Huszonnégy óra leforgása alatt több ország is felfüggesztette az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) támogatását, miután kiderült: állítólag tizenkét munkatársuk részt vett a palesztin Hamász izraeli célpontok elleni október 7-i támadásában. Elsőként az Egyesült Államok, majd Kanada, Ausztrália, Olaszország, Nagy-Britannia, Finnország, Hollandia és Németország jelentette be a támogatás felfüggesztését. Svájc tovább információkra vár a döntés meghozatalához az MTI összefoglalója szerint.
Philippe Lazzarini, az UNRWA igazgatója az izraeli tájékoztatás után azt közölte, hogy azonnali hatállyal felbontotta az UNRWA inkriminált munkatársainak szerződését, valamint vizsgálatot rendelt el "az igazság haladéktalan kiderítése érdekében". Lazzarini később újabb közleményében leszögezte: a döntések a térségben és mindenekelőtt a Gázai övezetben folyó humanitárius munkát akadályozzák.
"Megdöbbentő látni a pénzalapok felfüggesztését az alkalmazottak kis csoportja ellen felhozott vádak miatt, tekintettel a már meghozott intézkedésekre és az ügynökség szerepére, amelytől 2 millió ember túlélése függ"
- közölte Philippe Lazzarini, aki döntésük felülvizsgálatára szólította fel az érintett országokat.
Az ügyben az ENSZ főtitkára is megszólalt. "Az ENSZ bármely dolgozója, aki terrorista cselekményekben érintett, felelősségrevonásra számíthat, beleértve a rendőrségi eljárást is. A világszervezet kész együttműködni az illetékes hatóságokkal" - szögezte le közleményben António Guterres, ám kiemelte azt is, hogy
"nem szabad megbüntetni azt a több tízezer embert, akik az UNRWA-nak dolgoznak, sokan a segélymunkások számára elképzelhető legveszélyesebb körülmények között. Az általuk ellátott emberek sürgős szükségleteit azonnal meg kell oldani".
Elmondta továbbá, hogy a 12 érintett közül kilencet elbocsátottak, egy életét vesztette, a másik két ember személyazonosságát pedig még mindig vizsgálják.
Mindeközben Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter szombat este az X közösségi oldalon közzétett felhívásában Philippe Lazzarini, az UNRWA igazgatója távozását követelte, Ejlon Lévi kormányszóvivő pedig azzal vádolta a szervezetet, hogy "a Hamászt fedezi".
Az 1949-ben a palesztin menekültek megsegítésére létrehozott szervezetnek 13 ezer munkatársa van a Gázai övezetben - többségükben palesztinok - akik egészségügyi, oktatási, szegénygondozási és szociális szolgáltatásokat nyújtanak. Az ügynökség mintegy 5,9 millió embernek nyújt segítségek, közöttük az 1948-ban elmenekült, illetve elűzött palesztinoknak és a leszármazottaiknak. Az ügynökség Jordániában, Libanonban és a palesztin területeken működik.