Március óta van szó arról, hogy az Egyesült Államok négy MQ-1C Gray Eagle drónt adna el Ukrajnának. A 400 kilométer hatótávolságú, akár 36 órán keresztül és 7600 méteres magasságig üzemképes drón 360 kilogrammnyi fegyvert, többek közt akár Hellfire rakétákat vagy Viper Strike irányított bombákat képes szállítani, de továbbfejlesztett változata még tovább, még messzebbre és még több fegyverrel repülhet. A drónok darabonként nagyjából 10 millió dollárba kerülnek.
A drónok Ukrajnába szállítását a Reuters június eleji értesülései alapján már jóváhagyta a Fehér Ház, azonban most mégis felfüggesztették az üzletet. Szintén a Reuters jutott annak a friss információnak a birtokába, hogy a Pentagon technológiai biztonsági osztálya lépett közbe. Az indoklás szerint a Pentagonnál attól tartanak, hogy a drón fejlett megfigyelőrendszerei ellenséges kezekbe kerülhetnek az ukrajnai bevetések során, ez pedig "biztonsági kockázatot jelentene az Egyesült Államok számára".
A hírügynökség név nélkül nyilatkozó forrásai szerint ezt a megfontolást az ügylet első áttekintésekor nem vették figyelembe, ám a múlt héten mégis felmerültek az ezzel kapcsolatos aggályok a Pentagonban folyó megbeszéléseken.
"A technológiai biztonsági felülvizsgálatok az amerikai védelmi eszközök minden nemzetközi partnernek történő átadása esetén az eljárás bevett részét képezik. Minden esetet függetlenül, az adott helyzetet figyelembe véve vizsgálunk"
- nyilatkozta Sue Gough, a Pentagon szóvivője.
A Reuters szerint most felsőbb szinteken döntenek arról, hogy mi legyen a drónokkal, de egyelőre még határidőt sem jelöltek ki arra, mikor születhet meg a végleges döntés. Lehetséges megoldásként az is felmerült, hogy a drónok csúcstechnológiás érzékelőit régebbi, kevésbé féltett eszközökre cserélik, de ez akár hónapokig is tarthat.
Amennyiben a Pentagon mégis zöld utat ad az ügyletnek, akkor a kongresszus még mindig megvétózhatja a drónok eladását, ám erre az ügyre rálátó tisztviselők nem látnak túl sok esélyt.