1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz gazdaság teljesítménye és az energiafüggőség miatt sem valószínű, hogy az EU valóban "megharagszik" Moszkvára. A számok felülírják még az igen nyers stílusú orosz külpolitikát is. London elemez
Oroszország "egyre nyersebb" külpolitikája várhatóan nem okoz súlyos károkat az EU-val fenntartott gazdasági kapcsolatokban, és az orosz fizetési pozíció is szinte kikezdhetetlen, ezért a Standard & Poor"s az utóbbi hetek fejleményei után is fenntartja a felminősítést valószínűsítő pozitív kilátást a befektetői ajánlású orosz szuverén adósosztályzaton, áll a hitelminősítő Londonban közzétett állásfoglalásában. Londoni elemzők szerint ugyanakkor csak a múlt héten majdnem 7 milliárd dollár tőkét vontak ki az orosz piacról.

Az orosz kormány továbbra is megtakarítja az energiahordozó-exportból beömlő pénzek jelentős részét. Az ebből képzett két költségvetési tartalékalapban jelenleg 175 milliárd dollár van, ami meghaladja az éves orosz GDP-érték 10 százalékát. Így a kormányzati megtakarítások a központi deviza- és beladósság-állományt csaknem kétszeresen fedezik, áll a hitelminősítő elemzésében.

Az orosz kilátások
Az S&P megerősítette a hosszú távú "BBB plusz/A mínusz", illetve a rövid futamú "A-2" szuverén deviza- és rubeladósi kockázati besorolásokat, a pozitív kilátással együtt. Az ehhez fűzött elemzésben a ház kiemeli: Oroszország a GDP több mint 13 százalékának megfelelő mértékű nettó hitelezői pozícióban van a 2006-ban mért 6 százalékos GDP-arányos nettó hitelezői arány után. A Standard & Poor´s megjegyzi, hogy a nála "A" besorolással, vagyis Oroszországénál magasabb, elsőrendű befektetői kockázati osztályzattal ellátott országok is átlagosan 26 százalékos GDP-arányos nettó adósi pozícióban vannak.
Az 582 milliárd dolláros teljes központi devizatartalék a harmadik legnagyobb a világon, és 2008 végére meg fogja közelíteni 630 milliárd dollárt, ami a teljes bruttó orosz küladósság 1,2-szerese, hangsúlyozzák a Standard & Poor´s londoni elemzői. A magas nyersanyagárak az orosz növekedés mindennél fontosabb hajtóerejét adják, azonban bőséges bizonyítékok vannak arra is, hogy a nyersanyagszektoron kívüli ágazatok teljesítménye és versenyképessége szintén erőteljes.

Az idei költségvetési és folyómérleg-többletek valószínűleg elérik a GDP-érték 4, illetve 7 százalékát. Az S&P kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a magánszektorbeli vállalatok ellen indított legutóbbi hatósági vizsgálatok, valamint a kaukázusi konfliktus hozzájárult a piaci bizalomvesztéshez, ami augusztusban a GDP-érték 1 százalékának megfelelő tőkekiáramláshoz vezetett.

A legutóbbi fejlemények felvetik annak lehetőségét, hogy a részvényesi és tulajdonosi jogok oroszországi betartatása egyre bizonytalanabbá válik, ami miatt Oroszország már kevésbé vonzó célpontja lehet a működőtőke-beáramlásnak. Ha további jelek utalnak a befektetési környezet markáns romlására, az destabilizálhatja a tőkebeáramlást és még nagyobb mértékű tőkekivonást ösztönözhet; ebben az esetben a Standard & Poor´s pozitívról stabilra módosítaná a szuverén adósosztályzat kilátását.

A pozitív kilátás fenntartását azonban a cég azon várakozását tükrözi, hogy a "mind érdesebb" orosz külpolitika nem vezet súlyos károkhoz az Európai Unióval fenntartott gazdasági kapcsolatokban, áll az S&P londoni elemzésében.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő által a térségi szuverén adósok kilátásairól Londonban tartott minapi telekonferencián a ház szakértői szintén azt mondták: a grúziai háború közvetlen költségei Oroszország szempontjából "meglehetősen jelentéktelenek", az orosz gazdaság szuverén adósi mutatói nagyon erősek, a több mint 580 milliárd dolláros központi devizatartalék pedig hatalmas ellenálló-képességet ad az orosz gazdaságnak a rövid távú tőkeáramlási folyamatokkal szemben.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének csütörtökön közzétett friss elemzése szerint ugyanakkor ismét gyorsul a tőkekivonás az orosz piacról. A ház becslése szerint csak a szeptember 5-ével zárult héten - még árfolyam-kiigazítással együtt is - nettó 6,6 milliárd dollár volt a magánbefektetők által kivitt tőke értéke. Tekintettel a geopolitikai feszültségekre, a zuhanó olajárakra és a kormány monopólium-ellenes szigorításaival kapcsolatos bizonytalanságokra, amelyek megtépázták a befektetői hangulatot, a GS rövid távon nem számol fordulattal a tőkeáramlási folyamatokban.

A Goldman Sachs egy korábbi becslése szerint az augusztus 22-ével zárult két hétben 21 milliárd dollár tőke áramlott ki Oroszországból, és a devizatartalékok az 1998-as fizetési válság óta nem látott ütemben csökkentek.

A Financial Timesnak banki források a héten azt mondták: az orosz bankok már a hitelfolyósítások korlátozására kényszerülnek a grúziai katonai beavatkozás nyomán kibontakozott tőkemenekítés miatt, és Oroszország az 1998-as törlesztési leállás óta a legsúlyosabb válsággal néz szembe. A londoni gazdasági lap által minap idézett bankárok szerint a hitelszűke az ingatlan- és a kiskereskedelmi szektort sújtja leginkább; több ingatlanfejlesztő vállalkozás nem tud beruházásokat befejezni, mert sehonnan nem kapnak pénzt, még állami bankoktól sem.

Tíz éve nem látott válság Oroszországban
Az USA képzett ki grúz katonákat?

Az EU nem hagyja annyiban a grúz-orosz konfliktust
20 milliárd dollár menekült el Oroszországból



MTI

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG