Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet
Az intézet szerdán javította az idei és a 2018-as GDP-növekedési előrejelzését: erre az évre a júliusban prognosztizált 3,7 százalék helyett 3,9 százalékos, jövőre pedig még gyorsabb, a korábban várt 3,5 százalékkal szemben 4 százalékos növekedést jeleznek előre.
Palócz Éva, az intézet vezérigazgatója elmondta: minimálisan emelték az államadósság-előrejelzésüket, idén 73,5 százalékos helyett 73,6 százalékos GDP-arányos mutatót várnak, miközben jövőre továbbra is 73 százalékos rátával számolnak.
Az államháztartás GDP-arányos hiánya idén 2 százalék, jövőre 2,8 százalék lehet, amely megegyezik a júliusban előrejelzett értékekkel. Palócz Éva szerint hónapról hónapra egyre erőteljesebben emelkednek a reálkeresetek, és ez a tendencia szerinte folytatódik az év hátralevő részében is.
CIB Bank
A bank szerint Magyarországon idén a belső kereslet növekedése, az uniós források gyorsuló ütemű felhasználása miatt tovább gyorsulhat a GDP növekedése, amely 3,5 százalékos lehet rövid távon felfelé mutató kockázatokkal.
A fogyasztói árindex a tavalyi 0,4 százalék után 2017-ben 2 százalék fölé kerülhet - véli Trippon Mariann. A vezető elemző szerint a béremelések hatása még nem teljesen jelent meg az árakban, az élelmiszer- és olajárak a vártnál alacsonyabbak és importált inflációs nyomás sem fenyeget. Mindezek miatt az infláció átlagosan 2,5 százalék körül alakulhat és a Magyar Nemzeti Bank előrejelzése szerint csak 2019 elején érheti el fenntartható módon a 3 százalékot.
A CIB Bank előrejelzése. |
A CIB-nél úgy látják, hogy a kedvező világgazdasági környezet és a jó magyar makrogazdasági mutatók miatt az MNB tovább lazított monetáris kondícióin. 2017-ben is a nem konvencionális intézkedéseken volt a hangsúly. Az alapkamat 0,9 százalékon maradt, de a már egyébként is negatív O/N betéti kamat -0,15 százalékra csökkent. Ennek köszönhetően, illetve a 3 hónapos betétben elhelyezhető összeg minimálisra szorításával a budapesti bankközi kamatláb és a diszkontkincstárjegy hozamok nullához közeliek.
A CIB Bank álláspontja szerint laza monetáris környezet 2018 végéig, de akár 2019 első félévében is fennmaradhat, még akkor is, ha az MNB ebben az időszakban emelkedő inflációra és 3 százalék fölötti gazdasági növekedésre számít. A forint árfolyama várhatóan határozott irány nélkül, a 305-315-ös sávban hullámzik majd az euróval szemben.
IMF
A Nemzetközi Valutaalap múlt héten kiadott őszi jelentése szerint a magyar gazdaság idén 3,2 százalékkal, jövőre pedig 3,4 százalékkal növekedhet a tavalyi 2,0 százalék után. Az áprilisban közzétett előrejelzéshez képest Magyarország GDP-nek idei növekedési ütemét 0,3 százalékponttal, a jövő évit pedig 0,4 százalékponttal emelte a valutaalap. A 2022-es évre változatlanul 2,2 százalékos növekedést jósolnak a magyar gazdaságnak.