Honnan ez a masszív hiány? Továbbra is megelőlegezzük az uniós kifizetéseket
Az uniós projektek kifizetései ugyanis június végére elérték az 1118,4 milliárd forintot, mellyel szemben 2018 első hat hónapjában a költségvetésbe mindössze mintegy 162 milliárd forint uniós bevétel érkezett - ha tehát az EU utalna, a deficit jelentős része el is tűnne az államháztartás központi alrendszeréből - a kormány viszont megelőlegezi ezeket a kifizetéseket.
A kiadási oldalon ezen kívül az infrastrukturális fejlesztésekre fordított összegeket emeli ki a Pénzügyminisztérium, mint például a közútépítés és közúthálózat felújítása, a Modern Városok Program beruházásai, az Egészséges Budapest Program megvalósítása, illetve a MRE Bethesda Gyermekkórháza és a Budai Irgalmasrendi Kórház közös fejlesztése.
Emellett júniusban a kamatkiadások ugyancsak jelentős összeget (268,0 milliárd forint) tettek ki, mivel több – döntően még 2008-2014 között kibocsátott, hosszú futamidejű, fix kamatozású – kötvénysorozatnak is ekkorra esett a kamatfizetési időpontja.
Többet keresünk -> többet vásárolunk -> több adót fizetünk
A bevételi oldalon a keresetek emelkedésének és a fogyasztás bővülésének köszönhetően emelkedő adókat és járulékokat emeli ki a PM: 2018 első hat hónapjában az általános forgalmi adóból 214,2 milliárd forinttal, a személyi jövedelemadóból 128,3 milliárd forinttal, a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékokból pedig 141,2 milliárd forinttal magasabb az államkassza bevétele, mint a tavalyi év azonos időszakában.
A tavalyinál jobb volt a június, de ez nem volt nehéz
Idén június hónapban a központi alrendszer 233,0 milliárd forintos hiánnyal zárt, amely mintegy harmada a 2017. azonos havi hiánynak - hívja fel a figyelmet a minisztérium. Igaz, ezt nem volt nehéz hozni, tekintve hogy tavaly kiugróan magas volt a havi deficit:
A megelőző évekhez viszonyítva egy átlagos júniusnak tekinthetjük a 2018-ast.