Moszkva nem hagyja válasz nélkül.
Most mit akar elérni az EU? Az Európai Bizottság korábban olyan javaslatot tett le a tagállamok képviselői elé, amelyek a július végén elfogadott büntetőintézkedéseket bővítik, vagyis ugyanarra a négy pillére támaszkodnak. Korlátozzák Oroszország hozzáférését az európai tőkepiacokhoz, az úgynevezett kettős felhasználású, katonai, védelmi, rendészeti és polgári célokra is alkalmazható felszerelésekhez, az energiaipar terén egyes olajkitermeléshez szükséges érzékeny technológiákhoz, valamint teljes fegyverembargót rendeltek el. A bizottság javaslata emellett további nevekkel bővítené a beutazási tilalommal és bankszámla befagyasztással sújtandó természetes és jogi személyek listáját; büntetőintézkedéssel sújtaná a Donbasz (a Donyec-medence) új vezetőit, valamint a Krím "kormányát", további orosz döntéshozókat és oligarchákat is. Az Európai Bizottság szerdán fogadta el a javaslatot a további lehetséges büntetőintézkedésekről. A javaslat most az uniós tagállamok nagyköveteiből álló úgynevezett Állandó Képviselők Bizottsága elé került. Részletek >>> |