4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Folytatják idén a kisprivatizációt is, emellett továbbgörgetik a kkv-k hitelprogramját.

A hadigazdaságra átállt Ukrajnában minden hrivnya jól jön a költségvetésnek. Persze főleg a külföldi pénzeket értékelik nagyra – bár azok egyelőre nem a Kijev által kívánt sebességben és mennyiségben érkeznek. Pár napja lett végleges, hogy az Európai Unió 50 milliárd eurós csomagot szavazott meg, a pénzt több év alatt folyósítják.

A háború közepette nehéz lesz tartani a költségvetési célokat. Fotó: Ukrán Nemzeti Bank
A háború közepette nehéz lesz tartani a költségvetési célokat. Fotó: Ukrán Nemzeti Bank
Otthoni források is vannak, például a jövedéki adó megemelése, továbbá a vállalati nyereségadó nem negyedéves, hanem havi befizettetése az üzemanyag-kereskedő cégek esetében. Mindkettőre sort kerítenek még tavasszal, ezt február végén megerősítette a pénzügyminisztérium. Mindez a kormány számításai szerint 0,5 százalékkal, 44,2 milliárd hrivnyával (1 hrivnya=9,5 forint) emeli a nemzeti összterméket.

Más eszközök is léteznek, ezek közé tartozik a háború alatt is zajló úgynevezett nagy- és kisprivatizáció. Ennek idei terveiről beszélt a hét elején Denisz Smihal kormányfő.

Milyen ágazatokra terjed ez ki? Hozzányúlnak a gazdaságban mindig is „szent teheneknek” számító nehézipari cégek egy részéhez. Biztosan dobra verik például a titániumtartalmú érceket bányászó United Mining and Chemical Company nevű óriásvállalatot. Magánkézbe adják az odesszai kikötőben működő Centrenergo nevű nagy vegyipari üzemet és több szénbányát.

Smihal szerint a külföldi befektetőket érdekelhetik más, kritikus nyersanyagokkal foglalkozó cégek. Emlékeztetett, hogy a 30 legfontosabb nyersanyagból 22 megtalálható Ukrajnában, úgyhogy van miből válogatni.

„Manapság több kiemelkedően fontos terület van, amit felajánlhatunk a nagybani vásárlóknak. Ide tartozik például a villanyautó-gyártás teljes folyamata, benne az akkumulátorgyártással. De ott van a vegyipar, a fafeldolgozás, beleértve a cellulózgyártást is, az üveggyártás és a gépgyártás. Ez nekünk is üzlet, csak így tudunk nagyobb lökést adni a gazdaságnak” – fejtegette.

Tavaly az ukrán pénzügyminisztérium szerint mintegy 3,2 milliárd hrivnya folyt be a költségvetésbe. Idén legalább 4 milliárd hrivnyát terveznek.

Érdekes és kicsit nehezebb terep a nagy állami bankok privatizációja. Katerina Rozskova, az ukrán nemzeti bank első elnökhelyettese pár hete azt mondta, hogy a tavaly tervezett 3 vagy 4 ilyen pénzintézet helyett már ötről van szó. A háború vége előtt szeretnék magánkézbe adni ezeket, persze azt nem tudni, hogy ez mikor lesz, hiszen semmi jel nem mutat arra, hogy túl hamar, ez tehát elég könnyelmű kijelentés volt.

A tavalyi első kilenchavi adatok alapján az öt bank a teljes ukrajnai pénzpiac 56 százalékát adja. Főleg nagy nyugati intézményi befektetőkre számítanak vevőként. Ehhez segítséget kértek és kaptak is az International Finance Corporation-től (IFC) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól (EBRD), e két pénzintézet a kijevi Ukrgosbank és az Osadbank privatizációjának felgyorsításában adnak tanácsot. Megígérte, hogy a jegybank ismételten átvizsgálja a szóbanforgó öt állami bank pénzügyi mutatóit és a stratégiájukat, hogy ezzel is tisztább képet kapjanak a lehetséges vásárlók.

Az állami kézben lévő ukrajnai bankok

  • Osadbank
  • Ukreximbank
  • PrivatBank
  • Sense Bank
  • Ukrgosbank

A magántulajdonú PINbankot várhatóan állami felügyelet alá veszik, erről később születik döntés.

A kisprivatizáció viszonylag gyorsan haladt már eddig is, de ott is vannak még lehetőségek. Három éve például 30 pálinkafőzdét adtak el nem kis pénzért: 1,7 milliárd hrivnyáért. Akkor az állami vagyonalap győzelemként beszélt a tranzakciókról, hiszen „nagy lépést tettek” a monopolhelyzet felszámolása felé. Volodimir Zelenszkij elnök még 2019 végén írta alá az alkoholgyártásra vonatkozó állami monopólium eltörlését előirányzó rendeletet, ami aztán 2020 júliusában lépett hatályba.

Idén további kisüzemek és szolgáltató cégek kerülhetnek magánkézbe a gazdaság szinte minden ágazatában. A kormány megerősítette, hogy folytatják a kkv-k kedvezményes hitelprogramját és külön támogatják az akár határokon átnyúló regionális fejlesztési projekteket. Egyetlen példa erre: az egyébként mostanában feszültségekkel terhelt ukrán-lengyel kapcsolatokban pozitív hír, hogy Lviv környékén egy olyan logisztikai központot hoznak létre, amelyet lengyel vállalkozásokkal közösen húznak fel. A központ egyfajta ugródeszka lesz ukrán vállalatok uniós exportja számára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG