Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter és Aleksandar Vucic szerb elnök. EPA/KOCA SULEJMANOVIC |
A cikk a BALK és a Privátbankár.hu együttműködésében jelenik meg.
Miroljub Jevtić január 11-i őrizetbe vétele nagy vihart kavart Szerbiában.
Tetten érték az igazgatót
Jevtićet 30 napos vizsgálati fogságba helyezték, a rendőrség állítása szerint korrupcióval gyanúsítják.
A gyanú szerint 10 000 euró kenőpénzt fogadott el olyan földterületek kisajátításával kapcsolatban, amelyek a Belgrád-Budapest gyorsvasút tervezett útvonalán fekszenek.
A hírt személyesen Nebojša Stefanović belügyminiszter közölte az ebből az alkalomból összehívott sajtótájékoztatón, mondván, hogy a rendőrség egy ideje már megfigyelte Jevtićet, őrizetbe vételére pedig a vesztegetésre szánt pénz állítólagos átadásakor került sor.
Ennek alátámasztására a szerbiai elektronikus média, beleértve ebbe az internetes portálokat is, rendőrségi videót tettek közzé a vasúti infrastruktúra igazgatójának letartóztatásáról, a felvételeken látszik az előbb említett pénz is.
Eddig még mindig megúszta
Jeftić az utóbbi években arról vált ismertté, hogy az általa irányított közvállalatok különböző gyanús pénzügyi ügyletekbe és botrányokba keveredtek.
Őt azonban sohasem ítélték el. Kérdés, hogy mi lesz a mostani rendőrségi nyomozás és az esetleges bíróság eljárás vége.
A szerb közvélemény egy része úgy véli, hogy Jeftić letartóztatása a jelenlegi kormány jól megfontolt lépése, hogy növelje saját hitelességét a tavasszal esedékes parlamenti választások előtt.
A jelenlegi kormányzat a letartóztatást érdemeként hozhatja fel a korrupció elleni küzdelemben, amelyet a magas beosztású köztisztviselők körében folytat, hiszen azt bizonyíthatja, hogy senkit sem kímélnek, aki bűnös cselekedeteket hajt végre.
A történetet azonban tovább bonyolította Jeftić állítólagos kijelentése, amelyen a rendőrségen tett.
Állítása szerint az átvett csúszópénz egy részét rendszeresen továbbította Zorana Mihajlović építési, közlekedési és infrastrukturális miniszternek és férjének. Jevtić – megint csak állítólag – másnap visszavonta a vádat.
Politikai lézerharc
Zorana Mihajlović elhatárolódott Jevtićtől, és tagadta az összes vádat, egyúttal felszólította a rendőrséget, valamint az ügyészséget, hogy tegye a dolgát.
Ez azonban nem akadályozta meg a szerbiai média egy részét, hogy a miniszter asszony felelősségre vonását követelje.
Az ellenzéki média egy része szerint valószínűleg konfliktus alakult ki a kormányzó Szerb Haladó Párton belül, amelynek Mihajlović az alelnöke.
Ez egybevág azokkal a spekulációkkal, amelyek szerint Zorana Mihajlović már régebben szembe került Aleksandar Vučić szerb köztársasági elnökkel és a Szerb Haladó Párt vezetőjével, miniszteri tárcájának megőrzését pedig befolyásos külföldi tényezőknek, valamint az East-West Bridge elnevezésű szervezetben betöltött előkelő pozíciójának köszönheti.
Ezt a szervezetet sokan egy külföldről ellenőrzött nem hivatalos hatalmi központnak tekintik.
A Zorana Mihajlović elleni vádakat maga a szerb elnök cáfolta azzal a kijelentésével, hogy nem hisz a miniszter asszony felelősséggel és bűnösségével kapcsolatos vádakban.
A Belgrád-Budapest gyorsvasút
A szerbiai vasúti infrastruktúra igazgatójának őrizetbe vétele nemzetközi értelemben veti fel a legérdekesebb kérdést, ami a Belgrád-Budapest nagysebességű vasúti projekt jövőjével kapcsolatos. Ennek megépítéséről a kínai, a magyar és a szerb kormány állapodott meg 2013-ban.
Ez a vasút egy sokkal nagyobb projekt részét képezi, ez köti össze majd Budapestet a görög Pireusz kikötőjével, amelyet a Kínai Óceán Hajózási Társaság (China Ocean Shipping Company, COSCO) irányít, és amely újabb tranzitállomásként szolgálhat a kínai áruk és a tőke Európába áramlása során.
Magyarországon és Szerbiában is vannak olyan politikai erők, amelyek ellenzik a projekt megvalósítását.
Az ellenzéki LMP tavaly kérte az Orbán-kormányt a projekt leállítására és a kínai kölcsön felvételének felfüggesztésére, mert egyik sem szolgálja Magyarország állami és nemzeti érdekeit.
Szerbiában azok ellenzik a projektet, akik az Európai Unióval való szorosabb integrációt támogatják, mert a nagysebességű vasút megépítése fenyegeti a céljaikat és az Európai Unió (politikai és gazdasági) befolyását Szerbiában.
Eddig azonban mind a Vučić által vezetett kormányzat, mind az úgynevezett “nemzeti ellenzék” pozitív stratégiai lépésnek tekinti a projektet.
A jelek szerint Miroljub Jevtić letartóztatása egyelőre nem veszélyezteti a magyar és a szerb főváros közötti vasút felújításán folyó munkálatokat.
Ezt a valóban jelentős vállalkozást inkább az Európai Unió támadhatja meg, illetve mindazok, akik nem nézik jó szemmel a kínai terjeszkedést, így például az Egyesült Államok.
Ugyanakkor a Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi megállapodás minapi aláírása optimizmusra adhat okot azok számára, akik a kínai beruházások megvalósításának hívei Európának ezen a részén.
Az eredeti cikk itt érhető el.