Az ukrán fegyveres erők vezérkara bejelentette, hogy az orosz csapatok megpróbálják körülvenni Bakhmut keleti részét, de mindeddig nem sikerült nekik, és a védők számos támadást visszavertek a városban. A csata hét hónapja dúl.
A háború előtt mintegy 70 ezer lakost számláló és a támadások miatt romokban heverő városban az oroszok esetleges győzelme Moszkvának komoly elégtételt adna vérzivataros offenzívájában.
A szűk keresztmetszet
Amikor azt látjuk, hogy egész Európa kevesebb lőszert gyárt Ukrajnának egy hónap alatt, mint amennyit Oroszország egy nap alatt elhasznál, láthatjuk, milyen nehéz lesz az ukrán csapatoknak megszerezni a szükséges támogatást. Az oroszok átszervezték a gyalogságukat és egy olyan rendszerre álltak át, ami a katonák bőségére alapozva tüzérségi támogatás mellett képes kihasználni az ukránok hiányosságait a lőszer- és hadianyag ellátásban. Tüzérségi előkészítés után több hullámban, kis csoportokkal addig támadják az ukrán állásokat amíg azok kimerülnek és hátrálásra kényszerülnek.
Napjainkban több forrásból is érkeznek információk arról, hogy Zelenkij csapatai Bahmutban lerombolták az utolsó néhány hidat, amelyek utánpótlást és menekülési útvonalakat biztosítottak csapatai számára. Úgy tűnik, a Bakhmutért folytatott hosszú csata gyakorlatilag véget ért. Bár nem lehet teljes bizonyossággal megmondani, hogy a város bukása milyen hatással lesz a háború kimenetelére, de valószínűsíthető néhány következmény.
Ezek közül csak néhány pozitív Ukrajna számára.
Mi fog történni?
Mivel Szoledar január közepén bekövetkezett bukása óta a város helyzete törékeny, kevés elemző lepődne meg, ha az orosz erők elfoglalnák Bahmutot. A közelmúltban sok nyugati elemző azt állította, hogy Bahmut bukása nem különösebben jelentős, mivel „kis stratégiai jelentőséggel bír”.
Mégis joggal kérdezhetnénk: ha Bahmut megtartása ennyire nem fontos, akkor Ukrajna miért harcol olyan kitartóan, hogy megtartsa azt, miközben megállás nélkül erősítést küldött oda, még akkor is, amikor kiderült, hogy az Ukrán Fegyveres Erők (UAF) már nem tudják megtartani. Múlt szerdán ukrán tisztviselők azt jelezték, hogy „visszavonják a csapatokat” Bahmutból.
Azzal, hogy múlt pénteken kiderült, az ukrán egységek felrobbantották Bahmutban a csapatokat ellátó utolsó két hidat, gyakorlatilag megpecsételődött a város ellenőrzésének sorsa.
A kérdés most: milyen következményekkel jár Bahmut orosz elfoglalása a háború lefolyására nézve? A közeljövőre nézve Bahmut elvesztése nem sokat változtat, de a hosszabb távú következmények súlyosabbak lehetnek Ukrajnára nézve.
Az UAF már régen felismerte, hogy Bahmutot szinte lehetetlen megtartani, és 2022 májusában megkezdte az új védelmi vonalak előkészítését Szlovjanszk-Kramatorszk térségében. Szoledar januári elvesztése és Oroszország által a Bahmut elfoglalásához vezényelt csapatok száma alapján az ukrán vezetők rendezett módon vonhatták volna ki csapataikat, hogy február közepéig a Szlovjanszk-Kramatorszk vonalon új pozíciókat foglaljanak el.
Ha ezt tették volna, az UAF sok védő életet megmenthette volna, és jól védhető állásokba vonulhatott volna vissza mintegy 50 kilométerre nyugatra. Ehelyett úgy tűnik, hogy az ukrán parancsnoki hatóságok északról vonták ki azokat a tartalékokat, amelyeket korábban a Szvatovo-Kreminna irányú offenzív hadműveletekre szántak, délről pedig a Zaporizzsjából Melitopol elfoglalására felállított, tavaszi offenzíva indítására felállított csapatoktól.
Az elmúlt két hónapban az Ukrajna által elszenvedett veszteségek nem pótolhatók könnyen, és nagyobb veszélynek teszik ki offenzíváit, mivel kevesebb haderő áll rendelkezésére.
Sajnos Kijev számára nem a kevesebb csapat lesz az egyetlen nehézség, amellyel a közelgő offenzíva során szembe kell nézniük.
Egy decemberi interjúban az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, Valeri Zaluzsnij tábornok azt mondta, hogy Melitopol visszafoglalásához haderejének legalább 300 új nyugati harckocsira, 700 páncélozott szállítókocsira és 500 tarackra lenne szüksége. De az UAF a kért harckocsik alig egyharmadára, és még kevesebb személyszállítóra, valamint tarackra kapott ígéretet. Ami még rosszabb, a nyár végére várhatóan alig két zászlóaljnyi modern páncélos áll majd Zaluzsnij erői rendelkezésére.
Így veszélyes az áttörés
Ez azt jelenti, hogy ha egy ukrán tavaszi offenzíva megkísérli kettévágni az orosz megszállási övezetet Melitopol elfoglalásával, akkor a parancsnokoknak kevesebb képzett emberrel kell ezt megtenniük, mint tavaly decemberben, és csak jelképes számú modern felszereléssel. A múlt hónapban az ukrán hírszerzés azt állította, hogy Oroszország több mint 300 ezer katonát gyűjtött össze Ukrajnában, 1800 harckocsival, csaknem 4000 páncélozott járművel és 2700 tüzérséggel.
Eddig ennek az erőnek csak egy kis része vett részt a harcokban a nagyjából 1000 kilométeres fronton. Egyes elemzők, például a Haditengerészeti Elemző Központ munkatársa, Michael Kofman megkérdőjelezik az orosz erők azon képességét, hogy képesek-e fenntartani támadó műveleteket, az elképesztő számok ellenére. Mégis, ahogy az az orosz hadtörténelem során megtörtént, képesek és hajlandók jelentős veszteségeket elviselni a taktikai célok elérése érdekében.
Mindenesetre Zaluzsnijnak jelentős kockázattal kell szembenéznie, ha egy ekkora orosz haderő ellen támad, a tervezettnél kevesebb katonával (a bahmuti veszteségek miatt), és sokkal kevesebb modern nyugati harckocsival, személyszállítóval és tüzérségi darabbal, mint szükséges.
Oroszország ráadásul hónapok óta mélyrehatóan előkészíti a védelmi állásokat az érintkezési vonal teljes oldalán, és minden ukrán támadásnak át kellene hatolnia a beásott orosz hadseregen, ami minden körülmények között véres és kemény feladat.
Mi történik ezután?
Rövid távon Ukrajna minden bizonnyal befejezi visszavonulását Bahmutból, és megerősíti védelmi vonalait Szlovjanszk - Kramatorszk térségében, Oroszország pedig valószínűleg tovább folytatja lassú felőrlését ebben az irányban. Oroszország azonban valószínűleg nem fogja tudni Bahmut elfoglalását „áttöréssé” formálni a fronton, amely jelentős előnyökkel járhatna.
Hosszabb távon az Ukrajna által elszenvedett áldozatok azt a kockázatot jelenthetik, hogy tavaszi vagy nyári offenzíváik során nem tudják visszaszorítani Oroszországot. Bizony csak az idő fogja eldönteni, hogy Bahmut elvesztése milyen költséges lesz.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)