4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Biztonsági garanciákat ajánlhat fel az EU Kijevnek a ma kezdődött EU-csúcson. Ezzel is azt kívánja jelezni, hogy továbbra is teljes mellszélességgel kiáll mellette. A részletek még nem ismertek. Brüsszel összesen 50 milliárd euróval támogatná Ukrajnát négy év alatt. Orbán Viktor szerint az EU „újabb súlyos 100 milliárdokat” kér a tagállamoktól, a csőd szélén áll, és nem tud elszámolni az eddig elköltött pénzzel.

Ukrajna, gazdaság, biztonság és védelem, migráció, Kína, külkapcsolatok – az Európai Tanács honlapján elérhető dokumentum szerint ezek a témák kerülnek terítékre a ma kezdődött, kétnapos EU-csúcson Brüsszelben.

A találkozó eredetileg az egyre erősödő migrációra és az EU-kínai kapcsolatokra fókuszált volna, de a Wagner-csoport félbemaradt lázadása nyomán ismét Ukrajna került a napirend élére a Financial Times értesülései szerint.

Arra keresik a választ az uniós állam- és kormányfők, hogyan lehet még jobban támogatni Ukrajnát, tekintettel az egyre instabilabbá váló szomszédjára és az ellentámadás relatív sikertelenségére.

Biztonsági támogatás

Ami a támogatás részleteit illeti, az EU úgynevezett „biztonsági kötelezettségeket” vállalna Ukrajnával szemben az úgynevezett tanácsi következtetések előzetes tervezete szerint. (A következtetéseket a Tanács adja ki a csúcsok végeztével.)

Orbán Viktor a ma kezdődött EU-csúcson Brüsszelben. A háttérben uniós és tagállami vezetők, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET
Orbán Viktor a ma kezdődött EU-csúcson Brüsszelben. A háttérben uniós és tagállami vezetők, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

A deklarációt Franciaország dolgozta ki, és célja, hogy „nagyon egyértelmű politikai jelzést” küldjön Ukrajna és Oroszország számára, mondta a brit lapnak egy, az előzetes tárgyalásokon résztvevő diplomata. Cél az is, hogy az EU-nak is legyen egy széles „biztonsági keretrendszere” Ukrajna megvédésére, és ne szorítsa háttérbe az Egyesült Államok vezette NATO.

Az uniós terv támogatása ugyanakkor egyelőre nem egységes: a semleges országok (Ausztria, Málta, Írország) szeretnének többet tudni arról, hogy mit jelentenek az úgynevezett uniós „kötelezettségek.”

Ezzel kapcsolatban a dokumentumtervezet úgy fogalmaz, hogy az EU és a tagállamok „készen állnak partnereikkel együtt hozzájárulni” azokhoz a biztonsági kötelezettségekhez, amelyek „segítenek Ukrajnának megvédeni magát hosszútávon, elriasztani az agressziót és ellenállni a destabilizációs kísérleteknek.”

Utalnak ugyanakkor arra is, hogy figyelembe fogják venni a semleges államok védelmi és biztonsági politikáját is.

Az még kérdés, hogy ez a gyakorlatban mit jelent majd. Egyes tagállamok kifogásolták is, hogy a „kötelezettség” csak nagyon elnagyoltan van definiálva. Egy uniós diplomata pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU „biztonsági kötelezettségek” szempontjából már most is sokat tesz (gazdasági segítség, valamint kezdeményezés a közös lőszerbeszerzésre, -gyártásra és –szállításra Ukrajnának).

Emellett számos tagország szállít bilaterális keretek között fegyvereket, hadieszközöket és segíti az ukrán katonák kiképzését.   

Megrekedt ellenoffenzíva

A biztonsági garanciáknak az EU azért is szükségét láthatja, mert az ukrán ellenoffenzíva egyelőre csak mérsékelt sikereket hozott, és az orosz erők harckészültségét a Wagner-felkelés sem törte meg egy friss elemzés szerint.

„Az ellentámadás kimenetele mindenre hatással lesz – jó vagy rossz irányba –, amit Ukrajnával kapcsolatban teszünk”, ezen belül a pénzügyi és politikai támogatásra, valamint mindenekelőtt az előbb-utóbb bekövetkező béketárgyalásokra is, mondta a Financial Timesnak egy magasrangú uniós diplomata.

Christopher Cavoli tábornok, a NATO európai főparancsnoka múlt héten maga is arról beszélt egy privát rendezvényen a lap szerint, hogy az ellenoffenzíva még nem ért el jelentős sikert, Oroszországnak pedig még mindig előnye van „a tömeget” – tehát az emberi erőforrások nagyságát – tekintve. (Az ukrán offenzíva megrekedésének okairól ebben a videóban beszéltünk.)

A biztonsági támogatás mellett természetesen az anyagi támogatás is téma a csúcson: az Európai Bizottság javaslata szerint négyéves, 50 milliárd eurós támogatási csomagot nyújtanának Ukrajnának. 

Ami a magyar vonatkozást illeti, Orbán Viktor miniszterelnök a csúcs előtt Brüsszelben azt mondta: a Bizottság benyújtott egy költségvetés-módosítási javaslatot, „újabb súlyos 100 milliárdok” befizetését kéri a tagállamoktól. Ebből 50 milliárdot akarnak adni Ukrajnának, miközben Magyarország és Lengyelország továbbra sem kap az új uniós forrásokból.

Szerinte az EU a csőd szélén van, és nem tud elszámolni az eddig elköltött pénzzel.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG