4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Biztonsági garanciákat ajánlhat fel az EU Kijevnek a ma kezdődött EU-csúcson. Ezzel is azt kívánja jelezni, hogy továbbra is teljes mellszélességgel kiáll mellette. A részletek még nem ismertek. Brüsszel összesen 50 milliárd euróval támogatná Ukrajnát négy év alatt. Orbán Viktor szerint az EU „újabb súlyos 100 milliárdokat” kér a tagállamoktól, a csőd szélén áll, és nem tud elszámolni az eddig elköltött pénzzel.

Ukrajna, gazdaság, biztonság és védelem, migráció, Kína, külkapcsolatok – az Európai Tanács honlapján elérhető dokumentum szerint ezek a témák kerülnek terítékre a ma kezdődött, kétnapos EU-csúcson Brüsszelben.

A találkozó eredetileg az egyre erősödő migrációra és az EU-kínai kapcsolatokra fókuszált volna, de a Wagner-csoport félbemaradt lázadása nyomán ismét Ukrajna került a napirend élére a Financial Times értesülései szerint.

Arra keresik a választ az uniós állam- és kormányfők, hogyan lehet még jobban támogatni Ukrajnát, tekintettel az egyre instabilabbá váló szomszédjára és az ellentámadás relatív sikertelenségére.

Biztonsági támogatás

Ami a támogatás részleteit illeti, az EU úgynevezett „biztonsági kötelezettségeket” vállalna Ukrajnával szemben az úgynevezett tanácsi következtetések előzetes tervezete szerint. (A következtetéseket a Tanács adja ki a csúcsok végeztével.)

Orbán Viktor a ma kezdődött EU-csúcson Brüsszelben. A háttérben uniós és tagállami vezetők, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET
Orbán Viktor a ma kezdődött EU-csúcson Brüsszelben. A háttérben uniós és tagállami vezetők, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Fotó: EPA/OLIVIER HOSLET

A deklarációt Franciaország dolgozta ki, és célja, hogy „nagyon egyértelmű politikai jelzést” küldjön Ukrajna és Oroszország számára, mondta a brit lapnak egy, az előzetes tárgyalásokon résztvevő diplomata. Cél az is, hogy az EU-nak is legyen egy széles „biztonsági keretrendszere” Ukrajna megvédésére, és ne szorítsa háttérbe az Egyesült Államok vezette NATO.

Az uniós terv támogatása ugyanakkor egyelőre nem egységes: a semleges országok (Ausztria, Málta, Írország) szeretnének többet tudni arról, hogy mit jelentenek az úgynevezett uniós „kötelezettségek.”

Ezzel kapcsolatban a dokumentumtervezet úgy fogalmaz, hogy az EU és a tagállamok „készen állnak partnereikkel együtt hozzájárulni” azokhoz a biztonsági kötelezettségekhez, amelyek „segítenek Ukrajnának megvédeni magát hosszútávon, elriasztani az agressziót és ellenállni a destabilizációs kísérleteknek.”

Utalnak ugyanakkor arra is, hogy figyelembe fogják venni a semleges államok védelmi és biztonsági politikáját is.

Az még kérdés, hogy ez a gyakorlatban mit jelent majd. Egyes tagállamok kifogásolták is, hogy a „kötelezettség” csak nagyon elnagyoltan van definiálva. Egy uniós diplomata pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az EU „biztonsági kötelezettségek” szempontjából már most is sokat tesz (gazdasági segítség, valamint kezdeményezés a közös lőszerbeszerzésre, -gyártásra és –szállításra Ukrajnának).

Emellett számos tagország szállít bilaterális keretek között fegyvereket, hadieszközöket és segíti az ukrán katonák kiképzését.   

Megrekedt ellenoffenzíva

A biztonsági garanciáknak az EU azért is szükségét láthatja, mert az ukrán ellenoffenzíva egyelőre csak mérsékelt sikereket hozott, és az orosz erők harckészültségét a Wagner-felkelés sem törte meg egy friss elemzés szerint.

„Az ellentámadás kimenetele mindenre hatással lesz – jó vagy rossz irányba –, amit Ukrajnával kapcsolatban teszünk”, ezen belül a pénzügyi és politikai támogatásra, valamint mindenekelőtt az előbb-utóbb bekövetkező béketárgyalásokra is, mondta a Financial Timesnak egy magasrangú uniós diplomata.

Christopher Cavoli tábornok, a NATO európai főparancsnoka múlt héten maga is arról beszélt egy privát rendezvényen a lap szerint, hogy az ellenoffenzíva még nem ért el jelentős sikert, Oroszországnak pedig még mindig előnye van „a tömeget” – tehát az emberi erőforrások nagyságát – tekintve. (Az ukrán offenzíva megrekedésének okairól ebben a videóban beszéltünk.)

A biztonsági támogatás mellett természetesen az anyagi támogatás is téma a csúcson: az Európai Bizottság javaslata szerint négyéves, 50 milliárd eurós támogatási csomagot nyújtanának Ukrajnának. 

Ami a magyar vonatkozást illeti, Orbán Viktor miniszterelnök a csúcs előtt Brüsszelben azt mondta: a Bizottság benyújtott egy költségvetés-módosítási javaslatot, „újabb súlyos 100 milliárdok” befizetését kéri a tagállamoktól. Ebből 50 milliárdot akarnak adni Ukrajnának, miközben Magyarország és Lengyelország továbbra sem kap az új uniós forrásokból.

Szerinte az EU a csőd szélén van, és nem tud elszámolni az eddig elköltött pénzzel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG