Az ukrajnai háború a mesterséges intelligencia bevetésének nagy tesztje
Az orosz–ukrán konfliktus a mesterséges intelligencia próbatételévé vált a hadviselésben. Ukrajna ingyenes hozzáférést kapott a „Clearview AI” arcfelismerő szoftverhez, amelynek adatbázisa kétmilliárd, orosz közösségi média platformokról feltérképezett fényképből áll. Káncz Csaba jegyzete.
A legmagasabb rangú amerikai tábornok május 21-én búcsúztatta a West Point Katonai Akadémia végzős osztályát. Mark Milley szerint "A ma létező vagy a fejlődés előrehaladott szakaszában lévő különféle technológiák érettsége, ha kombinálják, valószínűleg önmagában megváltoztatja a háború jellegét. Robottankokkal, robothajókkal és robotrepülőgépekkel fogunk harcolni”. Milley szerint minden technológia fölött áll a mesterséges intelligencia (AI), amely „a legmélyebb változást eredményezi az emberiség történetében”.
Valóban, a negyedik ipari forradalom a hadviselést is megújítja, a háború szabályait pedig teljesen átírja. A jövő harcterein olyan önálló rendszerek jelennek meg, amelyek képesek maguktól tervezni, valamint a világról, önmagukról és az adott helyzetről alkotott véleményük alapján alkalmasak a kulcsfontosságú döntések villámgyors meghozatalára.
Washington egy évtizede kezdte
A Pentagon 2012-ben indította el azon kezdeményezését, a „Stratégiai Képességek Irodáját”, amely az okos fegyverek kifejlesztésére szakosodott. Ezzel párhuzamosan fut az AI katonai hasznosítására szakosodott Pentagon intézmény, a Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) is. Washington egyben kiemelt figyelmet fordít az AI és a nemzetbiztonság kapcsolatának alakulására is.

A NATO AI befolyása az orosz–ukrán összecsapásokban
Az AI hozzájárul a kibertér felfegyverzéséhez és a kiberhadviselés új szintre emeléséhez a modern harctéri forgatókönyvekben. Míg egyes felhasználási területei, mint például az adatelemzés skálázása, az adatfúzió, a mélyhamisítások, a kibervédelem már kiforrott, az autonóm fegyverrendszerekben és más összetett működési alkalmazásokban való felhasználása kialakulóban van.
Az AI-t agresszíven használják dezinformáció terjesztésére az orosz–ukrán háborúban. Gépi tanulási algoritmusokat használnak arra, hogy felerősítsék a félrevezető és hamis tartalmakat a közösségi médiaplatformokon, például a megszálló erőkről készült, meghamisított videókat és hamis élő közvetítéseket.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
Prémium tartalmainkhoz a következő lépések után férhet hozzá:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Fizessen bankkártyájával
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat