5p
Tegnap újabb szövetséges ország figyelmeztette a magyar kormányt arra, hogy tartsa tiszteletben a demokrácia játékszabályait. Az új cseh külügyminiszter, Tomas Petricek azt mondta: nem fog szemet hunyni a magyarországi folyamatok felett. Korábban a nagyobbik osztrák kormánypárt is intő jelzést küldött a magyar kabinetnek. Az üzenet mindkét esetben ugyanaz: habár a migrációs politikában szövetségesek vagyunk, a demokrácia leépítését nem fogjuk szó nélkül hagyni.
Nem fog szemet hunyni: Tomas Petricek  EPA/MARTIN DIVISEK

Erős antréval nyitotta külügyminiszteri pályafutását Tomas Petricek, akit múlt héten neveztek ki a cseh diplomácia élére.

Beszélni kell Magyarországgal

A szociáldemokrata politikus egy cseh lapinterjúban a magyar demokrácia állapotát kritizáló Sargentini-jelentéssel kapcsolatban azt mondta: a liberális demokrácia megvédése közös feladat. Szerinte szükség volt a vitára a politikai ellenzék elnyomásáról, a médiaszabadságról, valamint arról, hogy Magyarország miért fordult el a liberális demokráciától.

Hozzátette: „Beszélni kell Magyarországgal és Lengyelországgal arról, mi az, ami zavar minket, mi az, ami helytelen.” Petricek „nem fog szemet hunyni” a hazánkban játszódó folyamatok felett, és novemberben beszélni szeretne minderről a magyar kollégájával, Szijjártó Péterrel.

Ki az a Petricek?

De pontosan ki is az új cseh külügyminiszter, aki beolvasott a magyar kormánynak, és mit lehet várni tőle a jövőben?

Gúnyosan reagált Szijjártó "Értékeljük a külügyminiszteri munka megkezdésénél tapasztalt lendületet és megfelelni vágyást" – így reagált Szijjártó Péter Tomás Petrícek magyar kormányt bíráló nyilatkozatára. A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette: örömmel várják a novemberi találkozót, akkor mindent megbeszélhetnek, hiszen "eddig nem volt jellemző a magyar-cseh kapcsolatokra az üzengetés, reméljük ezután sem lesz az". Szijjártó Péter szerint a négy visegrádi ország együttműködése továbbra is a magyar külpolitika fókuszában marad. "Nagyra becsüljük Babis miniszterelnök Magyarország melletti kiállását, és ezt tekintjük irányadónak" – fogalmazott.

Csehországot jelenleg egy kisebbségi kormány vezeti, amelynek tagja Andrej Babis kormányfő 2011-ben alakított mozgalma, a centrista-populista ANO 2011, valamint a Cseh Szociáldemokrata Párt. A koalíciót kívülről támogatja Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja.

A második Babis-kormány 2018 júliusában alakult meg, az új külügyminiszter kinevezésére azonban mostanáig kellett várni. A késlekedés oka az volt, hogy a bevándorlás-ellenes cseh elnök, Milos Zeman megvétózta a szociáldemokraták korábbi jelöltjét, Miroslav Pochét, mivel az korábban elfogadhatónak tartotta az uniós menekültkvóta-rendszert.

Így került képbe Poche párttársa és korábbi asszisztense, Tomas Petricek. Bár a mindössze 37 éves politikust az ellenzék betámadta tapasztalatlansága miatt, Zeman az ő személyét már elfogadta, így október 16-án beiktatták tisztségébe.

Petricek is ellenzi a bevándorlást

Míg Petricek a demokrácia hanyatlása miatt máris bírálta a magyar kormányt, a migrációval kapcsolatban a magyarhoz hasonló álláspontot képvisel.

V4: nem teljes az egység A Visegrádi Négyek (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) migrációellenes szövetségként működik jól, a gyakorlati kérdésekben már messze nem akkora az egyetértés – írta a Hospodárské Noviny. A cseh lap szerint Közép-Európa szempontjából a migráció inkább absztrakt, semmint valós probléma. Az egyéb, gyakorlatias témákban viszont minden tagállam a maga érdekeit védi, és Csehország sem számolhat a többi visegrádi ország automatikus támogatásával.

A cseh állami rádiónak például azt mondta: egyetért Babis álláspontjával, azaz a menekülteket a jordániai, libanoni és törökországi menekülttáborokban kellene segíteni ahelyett, hogy Európába hoznák őket. „Javítani kellene az ottani életkörülményeiket, és arra kellene koncentrálnunk, hogy stabilizáljuk azokat az országokat, ahonnan elmenekülnek. Így biztosíthatnánk, hogy otthon maradnak.”

Egy másik megszólalásában megerősítette: a cseh kormány az uniós menekültkvóták helyett a származási országoknak történő segítségnyújtást pártolja.

A liberális demokrácia a legjobb választás

Ezzel együtt ugyanakkor azt is világossá tette, hogy szerinte a liberális demokrácia még mindig a lehető legjobb kormányzási forma, mégha azt hatékonyabbá és gyorsabbá is kell tenni.

Szerinte kötelességük emlékeztetni a társadalmat arra, hogy a szabadság és a demokrácia nem garantált, hanem azt folyamatosan meg kell védeni. Legfontosabb partnernek egyébként Németországot tartja, ezért első külföldi útja külügyminiszterként Berlinbe vezetett.

Nem Petricek az egyetlen

Bár a magyar kormány hajlamos bevándorláspártinak bélyegezni mindenkit, aki bírálja a tevékenységét, ez a beállítás nyilvánvalóan hamis – és ezt számos más példa is jelzi.

A Sargentini-jelentést megszavazók között ott van például a bevándorlás-ellenes osztrák kancellár, Sebastian Kurz, az Osztrák Néppárt összes EP-képviselője, valamint számos más kereszténydemokrata politikus, köztük Manfred Weber néppárti frakcióvezető is.

Ők – a cseh külügyminiszterhez hasonlóan – azt mondják: mi is elutasítjuk az illegális migrációt, de nem nézhetjük szótlanul, ha egy országban lebontják a demokráciát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG